07 Mayıs 2009 Perşembe 00:00
BTP Lideri: ''İnsanı yaşat ki devlet yaşasın''
Prof. Dr. Baş, Sosyal Devlet - Milli Devlet adlı kitabında dile getirdiği gibi gerçek sosyal devletin ancak "Millet için devlet" anlayışının hayata geçmesiyle mümkün olabileceğini söyledi. ~|~

 Yaşanmayan hakların hak sayılamayacağını dile getiren Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş yaptığı açıklamada, "bu bağlamda hakların nasıl yaşatılacağını Sosyal Devlet-Milli Devlet tezi ile projelendirdiklerini" söyledi. BTP Genel Başkanı, "Bugün dünyada bir avuç azınlık tüm kaynaklara sahip iken milyarlarla ifade edilen insanların neredeyse hiçbir hakkı yoktur. Bizim tezimizin çıkış noktası bu insanları haklarına kavuşturmaktır" dedi. Prof. Dr. Baş şöyle konuştu: "Kapitalizm ve sosyalizm paylaşımın sınırlı kaynaklarla olacağını savunur. İnsan ihtiyaçlarının sınırsız olduğunu ifadeyle kaynakların sınırlı olduğunu anlatırlar. Oysa kaynaklar sınırsız, ihtiyaçlar sınırlıdır. Global düzende bir avuç azınlık tüm kaynaklara sahip iken milyarlarla ifade edilen insanların neredeyse hiçbir hakkı yoktur. Bizim tezimizin çıkış noktası bu insanları haklarına kavuşturmak olmuştur. Sosyal devlet projeleri ile yapmak istediğimiz, bu kesimi güçlendirmektir. Hiçbir sistem bu insanları dikkate dahi almamıştır. Kapitalizmde bütün imkânlar sermayeyi elinde tutan gruplara verilir."

Herkes için sosyal devlet
"Gerçek soysal devlet vatandaşlarının sırtından geçinmez" diye konuşan Prof. Dr. Haydar Baş, Sosyal Devlet-Milli devlet tezinde ortaya koydukları modelde devletin kendi kaynaklarıyla finansman sorununu nasıl halledeceğini tüm yönleriyle ortaya koyduklarını söyledi. BTP Genel Başkanı, "Sosyal devlet finansmanı işçi veya işverenden sağlamaz. Devlet kendi kaynakları ile finansman konusunu halletmiştir. Bugün sosyal güvenlik sadece çalışırken vardır. Emekli olduğunda ise sosyal güvenlik yoktur. Milli devlet, Milli Ekonomi Modeli ile yeni bir sosyal güvenlik sistemi getirmektedir. Sistemimizde her insan işçi olmasa bile, tüketim hakkına sahiptir. Sosyal devlet projeleri ile verilecek para yardımları ve imkânlar ile her birey kaç yaşında olursa olsun devletin garantisi altındadır. Yani işçi olsun veya olmasın, her türlü sosyal devlet imkânlarından yararlanma hakkına sahiptir" dedi.

Devlet, millet için olmalı
Milli devlet sisteminin insandan ayrı bir devlet anlayışı olmadığını söyleyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Tezimizde milleti için devlet prensibi vardır" dedi. Prof. Dr. Baş şöyle konuştu: "Milli devlet sisteminde insandan ayrı bir devlet anlayışı düşünülemez. Aksine tezimizde millet için devlet prensibi vardır. Liberal sisteme göre ulus devletler, sosyal güvenlik harcamalarını kısıtlamalı, daha çok vergi toplamalı ve topladığı bu vergileri faiz ödemesi olarak global sermayeye aktarmalıdırlar. Kapitalizmin doruğa çıktığı 19. Yüzyılda bu anlayışa bir tepki olarak ortaya çıkan Marksizim'de bireylerin hür olması için devletin ortadan kalkmasını öngörür. Kapitalist ve Marksist sistemler, sınıflar arasında sürekli bir kavgadan bahseder. Bizim devlet anlayışımız ise, "İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın" prensibine dayalıdır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100