01 Mart 2007 Perşembe 00:00
Beklenen oldu

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, toplumun tüm kesimlerinin yanı sıra esnafın da ciddi zorluklarla karşılaştığına işaret ederek, "IMF programlarının sonucu budur. Biz 2002'de halkı bu konuda uyarmıştık. Vatandaş uyanmalı" dedi ~|~Bağımsız Türkiye Partisi(BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Meltem TV'de yayınlanan Haftanın Sohbeti programında, AK Partisi iktidarının uyguladığı IMF politikalarıyla esnaf kesiminin iflasın eşiğine geldiğini dile getirdi. Türkiye'de ekonominin bittiğine işaret eden BTP Lideri Baş, tek tek örnek vererek, "Tarım kesimi bitti. Ne üzüm para ediyor, ne de şeker pancarı, fındık, tütün, çay..." dedi.

Bu tahsisatla tarım ayağa kalkmaz
AKP iktidarının tarım kesimine bütçenin sadece yüzde 2'sini tahsis ettiğini hatırlatan Prof. Dr. Haydar Baş, 25 milyon insanın buradan geçindiğini, esnafın ve tüccarın da bu kaynaktan ekmek yediğine dikkatleri çekti.

Rakamlar gerçeği söylemiyor

Haydar Baş, şöyle konuştu: "Bazıları diyor ki, 'Hocam sen keskin konuşuyorsun ama dediklerin de bir bir çıkıyor.' Ben bu iktidarın ortaya koyduğu rakamlardan yola çıkarak, gelişmeleri tahlil ediyorum.
Bu şartlar altında bir de kişi başına düşen milli geliri 5 bin 300 dolar açıkladılar. Türkiye'de ortalama bir aile 4?5 kişiden müteşekkildir. Bunların açıkladıkları rakama göre, böyle bir ailenin eline yılda 20 bin ila 26 bin dolar geçmeli. Bu parayla arı sütüyle beslenilir."

Vatandaşta para yok
Pazarda, çarşıda esnafın, pazarcının, tüccarın iş yapabilmesi için milletin cebinde para olması gerektiğine işaret eden BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, şunları söyledi: "Cebinde parası olmayan tüketici olamaz. Tüketici kimdir? Tüketici memurdur, işçidir, gençtir, yaşlıdır, ev kadınıdır; kısaca 7'den 70'e toplumun tüm fertleridir. AK Partisi iktidarı toplumu ne ile destekliyor ki, bu saydığımız kesimler tüketici olabilsin? Dolayısıyla mevcut şartlarda esnaf, dükkan sahibi malını kime, hasıl satacak?"

Çare Milli Ekonomi Modeli'nde
Türkiye'yi ayağa kaldırabilmek için Milli Ekonomi Modeli'ni (MEM) hayata geçirdiklerini hatırlatan BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, Türkiye'nin bu kulvara bir önceki iktidar döneminde sokulduğunu, AK Partisi'nin de bir önceki iktidarın uygulamalarını sürdürdüğünü dile getirdi. Haydar Baş, "Bir önceki iktidar da ABD'nin ve IMF'nin dediğini yerine getirdi, bunlar da aynısını yapıyor" dedi.

BTP olarak kendilerinin milleti ayağa kaldıracak bir modeli ortaya koyduklarını hatırlatan Prof. Dr. Haydar Baş, MEM'in kendi kaynaklarımızı harekete geçiren, insanımızın emeğini devreye koyan bir model olduğunu belirtti. Haydar Baş, sözkonusu modelin Venezüella'dan Brezilya'ya; Rusya'dan Azerbaycan'a övgü aldığını ve uygulamaya konulduğunu tekrarladı.  Esnafın endişe etmemesini isteyen BTP Lideri, bu çerçevede vatandaşa 'geç kalmamasını'da önerdi.

Milli servet elden çıkarıldı
Türkiye'nin yurtdışından borçlanarak PETKİM, TÜPRAŞ, Türk Telekom, Erdemir gibi çok sayıda tesisi kurduğunu dile getiren BTP Lideri, "Şimdi Türkiye'ye bu kapsamda borç veren küresel güçler 'özelleştirme ve küreselleşme adı altında' bu servetleri ya kendileri alıyorlar, ya da yandaşlarına aldırıyorlar. Bu güçler; 'dünyada kaynaklar sınırlı' tezine inandıklarından,  Türkiye'deki sınırlı kaynakları ve tesisleri ele geçiriyorlar, ele geçirmeye devam ediyorlar" " tespitinde bulundu.

Vatandaş uyanmalı
BTP Lideri, Türkiye'nin içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtulması için de vatandaşa büyük görev düştüğüne işaret ederek, şunları söyledi: "Halk kendisini destekleyene yüzde 100 destek vermeli. Bütün dünyada halkların uyanışı kabilinden ciddi değişimler yaşanıyor. Bizde bu biraz yavaş cereyan ediyor. Türkiye'de karartma basın bunu engelliyor. Medya her dönem Türk milletinin önüne bir takım isimleri koyuyor. Vatandaş da medyaya uyarak onları destekliyor ve ardından da 'aldandık' diyor. Bu sefer vatandaş küresel güçlerle haşir neşir olan medyanın önüne getirdiği isimleri elinin tersiyle itmeli. Bunları ayıktıracak olan Türk milletidir."

BTP liderliğe oynuyor
Programda BTP'nin anketlere yansıyan oy oranı konusunda da değerlendirmelerde bulunan Genel Başkan Prof. Dr. Haydar Baş, yapılan bağımsız kamuoyu yoklamalarına göre partisinin oy oranının yüzde 16.5 olduğunu açıkladı. BTP Lideri, şunları söyledi: "Tarım kesimi, işçisi, köylüsü, memuru, genci, emeklisi, esnafı BTP'ye koşuyor, BTP'yi konuşuyor. Türkiye aynı zamanda çok ciddi tehdit altında. Bu tehditleri sivil asker, millet devlet bütünlüğüyle karşılayacak projelere sahip olan tek parti de BTP'dir. Türkiye, tarihine dönerek en güçlü dönemini yaşayacaktır. Bu milletin geçmişinde bu var." 

Tek farklı parti: BTP
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, BTP dışındaki partilerin kendilerine özgü bir yolu olmadığına işaret ederek, daha önceki iktidarların döneminde görüldüğü gibi Türkiye'de ABD, AB ve IMF programlarının hayata geçirildiğini söyledi. Haydar Baş, şunları söyledi: "Dahası bir siyasi parti benim görüşlerimi alıyor, ekranlarda reklam ediyor. Bu kişinin geçmişini Türk halkı çok iyi biliyor. Ne yaptıysa, şimdi aynısını yapıyor." Söyledikleri, yazdıkları her şeyin bir hesaba, kitaba dayandığını hatırlatan Prof. Dr. Baş, BTP'nin farklı projeleri olan, milletin karnını doyuracak bir parti olduğunu vurguladı. Haydar Baş, "Vatandaşa verdiğimiz sözleri bir bir yerine getireceğiz. yapamazsak, vatandaş çıkıp hesap sorsun" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100