21 Şubat 2008 Perşembe 00:00
BOP'ta yeni hedef İran

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, ABD ve İsrail'den Türkiye'ye yoğunlaşan üst düzey ziyaretlerin asıl amacının 'İran' olduğuna işaret ederek, "BOP bağlamında 22 İslam ülkesinde planlananlar Afganistan'da, Irak'ta olanlardır" dedi ~|~ Bağımsız Türkiye Partisi(BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, son zamanlarda ve  ABD'den Türkiye'ye yönelik çok sayıda üst düzey ziyaretin arka planını değerlendirdi. Geçtiğimiz Çarşamba günü ABD Genelkurmay 2. Başkanı James Cartwright'in Türkiye'ye geldiğini hatırlatan BTP Lideri,  Mart ayında ABD Savunma Robert Gates ile ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in Ankara'ya geleceğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Baş, ziyaretlere ilişkin şu değerlendirmede bulundu: "Türkiye'nin ABD tarafından bir ziyaret karargahı olarak seçilmesinin asıl nedeni, Türkiye'nin ABD'nin 2004'te hayata geçirdiği Büyük Ortadoğu Projesi'nin(BOP) bir parçası olmasında kaynaklanıyor.

BOP, nihai olarak 22 İslam ülkesinin gerek coğrafyalarının, gerekse de rejimlerinin değiştirilmesi projesidir. Bu ülkeler üzerinde topyekün global güçler tasarrufta bulunacaklardır. Bugün bu güç bellidir. Kosova'da istiklal ilan ediliyor, herkesin elinde ABD bayrağı... Orada kendine bir mekan bulan güç ABD'dir. ABD; Usame bin Ladin bahanesiyle Afganistan'ı; kimyasal ve biyolojik silah bahanesiyle Irak'ı işgal etti. 22 İslam ülkesinde planlananlar Afganistan'da, Irak'ta ve Kosova'da olanlardır. Biz 20 yıldır bunlara dikkat çekiyoruz. Siyasilere de tedbirli olmaları konusunda tavsiyelerde bulunduk, bulunmayı sürdürüyoruz."

BOP ? BİP kardeşliği

BTP Lideri, ABD'nin BOP'u ile İsrail'in Büyük İsrail Projesi'nin(BİP) aynı amaca matuf projeler olduklarına dikkat çekerek, şunları söyledi: "Bu bölgede bir de Büyük İsrail Projesi vardır. Yahova'nın İsraillilere vadettiği topraklar vardır. Yahudi inancına göre, Vadedilmiş Topraklar Mezopotomya, Kilis, Gaziantep, Suriye ve Lübnan'ı kapsamaktadır. Yıllardır bu adamlar, emellerine vasıl olabilmek için çalışıyor. Bunun engellemek için çalışılmazsa, Türkiye'ye yönelik bu tehdidin önü alınamaz."

ABD'nin Ortadoğu'da kendine halef seçtiği ülkenin İsrail olduğunu dile getiren BTP Lideri, ABD'li yetkililerin Türk muhataplarıyla görüşmelerinde 'müttefik aşağıya, müttefik yukarıya' şeklinde değerlendirmelerde bulunduklarını belirtti.

Ziyaretlerin gerçek amacı

Cartwright, Gates ve Cheney'in Türkiye ziyaretlerinin asıl amacının "ABD ve İsrail'in müşterek kabul ettikleri bir mesele üzerine müzakere yürütülmesi" olarak açığa çıkaran BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, değerlendirmesini şöyle sürdürdü: "ABD Başkan Yardımcısı Cheney ve Savunma Bakanı Gates, ikisi birden bir yere gittiği zaman, bunun anlamı 'bir millet için ölümlerden ölüm beğen' şeklindedir. Şimdi nükleer çalışmaları nedeniyle İran hedef alınıyor. Birleşmiş Milletler bünyesinde İran'a baskı yapılıyor. O zaman Arz?ı Mevud projesini İran'ı da yakından ilgilendiriyor. Şiileri ilgilendiriyor. Şimdi Irak'ta önemli bir Şii azınlık var, Suriye'de de ve Lübnan'da da var. Lübnan'da 2 yıl önce Hizbullah İsrail'e karşı ciddi bir mücadele verdi. Hizbullah bu ülkede hukuki bir parti, yani legal... İsrail Savunma Bakanı Barak'ın Türkiye'ye gelmesi de aynı maksatladır. Türkiye, Erbakan'ın başbakanlığı döneminde İsrail ile askeri işbirliği ve istihbarat paylaşımı anlaşması imzaladı. İlaveten İsrailli pilotların Konya'da eğitimleri için anlaşma yapıldı. İsrail'den ve ABD'den gelen son ziyaretler, bu anlaşmaların teyididir.

İsrail ve ABD ile bu görüşmeleri yürüten iktidarın tarihi rolü bu... Müslümanları kandırmak, ikna etmek. Bunlar bir zamanlar Siyonizm tehlikesinden dem vururlardı."
İsrail'in sürekli olarak İran'ın nükleer silah kapasitesinden dem vurduğuna işaret eden BTP Lideri, "İsrail'in niyeti şudur: İran, yarın önümüze taş koyabilir. Dolayısıyla İran'ı halletmek istiyorlar. Ziyaret trafiğinin arkasında bu düşünce bulunuyor. ABD ile ilgisine gelince, İran'ın İslam dünyası ve Şii alemi üzerinde ciddi bir etkisi bulunuyor. Geçmişte bu alemin kapısı Osmanlı idi. Şimdi bu İran'a kayıyor. ABD, İran'ın ileride başına musibet olmasından endişeleniyor."

Türkiye, Haçlıdan yana!

 BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Türkiye'nin safını belirlediğine işaret ederek, Ankara'nın Haçlının yanında yer aldığını dile getirdi. Haydar Baş, şunları söyledi: "Türkiye'nin karşısında iman ehli insanlar bulunmaktadır. İktidar mensupları bugüne kadar 'İslamcı' olarak biliniyordu. Sen hangi hakla küresel güçlerin gaddar, kan kokan, işkence anlayışına destek veriyorsun?"

Gelişmeler örtülüyor

Başörtüsü meselesinin bu süreçte bir 'setri avret ? gelişmeleri örtme' olarak öne çıktığını dile getiren BTP Lideri, değerlendirmesini şöyle sürdürdü: "Mesele 30 bin evladımızın okuma hakkının iadesi ve mağduriyetlerinin giderilmesi şeklinde görülse de, asıl konu okyanusun ötesindeki gücün kendi çıkarına Türkiye'deki iktidarın elini güçlendirmesidir. Başörtüsü hukuken yasak değildir.

Yasak keyfi olarak uygulanmıştır. Milli bir siyaset 24 saatte mağduriyeti ortadan kaldırır. Ben tartışmaları izliyorum. 'Üniversiteler kamu sahasıdır' diyorlar. Kamu sahası olan yerde alelade vatandaşın eylemine, hürriyetine müdahale edilmez. Öğrenci kamu adına iş yapan kişi değildir. Bunlar milletin hakkıdır. Bu hakkı vermeyen zulüm ehlidir. Ancak meseleler kavga ederek, toplumu gererek çözülmez. Başörtüsü meselesini Anayasa değişikliği noktasına getirmek işgüzarlıktır. Bu işgüzarlığın ardında 'oy toplama' niyeti vardır.

Bakıyorsunuz, MHP de bu konuda aktör olmaya çalışıyor. Sen vekilinin başını zorla açtıran adamsın. Kimi kandırıyorsun? Bunlar dün böyleydi, bugün böyle. Parlamentoda Vakıflar Kanunu ele alınıyor. MHP'nin, CHP'nin ağzından laf çıkmıyor. Hepsi tiyatro oynuyor."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100