27 Ağustos 2004 Cuma 00:00
Bu gidişle sıkıntı bitmez
Ekonomik sıkıntı içinde kıvranan vatandaşların bu sıkıntılarını mevcut uygulamalarla gidermenin mümkün olmadığını söyleyen BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, çözümün Milli Ekonomik Modeli hayata geçirecek sosyal devlet projesinde olduğunu belirtti

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "cebimde param yok, geçinemiyorum, ihtiyaçlarımı karşılayamıyorum" diyen vatandaşın cebine mutlaka para konulması gerektiğini, bunun da ancak Milli Ekonomik Modeli hayata geçirecek sosyal devlet projesi ile mümkün olabileceğini söyledi.

Çözüm sosyal devlet projesinde

Kapitalist ekonomilerde zengin bireyi daha nasıl zengin etme, komünist ve sosyalist sistemde ise her şeyi bir zümrenin tekeline verme işinin gerçekleştirildiğini, kapitalist dünyada bireyler işi götürürken komünist, sosyalist dünyada götürenlerin çok daha güçlü bir sosyal sınıf olarak ortaya çıktığını, adaletli bir dağıtımın yine olmadığını, bundan dolayı da dünya ekonomisinin durağan bir döneme girdiğini, söyl~|~eyen BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, yapılması gerekenin sosyal devleti hayata geçirmek olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Sosyal devlet, devletin insan için var olması demektir. Kapitalizmde devlet birey, sosyalizmde bir sınıf içindir. Oysa devlet toplumun tamamı için olmalıdır. Devlet halkına hizmet götüren iradedir. Ona hizmet eden, önüne imkan koyan, rahatını temin eden kurumdur, kuruluştur. İşte böyle olursa işçi, memur hak ettiği maaşı alır. Ev hanımları, çocuklar hak ettiklerini alır. Orman köylüsü, tarım kesimi hak ettiğini alır. Sosyal devlet, insanını hiç bir şeye muhtaç etmeden hayatını, geçimini garanti altına almaktır. Türkiye'de bunlar var mı? Yok. İşçi hayatından memnun değil. Çalışıyor ama emeğinin mukabili olan üretimi geçimini temin etmiyor. Memur, esnaf, tarım kesimi, ev hanımları böyle. Sosyal devlet ise hem ona üretim imkanını, hem emek verme imkanını tanıyacak, buna mukabil de parayı onun cebine koyacak. Sosyal devletin mantığında ev hanımları, çocuklar, yaşlılar, sakatlar maaşa bağlanmıştır. Bu kadın pazara gittiği zaman sıkıntı çekmez. Kocasından gelecek olan maaşa bakmaz. Devlet zaten budur. Aksi takdirde benim sırtımdan geçinen devletin adı devlet değil sülüktür." Üretim de tüketim de artacak

Patenti kendilerine ait sosyal devlet projesinde devletin, belli bir miktarın altındaki gelirden bir tek kuruş vergi almaması kriterinin yer aldığını, böylece vatandaşı vergi yükünden kurtararak da desteklemiş olacağını söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, şöyle devam etti: "Peki devlet ne ile geçinecek? Ben dün pazara gittiğimde bir alırken bu anlattıklarımız devreye girdiği zaman on alacağım. Benim tüketimim bire on artacak. Artınca bana mal satan bire on nispette üretimi arttıracak. Dün bir tane mamulün vergisini veren üretici de bugün on tanenin vergisini verecek. Bugünkü şartlarda biz 'yıl sonunda 100 katrilyona yakın vergi toplayacağız' diyoruz. O günkü şartlarda devlet bir katrilyon vergi alacak. Üreten vergisini rahat verecek, çünkü kazanıyor. Devlet rahat geçinecek, çünkü vergisini alıyor. İşçi, köylü, sen, ben tüketeceğiz, çünkü cebimizde paramız var. Sosyal devlet bu denklemi kurmanın adıdır. Bu olmadıktan sonra hangi sistemi getirirseniz getirin hiç bir işe yaramaz. Bu, Milli Ekonomik Modelle hayata geçecek olan bir sistemdir. Biz, devletimize de bunu tavsiye ediyoruz. Muhalefete de bunu tavsiye ediyoruz. Halkımızın tamamına da bunu tavsiye ediyoruz."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132