11 Nisan 2011 Pazartesi 00:00
Büyük ittifak gerçekleşti .. AKP'nin barajı yıkılıp gitti

Bağımsız Türkiye Partisi ile Demokrat Parti, fakirliğin tarih olacağı, milli birliğin ve beraberliğin tesis edileceği, dış politikanın Ankara'da oluşturulacağı, yeraltı zenginliklerimizin Türk halkının istifadesine sunulacağı bir Türkiye için 'Milli Mutabakat İttifakı'nı kurarak güçlerini birleştirdi. Kurulan ittifak iktidarın en güçlü adayı olarak da öne çıkıyor

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek ile Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, 12 Haziran'daki milletvekili genel seçimlerinde DP çatısı altında 'Milli Mutabakat İttifakı'nı tesis etti. Zeybek ile Prof. Dr. Haydar Baş, önceki gün Ankara'da tarihi Celal Bayar Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenleyerek, kurulan 'ittifak'ı kamuoyuyla paylaştı.

~|~

Prof. Dr. Baş: Tarihi bir gün

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş da, ortak basın toplantısında yaptığı tarihi konuşmada, yeni bir İstiklal Mücadelesinin başlatıldığını belirterek, şu şekilde konuştu:
  Hakikaten bugün burada bir tarih yazılıyor. Öyle bir kutsal mekanın önündeyiz ki, burası İstiklal ücadelesini veren Merhum Celal Bayar'a ait, onun adını taşıyan bir bina. Herhalde bundan olacak ki, yeni bir İstiklal Mücadelesinin başlangıç kararı ittifak çalışmasıyla şu anda burada veriliyor.
  Yüce Milletimin çok iyi bilmesi gereken bir husus var. Muhterem Bakanım, Sayın Genel Başkanımın ifade ettiği üzere ülkemiz gerçekten bölünme tehdidiyle karşı karşıyadır. Başkanlık sisteminin ne olduğunu bilenler, mutlak surette devletin federasyon yapısına kavuşması gerektiğini de rahatlıkla bileceklerdir.
 Federatif yapıdan oluşan federasyonun başkanlığa gitmesi üniter yapılı bir milletin ve devletin hezimetidir. Bütün devletlerin nihai hedefi, üniter yapılı bir bütünlüğe kavuşmaktır. Bu bizim hayatımızın tarzı iken kalkıp ülkeyi parça parça haline getirmek hiçbir siyasinin akıllıca vereceği bir karar değildir.
  Tek başına bir partinin bugün Meclis'e girebilme ihtimalinin az olduğu ama iki ya da üç partinin ciddi bir sinerji oluşturacağı, hele sağlam bir programla çıkarsa iktidarın mutlak surette rakibi olacağı düşüncesine vardık. Bunun üzerine kıymetli Genel Başkanımın davetine iştirak ettik ve bu Milli Mutabakat İttifakına 'evet' dedik.
  Türkiye tarımda, hayvancılıkta, ormancılıkta, ticarette, sanayide bitmiştir. Yeraltı varlıklarımız ecnebi güçlere peşkeş çekilmiştir. Artık bunlara 'Yeter, Söz Milletindir' diyerek, Merhum Menderes'in sloganıyla dur demenin zamanı gelmiştir. Bu ittifak iktidara namzet oluştur. Milletimize hayırlı ve uğurlu olsun. Diğer partili kardeşlerimi bu ittifaka burada Genel Başkanımın müsaadesiyle davet ediyorum.

Türkiye büyük tehlike ile karşı karşıya

Demokrat Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, ortak basın toplantısında şu tarihi konuşmayı yaptı:
  Yıllardan bu yana bunu ifade etmeye çalışıyorum. Türkiye büyük bir tehdit ve tehlike ile karşı karşıyadır. Türkiye bölünme sürecine doğru sokulmaktadır.
  Türkiye'de ne yazık ki, orta sınıf yok edilmekte ve aşırı zenginlerle sefalet içinde işsiz ve yoksul insanların meydana getirdiği tehlikeli bir bölünme vardır. Çok zenginler arasında mesela İshak Alaton gibi birileri de, yine Cem Boyner gibi başka biri de Türkiye'nin bölünmesi için hazır olduklarını ifade eden sözler ortaya koymaktadırlar. AKP iktidarı da bütün bunların müsebbibidir.
  Ortaya atılan başkanlık sistemi, Amerikanvari başkanlık sistemi tasarısı ve teklifi de sonunda federasyon haline ülkeyi getirip Türkiye'yi bölünme sürecine sokacak projenin son adımıdır. * Dolayısıyla böyle bir durumda milli duruş sahibi; milli, manevi ve insani değerlere bağlı, Türkiye'nin birlik ve beraberliğinden yana olan siyasi partilerin bir ittifak yaparak Meclise büyük bir güç şeklinde girmeleri ve bunu da bir iktidar projesi olarak ortaya koymaları gerektiğini ifade edip duruyoruz.
  Değerli Hocamız, benim gençlikten beri arkadaşım, hürmet ettiğim bir insan, hem alim, hem maneviyat büyüğü, hem de profesör doktor, ekonomi konularında da bütün dünyada yankılar uyandıran Milli Ekonomi Modeli adlı kitabın yazarı, değerli, büyük insan, çok güçlü bir partinin genel başkanı olan, ismiyle müsemma, Bağımsız Türkiye Partisi'nin Genel Başkanı olan değerli dostumuz bu çağrımıza bizden daha önce ve bizden etkili bir şekilde karşılık verdi ve bugün şu anda tarihi bir an inşallah gerçekleşiyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137