21 Ağustos 2005 Pazar 00:00
Bu oyunun içinde halk yok?
Erdoğan ve ekibine telkinde bulunan odakların aynı şekilde Güneydoğulu vatandaşlarımıza da benzer telkinlerde bulunduklarına dikkat çeken BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, halkımızın bu telkinlere ilgi göstermediğini belirterek "Tabii bu mana, bu anlayış, sayın Başbakanın ekibine ve siyasete telkin edilip tavsiye edildiği gibi, o bölgenin insanına da telkin ve tavsiye ediliyor. Ama arkadan PKK, bunlara "Bak! Biz istedik. Başbakanı sizin ayağınıza getirdik. Ama siz bunun ayağına gitmeyeceksiniz" diyor. Yani onların da hiyerarşik bir bünye oluşturmasına, siyasetin yanlış tavırları müsaade etmiştir. Bundan, aslında siyaset ciddi bir ders alması gerekiyordu. "Ben ne kadar ileri gider, tavizkâr konuşur, hak adı altında istediklerini vermeye meyletsem de bunların benim yanımda olmaları hiç ama hiç mümkün değildir" diyerek ciddi bir viraj alması da gerekir. Bu bir organizasyondur. Bu organizasyonun içerisinde halkın payı yoktur. O bakımdan halkın payının olmadığı, halkın davasının olmadığı meselede halk meydanlara niye gelsin? Yani "Kürt sorunu benim sorunumdur" diyen insana, sorunu olmayan vatandaş, niye gitsin de "evet" desin... Kısaca çok yönüyle mesele mütalaa, müzakere edilirken, bu yönüyle de işi ele almak lazım. Vatandaş bir yönüyle de adeta PKK ile alakasını koparmamak pozisyonuna itilmiştir; çünkü devletin sanki artık PKK'nın istediklerine cevap verdiği ve muhatap aldığı imajı oluşturulmuştur. Hatırlarsanız bir zamanlar Öcalan döneminde çocukları katlederlerdi; ola ki böyle bir durum ile karşı karşıya kalır, evlatlarımızdan oluruz endişesiyle PKK'ya boyun eğmek, onları da dinlemek noktasında çaresizlikler ortaya çıkmıştı? Niye? "Bak bunlar siyaseti bile dize getirdi. Dolayısıyla bizim onlara da karşı çıkacak halimiz nasıl olsun" çaresizliği de oluşturuldu bu süreçte. Ama bütün bunlar olurken halk "Sayın Başbakan, "Kürt meselesi" diyor veya diyecek; kendi bileceği iş. Böyle bir meselemiz yoktur. O gitsin terörle mücadele etsin. Terörü alt etsin. Burada gelip onun avukatlığını yapmasın, onun ağzını konuşmasın" diyor benim kanaatim" şeklinde konuştu.
Birliğin ve çözümün
gerçek adresini
görmek şart
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, terör sorununun çözümü konusunda ise "Her iddia, bir dava sahibinin ortaya çıkması ile zuhur eder ki; böyle bir tezi, böyle bir gündemi, böyle bir meselesi olan, evvela bizi birleştirecek, bir ve beraber kılacak, milleti yediden yetmişe bir görecek... A'sından Z'sine kadar her şeyini tekeffül edecek bir anlayış, bir düşünce etrafında, hem bir şahsın merkeze oturtulması ve hem de onu etrafında milletin biraraya gelmesi ile bu mümkün olacaktır. Dolayısıyla milletimiz, gerek siyasilerimiz, gerek çeşitli kurum ve kuruluşlardaki insanlarımıza baktığı zaman bu insanın kim olduğunu görmesi mümkündür. Onu görmeleri ve onun etrafında bir ve beraber olmaları, hangi zorluk olursa olsun göğüs gererek aşmaya karar vermeleri ile bu işler aşılacaktır, yapılacaktır" şeklinde konuştu. ~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.