02 Mart 2006 Perşembe 00:00
Bedava avukatlık yaptılar
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, AKP'nin Hamas'ı davetinde ABD ve İsrail'e bedava avukatlık yaptığını belirterek, "Ziyaretten her iki ülkenin de haberi vardı. İsrail'in tepkisi de senaryo icabı idi" dedi ~|~

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Hamas'ın Filistin'de seçimleri kazanmasından Batı dünyası ve özellikle de İsrail'in ciddi  rahatsızlık duyduğunu açıkladı. Prof. Dr. Haydar Baş, Batı dünyasınun "Bunlar demokratik yolla bir başarı elde etmiş olsalar da, bizim gözümüzde teröristtirler" tezini ilan ettiklerini hatırlatarak, Hamas'ın da buna cevaben "Biz de kesinlikle İsrail'i kabul etmeyeceğiz. Ve de kabul etmiyoruz" görüşünde ısrar ettiğine işaret etti.

ABD ve İsrail'in gözü korktu

BTP Lideri, bu çerçevede şunları söyledi: "Şimdi iki zıt güç karşı karşıya geldi. O halde burada perdeyi aşağı düşüren İsrail ve ABD'dir. Mücadeleyi bununla göze alamadılar. Niye göze alamadılar? Adamlar bugüne kadar saatli bomba. Yani vatanlarını canlarıyla beraber koruyorlar. Her an bunun ispatını yapmış insanlar. Yani bunların sözleri herhangi bir mesaj içermiyor. Gerçeği içeriyor, 'Ben bu işi yapacağım' diyor. 'Seni buradan sileceğim' diyor. 'Belki ben yok olacağım ama seni de sileceğim' diyor. Hamas'ın verdiği mesaj bu, başka bir şey değil."

Diyalogu isteyen ABD ve İsrail
Hamas ile temas kurulmasını isteyenin ABD ve İsrail olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Haydar Baş, maşa olarak kullandıkları siyasi iradenin de Türkiye olduğunu vurguladı. BTP Lideri, şunları kaydetti: " Dediler (Siz bunları davet edin ve siz bunların bu perdeden konuşmasına demokratik şekilde teamüle uymalarına lütfen bir zemin hazırlayın). Ve çağırdılar. Ne diyor sayın Erdoğan: (Biz, Büyük Ortadoğu Projesinin gereklerini bunlara anlattık). Büyük Ortadoğu Projesi kimin projesidir? ABD'nin projesidir. İsrail'in projesidir.  Yani İsrail'in avukatlığını, ABD'nin bedava avukatlığını yaptılar. Ama adamlar nereye geldiklerini, neyle karşılaştıklarını çok iyi bildikleri için hemen ardından dikkat ederseniz İran'a gittiler, Ne dediler İran'a: (Bu adamlar akıllarını, kafalarını mı yediler?)

Dediler ki, (Siz onlara bakmayın, onlar, maalesef milletle kendi aralarında uçurumlar oluşturdular. Size bu şekilde diyebiliyorlar, hakikatte Türk halkının, Türk milletinin mesajı değildir, onların size söyledikleri. Türk milletinin mesajını biz görüyoruz, okuyoruz) demek suretiyle (Filistin'deki başarıyı biz kabul ediyoruz ve sizinle beraber her konuda anlaşmaya varız) diyerek yeni bir statü belirlendi, o şekilde kalkıp onların ülkesine gittiler.

Türkiye refüze edildi

Peki, burada refüze olan kim oldu? 'Yumuşatılsın, Amerika'nın İsrail'in dediği şekilde bir teşkilat olsun, bir parti olsun', diye faaliyete geçen Türkiye oldu refüze edilen. Türkiye'nin kimliği ortaya çıktı. Hem o topraklardaki iradeye sahip olma vazifesiyle mükellef olduğu halde bunu yapamadı, hem de bu bölgede hakimiyetin merkezi durumunda olması gereken Türkiye, bir avuç İsrail'in sözcülüğü, Okyanus ötesinde Türkiye'yi kuşatan bir gücün sözcülüğüne soyundu. Olay bu kadar açık ve basittir."

Tiyatro sergilendi
Hamas Lideri Halid Meşal'in Türkiye'ye gelmesinden İsrail'in senaryo gereği rahatsız olduğunu belirten BTP genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, şunları kaydetti: "İsrail, rahatsız olmadı. Çünkü hepsinden haberi vardı. Gelinen nokta tamamen birbiriyle anlaşmış, beraber olmuş, Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında istenilen gayeye varabilmek için iki ayrı devlet haline gelmişler. Yani, bugün bu görüş ortaya çıktı. Bu bir tiyatro kardeşim, oyunun parçası. Kurgulamışlar, şimdi oynuyorlar. Türk halkına bunu yutturacaklar. Türkiye'nin sahip çıktığı bir Hamas, Filistin'de iktidara gelecek ve İsrail bu kadar rahat edecek o bölgede. Bu mümkün mü? Hiç mümkün değil."

Türk siyaseti yanlış içinde
Prof. Dr. Haydar Baş, bu konuda Türk siyasetinin çok büyük yanlışları ve de noksanları olduğunu dile getirerek, şu görüşleri seslendirdi: "Ben, diyor, (Eş başkanıyım Bush'un) diyor. Bunu diyen bir adama şimdi, (Bu Türkiye'ye yakışır mı?) sorusunu sormak bence anlamsız. Yani, balık baştan koktu. Bunlar baştan teslimiyetçi bir tavır ortaya koydular. Zaten şu anda isteseler de bunun dışına çıkamazlar. Gırtlağına kadar adamlar borca batmışlar. İstediği zaman. İstediği şeyi yaptırma imkanına sahip oldu; kim? ABD ve de İsrail. Göreceksiniz bunun dışına çıkarak herhangi bir gerçeği açıkça ilan etmeleri, değil müdafaası, ilan etmesi bile mümkün olamayacaktır. Mümkün değildir. Bunlar tam teslim oldular. Bunun faturasını millet olarak ödüyoruz maalesef. Allah da milletimize acısın. Rahmet etsin!"
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137