28 Şubat 2010 Pazar 00:00
Bölünmeye müsaade yok

Bağımsız Türkiye Partisi olarak bölünme ve parçalanmaya asla müsaade etmeyeceklerini söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, "Biz Türkiye'de bir bilek bir yürek olacağız. Ele ele verirsek üstesinden gelmeyeceğimiz hiçbir iş yoktur" dedi.
~|~

 


 

 Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş Türkiye'nin sahip olduğu zengin yer altı kaynakları konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Lozan görüşmeleri sırasında Amerika'nın Türkiye'nin yer altı kaynaklarına sahip olmak istediğini ama Atatürk'ün buna engel olduğunu söyleyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, "yer altı kaynaklarımızın üzerinde dünyanın gözü ve de hesabı var" diye konuştu.
Türkiye'de milletin iradesiyle yola çıkan tek anlayışın Bağımsız Türkiye Partisi olduğunu dile getiren BTP Genel Başkanı vatandaşlara, "Gelin bir ve beraber olalım ve bu kaynaklar nasıl millet yararına devreye konuluyor görelim" çağrısında bulundu.

Kaynaklarımıza gözü olanlar var
Türkiye'ni sahip olduğu zengin yer altı kaynaklarının Lozan görüşmelerinde gündeme geldiğini hatırlatan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, ABD'nin bu kaynakları elde etmek istediğini Atatürk'ün bu isteği reddettiğini söyledi. BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "Merhum İnönü Lozan görüşmelerinde ABD'den şöyle bir teklif alıyor. Amerika diyor ki; sizin Güneydoğu sınırlarınızı kabul etmek için bizim bir şartımız var. Bu şartımız Türkiye'nin yer altı kaynaklarınızı bize vereceksiniz biz de sizin Güneydoğu sınırlarınızı kabul edeceğiz. Merhum bir telgrafla Atatürk'e bu teklifi bildiriyor. Atatürk bu telgrafı alıyor, okuduktan sonra yırtıyor ve "kanımızı dökerek, canımızı vererek elde ettiğimiz bağımsızlığımızı masa başında veremeyiz" diye cevap veriyor. Bu cevap sonrası İnönü de gerekli olan tavrı ortaya koyuyor. O gün bugündür bizim Güneydoğu sınırlarımızı maalesef okyanusun ötesi kabul etmemiştir. Şu andaki problemde o gün kabul edilmeyen sınırların bugün problem haline getirilmesidir. Yani yer altı kaynaklarımızın üzerinde dünyanın gözü ve de hesabı var. Ama siyasiler bu hususta gerekli olan değerlendirmeleri maalesef yapamamışlardır."

Kaynaklarımız heder olup gidiyor
Türkiye'de yer altı ve yerüstü kaynaklarımızı devreye koyacak her türlü imkânın var olmasına rağmen siyasilerin AB ve ABD'den icazet istediklerini söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş konuşmasını şöyle sürdürdü: "Türkiye'nin sahip olduğu bu kıymetli zenginlikleri devreye koyabilmek için lazım olan imkânlar Türkiye'de fazlasıyla mevcut olmasına rağmen Avrupa'nın icazetini, Amerika'nın icazetini bizdeki siyasiler istemektedirler. Bunun sebebi Türk siyasetinde ne hikmetse bir parti başkanı partisini kurduktan sonra nerede gidiyor? Amerika'ya gidiyor. Avrupa'ya gidiyor. Ve biz Avrupa'ya ve Amerika'ya gidene güçlü diyoruz. Tabi onların Türkiye'de basını var, yayını var. Onların pompaladıklarına millet olarak biz esir oluyoruz. Ve böyle siyasilere evet diyoruz. Onun için de bu zengin kaynaklarımız heder olup gidiyor."

Biz milletin iradesiyle yola çıktık
Türkiye'de milletin iradesiyle yola çıkan tek partinin Bağımsız Türkiye Partisi olduğunu dile getiren BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Bağımsız Türkiye Partisi kadrolarıyla birlikte hep beraber ayağa kalkacağız" diye konuştu. BTP Genel Başkanı şunları söyledi: "Biz sadece bu milletin iradesiyle yola çıktık. Başka bu şekilde yola çıkan da yok. Gelin beraber olalım ve bu kaynaklar nasıl millet yararına devreye konuluyor görelim. Bu kaynakların yegâne sahibi millettir. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Bana diyorlar ki; 'sana yaptırırlar mı?' Yahu dünya bugün bize muhtaç. Dünya ilim adamları benim ayağıma gelip, benden akıl alıyor. Hangisi bana yaptırmayacakmış onu söyleyin. Velev ki onların dediği gibi de olsa. Biz kurbanlık koyun gibi teslim mi olalım? Kaldı ki hiçbir Allah kulunun kelam etmesine imkân yok. Hemen burnumuzun dibinde Irak var. Petrol var mı orada? Var. Suriye'de, İran'da var mı? Var. Burada niye yok? Sanki bizim taraf kurumuş hiç bir şey yok, o taraf ise gani? Pes doğrusu. Biz senelerden beri bunu gördük, işittik. Ama duymamak için kulaklarımızı tıkadık görmemek için gözlerimizi kapadık maalesef. Ama şimdi Bağımsız Türkiye Partisi kadrolarıyla birlikte konuşacağız, işiteceğiz, göreceğiz ve hep beraber ayağa kalkacağız."

Bir yürek olacağız
Bağımsız Türkiye Partisi olarak bölünme ve parçalanmaya asla müsaade etmeyeceklerini söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, "Devletin ve milletin bölünmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Sivil ve asker, devlet ve millet bir ve beraber olacak. Alevisi sünnisi, sağı ve solu kardeş olacak var mısınız? Biz Türkiye'de bir bilek bir yürek olacağız. Bunu diyen, bunu seslendiren milletin karşısında onların arkalarını bakmadan kaçmaları gerekir. Bunu yapacağız. Bunda kuşkunuz olmasın. Haydar Baş bunları yapacak adamdır. Haydar Baş bu milletin evladıdır. Ele ele verirsek üstesinden gelmeyeceğimiz iş yoktur" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.