18 Ağustos 2006 Cuma 00:00
'Bu işin kitabını yazdım'
İstanbul'da 2 bini aşkın işadamı ve esnafa seslenen BTP Lideri Prof. Dr. Baş, 'Milli Ekonomi Modeli ile Milli Devlet' eserlerini kastederek, "Ben bu işin kitabını yazdım." dedi. ~|~

 

 


İstanbul'da Rami'de 2 bini aşkın işadamı ve esnafa seslenen BTP Lideri Prof. Dr. Baş, kaleme aldığı 'Milli Ekonomi Modeli ile Milli Devlet' başlıklı eserlerini kastederek, "Bu
işin kitabını yazdım. Diğer siyasilerin böyle bir eseri var mı? Biz bu işi yaparız" dedi.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Türkiye'de bir oyun oynanıyor ve biz bu oyuna gelmeyeceğiz" dedi.
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Nobel'e aday gösterilen 'Milli Ekonomi Modeli'ni İstanbul'da Rami Parkı'ndaki Bir Nefes Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen toplantıda 2 bini aşkın Ramili işadamı ve esnafına anlattı. Prof. Dr. Baş, konuşmasında Batılı güçlerin Türkiye'de sergiledikleri oyunları bir bir deşifre etti.

Milleti devlet ve ordu ayakta tutar
Milleti ayakta tutan 2 unsur olduğunu belirten Haydar Baş, bunların devlet ve ordu olduğunu ifade etti. Ülkenin bir iç savaşa sürüklenmeye çalışıldığına dikkatleri çeken Prof. Dr. Baş, "Türkiye'de bir oyun oynanıyor ve biz bu oyuna gelmeyeceğiz. Bunların asıl maksadı, millet ve devleti, orduyla sivili karşı karşıya getirmektir. Ülkeyi bir iç savaşa sürükleyerek Anadolu'dan atmaktır. Bütün plan ve program bu amaçlıdır" diye konuştu.

MEM'in temel özelliği
Toplantıda, salonda bulunan işadamı ve esnafa Nobel'e aday gösterilen Milli Ekonomi Modeli'ni anlatan Prof. Dr. Baş, modelin tamamen Türk insanının emeği, çalışması ve üretimiyle, ülkenin kalkınmasını ve ekonomik bağımsızlığını hedefleyen ekonomik model olduğunu belirtti.

Yegane kalkınma modeli
Bu yönüyle modelin ülkeleri sömürmeyi hedef alan küresel güçlere karşı verilen mücadelenin de adı olduğunu Belirten Prof. Dr. Baş, şunları söyledi: "Bu model bir alternatif değil, ekonomik savaşın yaşandığı günümüz dünyasında yegane kalkınma modelidir. Maksat, ülkemizin kalkınması ve ekonomik bağımsızlığıdır. Ekonomik bağımsızlıktan kasıt, Türkiye'nin gerektiğinde her türlü mal ve hizmeti üretebilme gücüne sahip olması, iç ve dış ödemelerini borçlanmadan temin etmesidir. Uluslararası sermayenin gelişmekte olan ülkelere karşı yürüttüğü ekonomik savaştan dolayı ülkemizde reel sektör, ileri teknoloji kullanan, büyük yatırım ve organizasyonları gerçekleştiren projeleri hayata geçirecek güçten uzaklaşmıştır. Bu sebeple devlet, yeni ürünler geliştiren, yeni pazarlar bulan, yeni teknik ve yöntemlerin uygulandığı ve büyük sermaye yatırımlarının gerektiği alanlara girip, mamul ve yarı mamul üreterek reel sektöre öncülük yapacak; uzun vadede üretimimiz ve istikrarın sağlanması için stratejik malların üretimi garanti altına alınacaktır. Yabancı sermayenin, bir ülkeye enerji kaynaklarını veya doğal kaynakları kullanmak veya gümrük duvarlarını aşarak iç pazara mal ve hizmet satmak için geldiği bilinmektedir. Gelişmekte olan ülkeleri sömürme mantığı dışında yatırım yaptığı ülkeyle 'ekonomik kader birliği' yapacak ve kazandığı paranın tamamını bu ülke içinde tekrar yatırıma dönüştürecek anlayışta olan yabancı sermayeye her türlü teşvik ve kolaylık sağlanacaktır" dedi.

Tüketici güçlendirilmeli
Prof. Dr. Haydar Baş, ülke ekonomisinin düzlüğe çıkması için tüketim endeksli bir ekonomi modelinin uygulanması gerektiğini dile getirererek, ülke ekonomisinin gelişmesi için tüketicinin alım gücünün arttırılması gerektiğinin altını çizdi. BTP Lideri, şunları söyledi: "Bir pazar düşünün. Bu pazarda her şey var. Her türlü tüketim maddesi var. Pazara giren çıkan da çok, ama ceplerinde para yok. Eğer bu insanların cebinde para olsa, gerek kendisine gerekse başkalarına ihtiyacı olanı alabilir. Bu durumdan esnaf da etkilenir. Dükkanına giren çıkan çok ama alan yok. Bu yüzden hamalımızdan, işçimizden, çiftçimizden başlayacağız. Bu insanların gelir seviyesini yükselteceğiz. Bu insanların gelir seviyesi arttıkça dalga dalga iyileşme başlayacaktır" dedi.

Rusya uyguluyor
BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, Rusya'nın şimdiden parça parça Milli Ekonomi Modeli'ni hayata geçirdiğine işaret ederek, şunları söyledi: "Seçim öncesi bazı projelerimi anlattım ama bir çokları çalındı. Örneğin bayanları maaşa bağlıyacağım dedim ve Rusya bu projemi uygulamaya başladı ve ev hanımlarını maaşa bağladı. Ben ev hanımlarına maaşa bağlayacağım dedim arkamdan gelmediniz. Benim hazırladığım tezi Rusya kalkınma programına aldı ve Putin, ilk uygulamasını ev hanımlarına maaş vermeye başladı. Ben isterdim ki, bu projeyi ilk defa ben vereyim ama beni seçmediniz. Gelin bana bir dönem olarak seçin, ev hanımlarını maaş, bekar gençlere faizsiz evlenme kredisi, ama kredi verilen kişinin nikah şahidi ben olacağım. Çünkü duanıza ve oyunuza ihtiyacımız vardır. İşte hazırladığım tezin içinde kaynaklarıyla birlikte hazırdır."

HODRİ MEYDAN!
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Ben milli ekonomi modelini uygulayacağım" diyerek, "Sen bu modeli uygulayamazsın diyen varsa işte hodri meydan. Diledikleri yerde ve zamanda vatandaşların huzurunda tartışalım. Şartlar bizi mecbur ettiği için siyasetin içine girdik" çıkışında bulundu. Türkiye'nin 3 katrilyon dolarlık yeraltı zeninliği olduğunu hatırlatan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, "Şu anda millet olarak hazinelerin üzerinde oturan dilenciler durumundayız. Milli Ekonomi Modeli bütün dünya ekonomi profesörleri tarafından incelenmiş ve takdirlerini almıştır. Biz bu işi biliyoruz ve bunda da iddialıyız. Milletimizin bizi bir defa denemesini istiyoruz. Bugüne kadar denenmiş olanlara bir daha deneme fırsatı verirsek, vaktin geçmiş olacağını bilmenizi istiyorum" şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.