04 Şubat 2009 Çarşamba 00:00
BTP'den yerel yönetimler için büyük hamle: ?Dar Bölge Yaygın Kalkınma Modeli'

"Tarım, hayvancılık, madencilik, ormancılık ve sanayiyle ilgili proje ve programlarımız var" diyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Beldelerden en büyük vilayetlere kadar bütün projelerimizi 'Dar Bölge Yaygın Kalkınma Modeli'yle hayata geçireceğiz" dedi.
~|~

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş partisinin İstanbul il merkezinde düzenlenen başkanlık divanı toplantısına katıldı. Çok sayıda partilinin de katıldığı toplantıda gündeme ilişkin değerlendirmeler yapan BTP Genel Başkanı "yaklaşan yerel seçimler öncesi plan ve proje ortaya koyan tek parti biziz" dedi. Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: "Tarımla ilgili, hayvancılıkla ilgili madencilik, ormancılık ve sanayiyle ilgili proje ve programlarımız var. Bizim yıllar önce ortaya koyduğumuz 'Dar Bölge Yaygın Kalkınma Modeli'miz var. Bu modelin matematiğiyle birlikte en küçük birimlerden, yani beldelerden en büyük vilayetlere kadar bütün projelerimizi inşallah hayata geçireceğiz. Yani Bağımsız Türkiye Partisi'nin yurt çapında genel politikaları olduğu gibi mahalli projeleri ve programları da vardır. Dar Bölge Yaygın Kalkınma Modeli'yle biz mahalli projelerimizi beldemize, ilçemize ve inşallah ilimize taşıyacağız."

Tüketim eksenli analiz: MEM
Tüketim eksenli bir analiz dediği Milli Ekonomi Modeli'nin bugün dünyada yaklaşık 35 ülke tarafından çeşitli yönleriyle hayata geçirilmeye başlandığını ifade eden BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, 2005 yılında Azerbaycan'da gerçekleştirilen 2. Uluslararası Milli Ekonomi Modeli Kongresine atıfta bulunarak Rusya örneğini verdi. Prof. Dr. Baş, "Rusya aşağı yukarı sekiz dalda benim modelimden alıntı yapmış. Rusya dikkat ederseniz bundan 15 sene evvelki Rusya değil, 2005'ten sonra Rusya'ya kan girdi. Ne kanı girdi? Müslüman Türk kanı girdi."

Üç temel kurum var
Milli Ekonomi Modeli'nde yer alan 'Vatandaşlık Maaşı' benzeri sosyal devlet projeleriyle ülkede sosyal adaleti sağlayacaklarını ifade eden Prof. Dr. Haydar Baş "terörü, ayrılığı da ancak bu projeler bitirecek" diye konuştu. BTP Genel Başkanı şunları söyledi: "Bağımsız Türkiye Partisi diyor ki; 'Ordu-millet el ele. Sivil ve asker, devlet ve millet bir ve beraber olmaya mecburdur.' Kim diyorsa ki; 'hayır böyle olmaz', bilin ki, ihanet milletedir. Şimdi neyi kabul ederseniz edin, üç tane kurum var. Birisi aile, biri ordu, biri devlet. Bunlar olursa millet denilen varlığın hayatı devam eder. Dikkat edin; aile varsa, devlet ve ordu varsa milletin hayatı devam eder. Hayır, aile yok, devlet yok, ordu yok. O zaman nüfus ne kadar fazla olursa olsun bunun adına ne denir? Sürü denir. Bir ahırdan alırlar diğer ahıra sokarlar. Türkiye'yle şimdi bunun mücadelesini veriyorlar. Gelin Bağımsız Türkiye Partisi'yle hepsini elimizin tersiyle bir köşeye atalım."

'Dar Bölge Yaygın Kalkınma Modeli' nedir?
(Prof. Dr. Haydar Baş: Milli Ekonomi Modeli-Sayfa 165)
Bu modelle kırsal alan denilen yerlerde, köylerin yanında sanayi tesisleri oluşturulacak. Hammadde ve nakliye durumları tespit edilerek belli sanayi bölgeleri şehirlerin dışında ve ülkenin her yerinde devreye konulmalıdır. Nüfus göçünün doğudan batıya doğru veya kırsal alandan şehre doğru yaşanmasının sebebi bu bölgelerdeki insanımızın kendisine iş imkânı bulamamasıdır. Hâlbuki 'Dar Bölge Yaygın Kalkınma Modeli' ile bu göçün önüne geçilebileceği gibi, işçilik maliyetleri ve nakliye giderleri çok daha ucuz kalacak üretici için rekabet imkânları da artacaktır. Bu modelde pazarlama problemi de olmayacaktır. Küçük çaplı atölye ve KOBİ'ler çevredeki ihtiyaca göre yönlendirilecek. Böylece pazarın ihtiyacı da yerinden karşılanabilecektir. 'Dar Bölge Yaygın Kalkınma Modeli'nin önemli bir özelliği de; sanayinin yaygınlaştırılması ile milletin topyekûn bir atılım hamlesine başlaması ve her bölgenin devreye girmesi ile üretimin ve sermayenin tabana yayılmasıdır. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137