18 Nisan 2008 Cuma 00:00
Bu kongre çare olacak

Prof. Dr. Haydar Baş'ın tezi ekseninde 'Sosyal Devlet ? Milli Devlet' kongresi yarın Bursa'da başlıyor. ~|~

Prof. Dr. Haydar Baş'ın 2006 yılında yayınlanan "Sosyal Devlet, Milli Devlet" adlı eserinden yola çıkılarak hayata geçirilen 'Sosyal Devlet, Milli Devlet' kongre serisinin ilki yarın Bursa'nın Ovaakça beldesinde başlıyor. 25?26 Kasım 2005 İstanbul, 26?27 Mart 2006 Bakü?Azerbaycan, 30?31 Mart 2007 Hedileberg?Almanya'da düzenlenen ve dünya çapında yankı uyandıran Uluslararası Milli Ekonomi Modeli kongrelerinin devamı niteliği taşıyan "Sosyal Devlet, Milli Devlet" kongresine 100'den fazla seçkin akademisyen katılacak. 

Devlet yönetiminde yeni bir anlayış
Devlete yeni bir tanım getiren, devletin yükleneceği sorumlulakları yeniden düzenleyen 'Sosyal Devlet ? Milli Devlet' tezi, siyaset biliminde de çığır açıcı bir özellik taşıyor. Tez, bir taraftan devletin alacağı şekli biçimlendiriken, öte yandan günümüz dünyasının en hararetli konusunu oluşturan 'devletin ekonomideki rolü'ne ilişkin olarak çarpıcı bir bakış açısı sunuyor.
Dünya'nın dört bir yanından 300'den fazla akademisyenin katıldığı Milli Ekonomi Modeli kongrelerinde ortaya konan ortak kararda kapitalizmin sonunun geldiği ve insanlığın kurtuluşunun Prof. Dr. Haydar Baş imzalı 'Milli Ekonomi Modeli' ile gerçekleşebileceği sonucu çıkmıştı.

'Sosyal Devlet ? Milli Devlet' tezi ise dünya insanlığını kurtaracak yegâne model olan Milli Ekonomi Modelini hayata geçirecek sistem olarak dikkat çekiyor. 
Dünyanın dört bir köşesinden akademisyenler gelecek
Uluslararası 'Sosyal Devlet ? Milli Devlet' Kongresi, farklı bir isim altında düzenlense de 'Milli Ekonomi Modeli' kongrelerinin devamı niteliğini taşıyor. Kongreye 100 den fazla akademisyen iştirak edecek. Katılımcılar, kongredeki tebliğlerinde Prof. Dr. Haydar Baş'ın tezinden yola çıkarak alışılagelmiş sözde çözüm yollarının ekonomiyi ve insanlığı rahatlatamayacağını, yeni ve çok farklı bir çözüm yolunun nasıl hayata geçirileceğini işleyecekler. 

6 oturum yapılacak
19?20 Nisan'da Bursa'nın Ovaakça Beldesi belediye salonunda düzenlenecek olan 4. Uluslararası 'Sosyal Devlet ? Milli Devlet Kongresi'ne seçkin akademisyenlar katılacak. Kongre 19 Nisan Cumartesi günü saat 10.00'da başlayacak. Kongrenin açılış konuşmasını Ovaakça Belediye Başkanı Ali Garaçoğlu, rganizasyon Komitesi adına Fuat Şengül yapacak. İlk oturum ise 13.30'da start alacak, ardından saat 18.20'ye kadar 2 oturum daha gerçekleştirilecek. Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Palamut'un yöneteceği ilk oturumda, Kazakistan İktisat Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sabden Orazalı, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Saraçoğlu, İsviçre'den Prof. Dr. Jurgen Wurtenburg konuşacak. Prof. Dr. Fehim Üçışık'ın yöneteceği ikinci oturumda ise Almanya Magdeburg Üniversitesi'nden Prof. Dr. F. R. Grabau, İstanbul Üniversitesi'nden Prof. Dr. Cahit Babuna, Finlandiya'dan Prof. Dr. Juhani Tamminen, Gazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. İbrahim Arslanoğlu konuşmacı olarak yer alacak. Prof. Dr. Sabden Orazalı yönetimindeki üçüncü oturumda ise Gaziantep Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu, İstanbul Üniversitesi'nden Prof. Dr. Fehim Üçışık, Moskova Devlet Üniversitesi'nden Prof. Dr. Galina Kondryateva, Gaziantep Üniversitesi'nden Prof. Dr. Metin Tulgar tebliğlerini sunacak.

Pazar günkü oturumlar
20 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek 4. oturumun başkanlığını Azerbaycan Bilimler Akademisi'nden Prof. Dr. Ahmet Kaşamoğlu yapacak. Bu oturumda tebliğlerini sunacak olan akademisyenlerden bazıları şunlar: Mimar Sinan Üniversitesi'nden Prof. Dr. Suphi Saatçi, Saraybosna Üniversitesi'nden Prof. Dr. Sekip Sokoloviç, Mimar Sinan Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ünal Emiroğlu, İspanya'dan Prof. Dr. İsmet Busatliç, Budapeşte Üniversitesi'nden Prof. Dr. Kristina Nagy.
Prof. Dr. Ata Selçuk başkanlığındaki 5. oturumda ise şu akademisyenler konuşacak: Amsterdam Üniversitesi'nden Prof. Dr. Cornelia Versteegh, Dr. Eric Shaydullin, Budapeşte Üniversitesi'nden Prof. Dr. Vugar Seidov, Uludağ Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Palamut.
Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu başkanlığındaki altıncı ve son oturumda söz alacak bazı konuşmacılar da şunlar: Rusya Bilimler Akademisi'nden Prof. Dr. Viktor Minin, İstanbul Üniversitesi'nden Prof. Dr. Hidayet Sarı, Taşkent Devlet İktisat Üniversitesi'nden Prof. Dr. Lydmila Shibarshova, Azerbaycan Bilimler Akademisi'nden Prof. Dr. Ahmed Kaşamoğlu, Paris Üniversitesi'nden Prof. Dr. Patric Boulongne...
Kapanış konuşması Prof. Dr. Baş'tan
4. Uluslararası Sosyal Devlet, Milli Devlet Kongresi'nin kapanış konuşmasını 'tez'in ve 'sistem'in sahibi Prof. Dr. Haydar Baş yapacak. Prof. Dr. Baş'ın konuşması saat 20 Nisan saat 17.00'da başlayacak.

'Sosyal Devlet ? Milli Devlet' tezinin ana hatları
* Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleme aldığı 'Sosyal Devlet ? Milli Devlet' adlı eseri devlet yönetimine yeni bir bakış açısı getiriyor. Sosyal Devlet ? Milli Devlet, bağımsızlık karakterli bir yapıya sahip. Devlete 'veren el' görevini yükleyen tez, Türk Milletinin tarihten gelen devlet anlayışına dayanıyor. 
* Sosyal Devlet ? Milli Devlet, 'vatandaşlık maaşı projesi' başta olmak üzere ve Sosyal Devlet projeleriyle 'millet için devlet' anlayışını hayata geçiriyor.
* Bu model hiçbir iktisadi sistemin hayal bile edemediği bir Sosyal Devlet anlayışını, Milli Devlet Modeli ile hayata geçirmekte, bunun teorik ve pratik temellerini ortaya koymakta.
* Prof. Dr. Haydar Baş'ın tezinin en önemli ayaklarından biri de, tüm insanlığa zoraki olarak dayatılan küreselleşme; onun ekonomik ayağı olan 'kapitalizm ? liberalizm'i tarihin çöp sepetine atmış olmasıdır.
* Tez, küreselleşmenin hedef aldığı 'Milli devlet' anlayışını yeni konumlandırmaktadı.
* Milli devlet; milletlerin bekasını üç ana kurumun üzerine oturtmaktadır. Bunlar "güçlü devlet, güçlü ordu ve sağlam aile yapısı"dır. 
* 'Sosyal Devlet ? Milli Devlet' tezi batı dünyasına bir tepki olarak kaleme alınmadı. Tezin ana vurgularından biri 'dünyayı tekellerine almak isteyen ülkelerin de büyük bir açmaz içinde' olduğunu yüksek sesle dile getirmesidir. 
* Dünyada sosyal adaleti tesis edecek, özgürlük, insan hakları gibi temel hakları yerli yerine oturtacak olan Milli Devlet tezi, insanlığın geleceğe güvenle bakmasını sağlamaktadır.
* Mutlu bir azınlığın ihtiras ve hırslarına cevap vermek üzere değil, milletinin haklarına ve ihtiyaçlarına odaklanmış olan Milli Devlet, kapitalist anlayışlarda olduğu gibi başkalarının elindekileri sömürerek değil, aksine vererek, hizmet ve ikram ederek büyüyen bir devlet anlayışını hayata geçirmektedir.
* Milli Devleti, diğer sistemlerle kıyaslanamayacak kadar farklı bir noktaya taşıyan, tezin gayesine ve merkezine insanın konulmasıdır.
* Milli Devletin kadına bakışı, devleti var eden her insanına verdiği değerin bir göstergesi olarak, hayatının her aşamasında onu koruyan, hak ve hürriyetlerini yaşamasına müsaade eden ve bunları devlet garantisine alan bir devlet anlayışıdır.
* Milli Devlet modeli ile kadın, gerçek manada özgürlüğüne kavuşurken; kadının istismarına son verilmektedir.
* Aile kurumu da koruma altına alınarak hem nesillerin iyi yetiştirilmesi, hem de milletlerin bekası sağlanmaktadır.
* Tezle toplanan vergilerin az bir kısmını halkına hizmet olarak sunan devlet anlayışından, topladığı vergiden daha fazlasını halkına veren bir devlet anlayışına geçilecektir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137