12 Kasım 2001 Pazartesi 00:00
Bu hafta gündemde Anayasa var
Milletvekillerinin özlük haklarını düzenleyen Anayasa`nın 86. maddesinde değişiklik öngören teklifin ikinci tur görüşmeleri Salı günü yapılacak.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer`in, Anayasa`nın 86. maddesinde değişiklik yapan teklifi referanduma sunma kararı vermesinin ardından hazırlanan yeni değişiklik teklifinin ikinci tur görüşmelerinde sadece değişiklik önergeleri görüşülecek. Teklif üzerinde birinci görüşmede değişiklik teklifi verilmesi nedeniyle ikinci görüşmede de önerge verilebilecek.

Teklifin kabulü için en az 330 oy aranacak. Teklifin, 330?367 arasında oyla kabul edilmesi durumunda doğrudan referanduma gidilecek.

Teklif, Genel Kurul`da 367`nin üzerinde bir çoğunlukla kabul edilirse Cumhurbaşkanı Sezer`in onayına sunulacak. Cumhurbaşkanı Sezer, bunu yeniden görüşülmek üzere Meclis`e geri gönderebilecek. Bu durumda da teklifin yeniden 367 ve daha fazla oy ile aynen benimsenmesi durumunda, Cumhurbaşkanı Sezer teklifi referanduma götürebilecek.

DGM yasası geliyor

İktidar p~|~artilerinin grup başkanvekilleri, haftanın gündemini belirlemek üzere Danışma Kurulu`nu yarın için toplantıya çağırdı.

Bu toplantıda iktidar, Salı günü Anayasa değişikliği görüşmelerinin ardından, DGM Yasası`nda değişiklik öngören tasarının gündeme alınmasını önerecek. Genel Kurul`un, çalışmalarının Türk Ceza Yasası`nın 313 ve 314. maddelerindeki ``Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak ve bunlara yardım suçlarının`` DGM`lerin görev alanından çıkarılmasına ilişkin yasa tasarısının görüşmeleri tamamlanıncaya kadar çalışması istenecek.

Ölüm orucunu teşvik edenlere ceza

Hükümlü ve tutukluları açlık grevine veya ölüm orucuna teşvik edenler için 20 yıla kadar hapis cezası öngören Türk Ceza Kanunu ile Hapishane ve Tevkifhanelerin İdaresi Hakkında Yasa`da Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu`nda 15 Kasım 2001 Perşembe günü görüşülecek.

Bütçe görüşmeleri

Plan ve Bütçe Komisyonu`nda bu hafta da bakanlıkların 2002 mali yılı bütçelerinin görüşülmesine devam edilecek. Bütçenin komisyondaki görüşmeleri 15 Kasım Perşembe günü sona erecek.

Komisyon`da Pazartesi günü Tarım ve Köyişleri ile Sanayi ve Ticaret Bakanlıklarının, Salı günü Adalet ve Milli Savunma Bakanlıklarının, Perşembe günü de Hazine Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı ile Gelir Bütçesi görüşülecek.

KİT Komisyonu`nda da Çarşamba günü Madencilik Fonu ile tasfiyesi tamamlanan DEPA Dış Ticaret AŞ`nin 1997, 1998 ve 1999 yılı hesapları denetlenecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.