08 Haziran 2011 Çarşamba 00:00
Bursa gençliği Prof. Dr. Baş için seferber oldu


Bursalı gençler, gençlik için başta 'sınavsız üniversite' olmak üzere onlarca proje geliştiren DP Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Haydar Baş'ın Meclise girmesi için seferber oldu. Bursalı gençler, Prof. Dr. Baş'ın projelerini halka anlatmak için hergün yüzlerce kilometre yol katediyor
~|~

YENİ MESAJ - BURSA

"İş, Aş, Haydar Baş"... Bugünlerde Bursa'da ağızlarda en fazla terennüm edilen slogan kuşkusuz bu. Demokrat Partili Bursalı gençler; ellerinde kitapçıklarla, broşürlerle sokak sokak, cadde cadde, mahalle mahalle, köy köy, belde belde, ilçe ilçe dolaşarak Demokrat Parti (DP) Bursa 1. Sıra Milletvekili Adayı Prof. Dr. Haydar Baş'ın projelerini Bursalılara anlatıyor. Bursalılar DP'li gençlerin anlattıklarına büyük ilgi gösterirken, kitapçıkları ve broşürleri büyük bir dikkatle ve merakla okuyor.
DP'li gençler, emeklisinden ev hanımına, gencinden işçisine, memurundan esnafına Bursalı seçmenleri ayaklarına giderek ziyaret ederek, Prof. Dr. Haydar Baş'ın dünyanın birçok ülkesinde uygulanan projelerini anlatıyor. Ev kadınları özellikle birçok siyasi parti tarafından kopya edilen 'ev kadınlarına 500 TL meslek maaşı' projesine yakın alaka gösterirken, esnaf ise "faizsiz kredi ve 100 Bin TL'nin altında geliri olandan vergi alınmayacak" projesinin ayrıntılarını pür dikkat dinliyor. Emekliler, "emekli maaşının 3 bin TL'ye çıkarılacak", çalışan kesim ise "asgari ücretin 3 bin TL'ye yükseltilecek ve vergiden muaf tutulacak" olmasından büyük memnuniyet duyuyor.

Prof. Dr. Baş'ta gençler için proje çok
DP Bursa Milletvekili Adayı  Prof. Dr. Haydar Baş'ın projeleri arasında gençlerle ilgili çok sayıda 'başlık' yer alıyor. Bu nedenle Demokrat Partili gençler, akranlarını ikna etmekte zorluk çekmiyor. Türkiye genelinde olduğu gibi sanayi ve tarım şehri olmasına rağmen Bursa'da da gençlik arasında işsizlik yüzde 30 düzeyinde. Prof. Dr. Haydar Baş, 'tüketim eksenli analiz modeli'ne dayanan Milli Ekonomi Modeli ve "Sosyal Devlet, Milli Devlet" tezleriyle işsizlik sorununa çözüm getiriyor. Teze göre, Prof. Dr. Baş'ın sosyal devlet projeleri devreye girince, Türk halkı tüketmeye başlayacak; bunun sonucunda üretim artacak ve işsizlik azalacak. Bursalı gençlerin de ancak çok az bir bölümü kontenjan yetersizliği nedeniyle üniversiteye girebiliyor. Bu nedenle Bursalı gençler de Türkiye'de ilk kez Prof. Dr. Haydar Baş tarafından gündeme getirilen 'sınavsız üniversite' uygulamasının biran önce hayata geçmesi için çaba sarfediyor. Gençlerin bir diğer sorunu ise 'üniversite harçları'. Prof. Dr. Haydar Baş, harçların kaldırılacağını ta 2002 seçimleri öncesinde kaldıracağını ilan etmişti. Bursa gençliği de, Demokrat Parti iktidarında üniversite öğrencilerine verilecek bursların arttırılmasından memnun. Hayat şartlarının ağırlaşması, yüksek işsizlik oranı ve çalışan gençlerin düşük maaş alması nedeniyle gençlerin önemli bir bölümü 'aile' kuramıyor. Bursa'da aynı sorun kendini derinden hissettiriyor. Bu noktada, Prof. Dr. Baş'ın "Evlenmek isteyen gençlere, uzun vadeli faizsiz kredi verilecek" projesi gençliğin imdadına yetişiyor. DP iktidarında, iş sahibi olacak gençler, en az 3 bin TL maaş alacak; dahası 'uzun vadeli faizsiz kredi' desteğiyle evlenip 'aile' kurabilecek.

Gençlik gençliğini Prof. Dr. Baş'ın projeleriyle yaşayacak

* Yükseköğretime devam etmek isteyen her öğrenci, sınavsız olarak üniversiteye girebilecektir.
* Evlenmek isteyen gençlere, uzun vadeli faizsiz kredi verilecek.
* Üniversite öğrencilerine yönelik burslar arttırılacak.
* Üniversite harçları kaldırılacak.
* Milli Ekonomi Modeli 'tam istihdam' öngördüğünden, tüm gençler işsizliğin pençesinde kurtulacaktır.
* Projesi olan gençler, devletin 'faizsiz kredi' desteğiyle işini kurabilecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100