12 Ağustos 2008 Salı 00:00
Bu zenginlik Türk Milletini 10 defa bakar
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, Türkiye'nin 3 katrilyon dolarlık maden kaynağı olduğunu dile getirerek, "Bu zenginlik Türkiye'yi kıyamete kadar bakar" dedi ~|~


Bağımsız Türkiye Partisi(BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, partisinin Başkanlık Divanı toplantısında Milli Ekonomi Modeli ile Milli Devlet, Sosyal Devlet tezlerindeki toplumsal projeleri gerçekleştirmek için gerekli olan 'kaynağın' nasıl temin edileceği konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Partililere hitap eden BTP Genel Başkanı, önce ekonomideki darboğaza değindi.
"Bu kötü gidişatı durduracak plan, program ve proje sadece bizde var" diyen Prof. Dr. Baş, "bu projeleri hayata geçirecek kaynak nerede?" sorusuna da ayrıntılı bir cevap vererek, şunları kaydetti: "Kimler kimin suflörlüğünü yapıyor. Fakir fukara vatandaş, kendisini soyanların suflörlüğünü yapıyor. Bedava avukatlığını yapıyor. Onlar diyor ki, nereden bulup verecek? Demiyor ki ona, senin devletten aldığının yarısını Haydar Hoca bana verse bu maaşı 10 defa verir."

En önemli kaynak: Yer altı zenginliklerimiz
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, kaynak olarak öncelikle işlendiğinde en az 10 kat değer kazanan Türkiye'nin yeraltı zenginliklerini sıralayarak, şu çarpıcı rakamları verdi: "Rize Çayeli Bakır İşletmeleri'nin hammadde olarak rezervi tam 50 milyar dolar. Bunu kaç paraya bunlar ihale ettiler, biliyor musunuz? 49 milyon dolara. Bu kaçta kaçı eder? Bin de bir fiyatına geliyor. Bu memleketin madenlerini elimizden alan adamlar, zenginliğini alan adamlar, Haydar Hoca için diyor ki, nereden verecek? Gümüşhane'de sadece 2 trilyon dolarlık mermer madeni var. Şimdi diyorum ki, sadece Gümüşhane ile Türkiye'yi 100 sene bakarım. 3 katrilyon dolarlık işlenmemiş rezervimiz var. 3 çarpı 10, 30 katrilyon dolar eder. Bu servet, kıyamete kadar 10 tane Türk milletini yattığı yerde bakar. Amma at sahibine göre kişnediği için maalesef bugüne kadar bu böyle olmamıştır. Milletimizin bir eli yağda, bir eli balda olması gerekirken; aç, susuz hayatını idame ettiriyor."

Vatandaş, kimden yanasın?
BTP Genel Başkanı,  bu sözlerin ardından vatandaşa şöyle seslendi: "Soruyorum ben kimden yanasınız? Kendimizden yana mı, sizin kaynaklarınızı sömüren iradeden, güçten yana mı? Hangisinden yanasınız? Lütfen düşünün, ayıkın ve kendinize gelin."

İkinci önemli gelir kalemi

BTP Genel Başkanı'nın kaynak olarak gösterdiği ikinci önemli madde ise tüketici kesimi güçlendiren ve üretimi arttıran özel vergi anlayışı. Prof. Dr. Baş, bu konuda "İki sınıf halinde toplumu değerlendiriyoruz? Bir tüketen, bir üreten. Üreten 100 bin YTL'nin geliri olan, tüketen ise 100 bin YTL'nin altında geliri olandır. "
BTP döneminde 100 milyarın altında geliri olandan vergi alınmayacağını, vatandaşlık maaşı, ev hanımlarına meslek maaşı, doğum, çocuk ve yaşlılık maaşı, asgari ücretin arttırılması gibi projelerle tüketen kesimin cebinin parayla doldurulacağını anlatan Prof. Dr. Baş, bu tabloda hem vatandaş hem üretici hem de devlet, en az 10 kat daha fazla kazançlı çıkacaktır diye konuştu. BTP Genel Başkan, şunları söyledi: "Zannetmeyin ki devlet bundan kaybedecek? Biz işin formülünü, kanunu bildiğimiz için devlet de kazanacak, siz de kazanacaksınız. O zaman piyasadaki alışveriş bire 10 arttığında, devletin alacağı vergi ne kadar artacak? Bire 10 nispetinde artacak. Şimdi el ele verelim, verdikten sonra da yetmedi, evlerde gezeceksiniz, mahallelerde gezeceksiniz, herkesi ikna edeceksiniz, "Bu seferberliğe var mısınız?"
Toplantıya katılan partililer ise hep birlikte "Varız Hocam" diye cevap verdiler. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.