27 Ekim 2006 Cuma 00:00
Beyaz Kitap tartışması
Almanya'nın savunmasına açıklık getiren, "Almanya'nın Güvenlik Politikaları ve Federal Ordu'nun Geleceğine Dair Beyaz Kitap" başlıklı belge Bakanlar Kurulu'nun onayından geçti. ~|~Almanya'nın savunma ve güvenlik politikalarının ana hatlarının belirlendiği "Beyaz Kitap 2006", Bakanlar Kurulu'nun tamamı tarafından şekillendirildi. Beyaz Kitap, zorunlu askerlik?profesyonel ordu, uluslararası terörle mücadelede Almanya'nın üstlendiği rol ve silahlı kuvvetlerin yurtdışı görevlerine ağırlık verip vermemesi gerektiği gibi tartışmalara açıklık getiriyor.

Önemli bir adımın atıldığı görüşünde olan Savunma Bakanı Franz?Josef Jung, "Ülkemizin savunması tek başına bir bakanın sorumluluğuna bırakılmayacak kadar önem taşıyor. Bu yüzden bu konu, Bakanlar Kurulu'nun tamamını ilgilendirmeli" diye konuştu.

Almanya'nın güvenliği
Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan Beyaz Kitap'a göre, Almanya'nın güvenliğini uluslararası terör ve kitle imha silahlarının yaygınlaşması gibi belli başlı iki gelişme tehdit ediyor. Alman hükümeti, bir yandan bu tehditlerin ortadan kaldırılması için faaliyet gösterilmesi, diğer taraftan bölgesel krizlerin çözümü, insan haklarının tatbiki ve serbest ticaret için gerekli durumlarda askeri seçeneklerin de gözetildiği adımlar atmayı öngörüyor.

Silahlı Kuvvetler, 1994 tarihli Beyaz Kitap'a kıyasla artık merkezi bir rol oynuyor. "Federal orduya günümüzde aldığı uluslararası görevler şekil veriyor" denilen Beyaz Kitap'ta, askeri imkanların diplomatik, ekonomik ve kalkınma politikalarına dahil araçlarla aynı seviyede değerlendirilmesi gerektiği kaydediliyor.
Uluslararası görevler

Dünya genelinde kriz bölgelerinde görev yapan Alman asker sayısı yaklaşık 9 bin. "Beyaz Kitap 2006"da bu rakamın 5 ayrı kriz bölgesinde toplam 14 bine ulaşabileceği belirtiliyor. Savunma Bakanı Franz?Josef Jung, artan uluslararası görevlere küreselleşme sürecini gerekçe göstererek şunları söylüyor:
"Ticaretimizin yüzde 80'i deniz taşımacılığı üzerinden yapılıyor. Ayrıca enerji ve hammaddde kaynaklarının güvence altına alınması da önem taşıyor. Tedarik zincirinin devamlılığının sağlanması ve serbest ticaret yollarının güvenliğinin sağlanması düşünüldüğünde 2002 yılında Hürmüz Körfezi'nde petrol yüklü bir tankere düzenlenen saldırı benzeri terör faaliyetlerine engel olmak da bu kapsamda değerlendirilmeli."

Netlik kazandırmıyor
Almanya'da iktidarı Hristiyan Birlik ile paylaşan Sosyal Demokrat Parti'nin savunma politikaları uzmanı Jörn Thiessen ise yeni Beyaz Kitap'ta ulusal çıkarlara netlik kazandırıldığını, Avrupa Birliği ile de gereken karşılaştırmanın yapılması gerektiğini vurguladı. Thiessen, "Avrupa'nın dış politika ve güvenlik alanındaki hedeflerini tartışalım. Avrupa'nın hedeflerinin hangi noktalarda Almanya'nın hedefleriyle örtüştüğünü, hangi alanlara uluslararası çerçerveden yaklaşmak gerektiğine açıklık getirelim" diye konuştu.

Beyaz Kitap'ın hazırlığına toplumun yeterince dahil edilemediğine dikkat çeken Thiessen, "Beyaz Kitap'ın hazırlık aşamasında kamuoyunu tartışmalara daha fazla katmak gerekirken bu yalnızca dar birkaç çevreyle sınırlı kaldı. Ardından savunma bakanı önce adalet daha sonra dışişleri bakanı tarafından durduruldu" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.