18 Mart 2011 Cuma 00:00
Birileri devre yaptı

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, partisinin CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile yürüttüğü ittifak çalışmalarının neden sekteye uğradığı konusunda, "İttifak kamuoyuna deklare edileceği sırada birileri devre yaptı, bir de baktık Deniz Baykal oradan uzaklaştırıldı" dedi

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, partisinin CHP eski Genel Başkanı deniz Baykal ile yürüttüğü ittifak çalışmaları konusunda önemli açıklamalarda bulundu. CHP'nin Deniz Baykal'ın liderliği döneminde 'sağ ve İslami kesime bir pencere açmak' istediğini hatırlatan Prof. Dr. Baş, "Bunu biz solcu arkadaşlarımızda yaptığımız görüşmelerde duyuyorduk. Onlar yaptıkları tartışmalarda da 'eğer sağ ve İslami bir kesime açılım olacaksa bunun adresi de Bağımsız Türkiye Partisi'dir' diye net olarak bunu ifade etmişlerdi" diye konuştu.

~|~

Birileri devre yaptı
O dönemde CHP'nin partilerine çok ciddi bir yakınlığı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Baş, şunları kaydetti: "Bazı genel başkan yardımcıları, il başkanları, devreye girdi. 'Sizin bu konudaki görüşleriniz nedir?' diye de bana sordular. Türkiye öyle bir döneme geldi ki, Türkiye'nin bir ulusal bilince ve siyasi güce ihtiyacı var. Bu hangi parti olursa olsun benim için farketmez. Kaldı ki referandumdan da yeni çıkılmıştı, eğer bu iki güç bir araya gelirse kimsenin tahmin etmeyeceği bir netice de elde eder. Hiç unutman o zaman RTÜK'te de Allah rahmet eylesin Mehmet bey isminde bir arkadaş vardı, o da bendenizi çok severdi. Adeta, 'Hocam çok rica ediyoruz, sakın ha buna hayır deme.' Biz ülkenin menfaatine olan hiç bir harekete hayır demeyiz, yeterki millet ve memleket bundan istifade etsin. Ve olay bir noktaya kadar geldi. Kamuoyuna deklare edileceği sırada birileri devre yaptı, bir de baktık Deniz Baykal oradan uzaklaştırıldı. CHP ile BTP'nin bu yakınlığı sağ ve İslami kesime açılma gerekçesiyle olmuştur. Bana göre de çok doğru bir adımdır, olması da lazımdır. Bugün sağ sol bilinci ortadan kalktı. Ulusal olmayan mandacı zihniyetler geldi, ülkeye hakim oldu. Mandacılar bakıyorsun sola hakim oluyor, mandacılar bakıyorsun sağa hakim oluyor. Ulusalcılar nerede? Ulusal bilinci taşıyan insanlar nerede? Milli görüşü, milli düşüncesi olan insanlar nerede? Bence bunlar bir araya gelmesi lazım."

Bir ihtimal daha var
O gün böyle bir uyanışın olduğuna işaret eden BTP Genel Başkanı Prof. dr. Haydar Baş, ancak şartların el vermediğini söyledi. BTP Lideri, şunları söyledi: "Bunun olması lazım bu şartlarda. O olmadı ama başkası. Bunun olması lazım. CHP o günün şartlarında öyleydi, gene öyle olması uzak bir ihtimal değil. Biraz düşünürse kurtuluşun da bunda olduğunu görür. Kim ne derse desin, CHP bugün taş çatlasa yüzde 20 oy alır. DSP'de artık ondan ayrıldığını deklare etti. DSP ile yüzde 22'yi bulmuştu. Kemal bey ilk geldiğinde hakikaten çok güzel bir rüzgar esmişti. Ama görüyoruz bu rüzgar artık tamamen söndü. Binanaleyh olabilir mi? Niçin olmasın. Tabi o CHP'nin kendi iradesiyle vereceği kararla olacak iş, eğer olursa çok doğru bir iş yaparlar."

'Milletin lehine politikalar üretiyoruz'
ABD'nin neden BTP'nin tezlerinden çekindiği üzerine yöneltilen bir soru üzerine BTP Genel Başkanı, şunları söyledi: "Bağımsız Türkiye Partisi'nin politikaları milletin mefaatine olan politikalardır. ABD'nin de istediği millete ait serveti elinden almak. Bugün Büyük Ortadoğu Projesi'yle nasıl İslam dünyasının kaynaklarını elde etmek istiyorsa, 3 katrilyon dolarlık bir serveti Türk halkına bırakmak ister mi? Bunu çok iyi görmek lazım. Biz demiyoruz ki ABD ile karşı karşıya gelip vuruşalım. Hayır, biz diyoruz ki bu kaynaklar bize aittir, millet olarak biz bunu değerlendirelim, milletimiz kalkınsın, devletimiz kalkınsın, insanımız kalkınsın. Bizim dediğimiz bu."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.