29 Ağustos 2006 Salı 00:00
'Bedelli askerlik çıkmayacak'
Orgeneral Hilmi Özkök, Genelkurmay Başkanlığı görevini törenle Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a devretti. Org. Yaşar Büyükanıt, yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi. ~|~


 

 

Dün Türkiye önemli bir devir teslim törenine sahne oldu. Org. Yaşar Büyükanıt, Org. Hilmi Özkök'ten Genelkurmay Başkanlığı görevini resmen devraldı. Törende, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve üst düzey protokol hazır bulundu.

Orgeneral Özkök ve Orgeneral Büyükanıt'ın yaptığı konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Sezer, Orgeneral Özkök'e "Devlet Şeref Madalyası" verdi.
Yüksek Askeri Şura kararlarıyla şekillenen Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yeni komuta kademesinde, en önemli taş dün yerine oturdu. Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini, geçen cuma Orgeneral İlker Başbuğ'a teslim eden ve haftasonunu "sade vatandaş" olarak geçiren Orgeneral Yaşar Büyükanıt, dün Genelkurmay Başkanlığı'nı Orgeneral
Hilmi Özkök'ten devraldı.

Büyükanıt: Bedelli askerlik gündeme gelmeyecek
Genelkurmay Başkanlığı görevini Orgeneral Hilmi Özkök'ten teslim aldığı törende konuşan Org. Yaşar Büyükanıt, askerlik süresi ve bedelli askerlikle ilgili söylentilere nokta koydu. Orgeneral Büyükanıt, "görev sürem boyunca bedelli askerlik gündeme gelemeyecek" dedi.

Orgeneral Büyükanıt, "Ülkemiz hiçbir dönemde bu kadar tehditle ve risklerle karşı karşıya kalmamıştı" diyerek şöyle devam etti: "Geçmişten ders alıp geleceğe yön vermeliyiz. Tüm güvenlik kavramlarının büyük çapta değiştiğini görmekteyiz. Ülkemiz hiç bir dönemde bu kadar tehditlerle ve risklerle karşı karşıya gelmemişti. İç ve dış oluşumlar ulusal ve üniter yapımıza hiç bu kadar saldırı olmamıştı.
Etnik milliyetçiliğe dayalı bölücü terör tehdidi söz konusudur. Bu durum bizim mücadele azmimizi ve kararlılığımızı ortadan kaldıramayacaktır. Türkiye'yi yeni Sevr'lere mahkum edecek bir gücün olabileceğini düşünmüyorum. Türkiye üzerinde emeli olanlar olabilir. Ama bu başarılı olacakları anlamına gelmemektedir. İrtica tehdidi Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu gün başlamıştır.
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin iç siyasetle ilgisi olmamıştır ve olmamalıdır. Terör dahil tüm mihraklarla mücadele ediyoruz. Yasalarla TSK'ya görevler yüklenmiştir. 2 yıldır ahlaksızca yapılan saldırılara karşı, Cumhuriyet düşmanlarının, şer odaklarının maskeleri düşecek ve gereken hesabı verecekler. Bunlara karşı başka hiç bir şey söylemiyorum.

BEDELLİ ASKERLİK
Lüzumlu lüzumsuz bedelli askerlik konusu gündeme gelmektedir. Bedelli askerlik ihtiyaç fazlası halinde gündeme gelmelidir. İçinde bulunduğumuz durumda böyle bir şey söz konusu değildir. Benim görev süremde bu konuda bana teklif getirilmesin. Bedelli askerlik beklentisiyle vatani görevden kaçanı bu ulus affetmeyecektir. Askerliğin kısalması gibi bir durum da söz konusu değildir.

ASKER KIBRIS'TAN KESİN GÜVENLİK SAĞLANMADIKÇA ÇEKİLMEYECEK
Modernizasyon takibi öncelikli görevim olacak. Kara Hava ve Deniz Kuvvetleri ile caydırıcı bir güç olmak en büyük hedefimizdir. Caydırıcı güç olmamız ülkemiz hakkında yanlış düşünenleri düşündürmektedir. Türk askeri Kıbrıs'tan kesin güvenlik sağlanmadıkça çekilmeyecektir.

ÖZKÖK'TEN TOPLUMSAL MESAJLAR
Orgeneral Hilmi Özkök ise, törende yaptığı konuşmada, 4 yıl önce devraldığı, büyük bir şevk, heyecan ve onurla sürdürdüğü Genelkurmay Başkanlığı görevinin sonuna geldiğini belirterek, şunları kaydetti: "52 yıldır şerefle ve kıvançla taşıdığım üniformama, 47 yıllık subaylığıma ve Türk Silahlı Kuvvetlerindeki kutsal görevime huzurlarınızda bugün veda ediyorum. Geriye dönüp baktığımda, görevini bitirmiş bir insanın huzurunu hissetmekte olduğumu öncelikle ifade etmek istiyorum. Beni izleyecek olan bütün komutanların bu görevi benden daha iyi yapacaklarına olan inancım, bu huzuru daha da derinleştiriyor. Arkama bakmadan onlara güven dolu olarak ayrılıyorum."

NEDEN KENDİMİZİ KÜÇÜMSÜYORUZ?
Genelkurmay Başkanlığı görevini Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a devreden Orgeneral Hilmi Özkök, Türkiye'nin, günümüzde büyük ve güçlü bir ülke olarak uluslararası camiada yer aldığını belirterek, "Neden kendimizi, devletimizi, ülkemizi, yöneticilerimizi yerden yere bu kadar çok vurduğumuzu anlayamıyorum" dedi.
Orgeneral Özkök, Genelkurmay Karargahındaki devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dünya üzerindeki konumundan gelecekteki vizyonuna, yeni siyasal ve stratejik anlayışlardan devlet mekanizmaları ve toplum yapısına kadar çeşitli açıklamalarda bulundu.
Türkiye'nin, artık geçmişteki Türkiye olmadığını ifade eden Orgeneral Özkök, Türkiye'nin günümüzde, büyük ve güçlü bir ülke olarak uluslararası camiada yer aldığını belirtti. Bu hususu yurt dışına çeşitli vesilelerle yaptığı seyahatlerinde Genelkurmay Başkanı olarak yapılan muameleden daha iyi görme fırsatı bulduğunu anlatan Orgeneral Özkök, şunları söyledi: "Oysa ki bu konuda nedense kendimizi aşırı bir küçümseme, hatta çoğu kez kendimize karşı acımasız bir tutum içinde görmekten büyük üzüntü duyuyorum. Neden kendimizi, devletimizi, ülkemizi, yöneticilerimizi yerden yere bu kadar çok vurduğumuzu anlayamıyorum. Bazen medyada çıkan haberler ve yapılan programların içeriği, ülkemizin bu gerçek gücünü ve seviyesini fark edemeyen çok sayıda insanın var olduğunu gösteriyor. Halbuki, Türkiye öyle bir ülkedir ki içinde yer aldığı ittifaklar ile çeşitli bölgesel ve hatta küresel oluşumlar için bir güç katlayıcıdır. Türkiye; Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Orta Asya'yı etkileyen jeopolitik ve jeostratejik konumuyla, çağdaş değerleriyle, demokratik yapısıyla, kültürel değerleriyle, insan potansiyeliyle ve ekonomik gücüyle dünya üzerindeki kilit ülkelerden birisi durumundadır. Bu sebeple, yapacağımız değerlendirmelere öncelikle 'ülkemizin her bakımdan güçlü bir ülke olduğu' gerçeğini temel alarak başlamamız ve halkımızı bu yönde bilinçlendirmemiz gerektiğine inanıyorum." Türkiye'nin coğrafi büyüklüğünü çeşitli örneklerle anlatan Orgeneral Özkök, Türkiye'nin bölgesinde "muazzam" bir ülke olduğunu söyledi.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137