05 Şubat 2008 Salı 00:00
'BTP'yi dinleselerdi başörtüsü hallolurdu'

Hükümet, BTP'nin çözüm önerisine kulak vermiş olsaydı başörtüsü meselesinin çözülmüş olacağını belirten Prof. Dr. Haydar Baş, "Hükümetin amacı, başörtüsü meselesini halletmek değil; gerilim üretip yerel seçimler için pirim elde etmektir" dedi.
~|~

 Partisinin Başkanlık Divanını Ankara'daki genel merkezde toplayan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, yeniden gündeme oturan başörtüsü yasağı tartışmalarını değerlendirdi.
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, başörtüsü tartışmasının yeniden gündeme gelmesinin zamanlamasına dikkat çekti. "Bush?Erdoğan görüşmesinde muhtemel bir İran operasyonu için Türkiye'nin desteği istendi; halkın böyle bir desteğe tepki göstermemesi için de, başörtüsü yasağını kaldırma kararı verildi" diyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, başörtüsünün Başbakan Erdoğan'ın, İspanya'da "siyasi simge olsa dahi yasaklanamaz" sözüyle tekrar gündeme geldiğini hatırlattı ve şunları söyledi:

Erdoğan, başörtüsü karşıtlarına zemin oluşturdu
"Düğün değil bayram değil, bir de baktık ki Başbakan'dan 'başörtüsü siyasi simge olsa ne olacak' türünden açıklama geldi. Başbakan'ın bu sözü, o güne kadar dini bir vecibe olan başörtüsü tartışmalarını bir anda farklı bir zemine kaydırdı. Başbakan Erdoğan'ın ifadelerinden sonra bu güne kadar başörtüsüne karşı ortaya konulan iddiaların özü gerçekleşmiş olmadı mı? Ne dediler? Siz başörtüsüne dini bir vecibe diyorsunuz; ama bu siyasi bir simgedir. Bununla da laikliği ihlal edeceksiniz. Başbakan sanki geçmişte bu mücadelenin temelinde böyle bir gaye varmış gibi ifadesiyle olayı maalesef onların istediği zemine getirdi."

Baykal, AKP'yi güçlendirme görevi yüklenmiş
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, yasağı destekleyenlerle muhalefetin ortaya koyduğu tavrı da eleştirerek, başörtülü öğrencilerin bu tartışmayla hiçbir ilgisinin olmadığını söyledi.  "Başörtülü öğrencilerin bu olup bitenlerin hiçbirinden haberi yok. Mağdur olan öğrenciler, olayın bu noktaya taşınmasını ne kabul ediyorlar, ne de böyle bir şeyin olacağını hazmediyor" diyen Baş, ana muhalefet lideri Baykal'ı eleştirdi. BTP Genel Başkanı şunları söyledi: "Zaten sayın Deniz Baykal AKP'yi milletin başına taç etmek için vazife yüklenmiş gibi konuşuyor. Bilmem hangi zihniyet gelecekmiş, yok, Emevi?Arap dünyası hücuma kalkmış. Olayı öyle bir ters boyutlara taşıdılar ki artık tartışmalar maksadın dışına çıkmıştır."

Laiklik, devletin de, başını örtenlerin de hakkını korur
BTP Genel Başkanı laiklikle başörtüsünün birbirine niçin ters düşmeyeceğini ortaya koyduktan sonra partisinin çözüm önerisini tekrar şöyle dile getirdi:
"Devlet laiktir, kendi hukukunu koruyacaktır ve korumaklar mükelleftir. Vatandaş dindardır. Laik devlet, vatandaşın hukukunu korumakla da mükelleftir. Zaten laikliğin özü, hem devleti, hem de ferdin haklarını korumak anlamına gelir. Laikliğin ihlal edilmesini için kamu adına iş yapan kişinin din emrediyor diye bir kamu işi yapması gereklidir. Yani Laikliğin ihlal edilmiş olması için din emrettiği için kamu adına bir iş yapılması lazımdır. Bu çocukların başını örtmesinde kamu din adına bu işi yapıyor diye bir gerekçe var mı ortada? El cevap yok. Peki, bu çocuklar kamuyu temsil eden bireyler midir? Değil. Onlar dindar oldukları için başını örtüyorlar. Dindar olduğu için başını örttüğünden dolayı Laiklik, onun da hakkını korumaya mecburdur, devletin de hukukunu korumaya mecburdur. Dolayısıyla bizim çözümümüz baştan beri budur. Bu çözüm en güzel çözüm olmasına rağmen iktidar enaniyet yapıp bizim görüşlerimizi arka plana atıyor. Şimdi rektörleri öğretim görevlilerini, dekanları aydın kesimleri sokaklara döküyor."

Başörtüsü konusunda giderek artan gerilimin toplumu çok tehlikeli bir şekilde ikiye böldüğünü belirten BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, " Bu kavga Allah korusun Türk toplumunu eninde sonunda bölebilir. Bu noktaya taşıyan iktidarın amacı gerilim politikasını ortaya koyup mahalli seçimlerde bunun semeresini toplamaktır" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.