13 Ocak 2006 Cuma 00:00
Büyük Mağazalar Yasası hazır...
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, bakkal ve küçük marketlerin itiraz ettiği ve uzun süre beklemede tuttuğu ''Büyük Mağazalar Kanunu Taslağı''na son şeklini verdi. ~|~

Küçük esnaf kesiminin, ''buna da şükür'' diye yorumladığı, bakanlığın ise esnaf şikayetlerinin dikkate alınarak yeniden düzenlediğini belirttiği tasarı taslağı, önümüzdeki günlerde Başbakanlığa sunulacak.
Edinilen bilgiye göre, büyük mağazaların kuruluşuna, valilik veya valiliğin teklifi üzerine Sanayi ve Ticaret Bakanlığı izin verecek. Kuruluş izni alamayan projelere, belediyeler tarafından ruhsat verilmeyecek ve teşvik kapsamına alınmayacak.

Satış alanı 3 bin metrekareyi geçmeyen büyük mağazaların kuruluş izinleri, belediyenin görüşü alınarak valilik tarafından, 3 bin metrekareden büyük, 15 bin metrekareden küçük olan mağazaların kuruluş izinleri; imar planlarında belirlenen ticari alanlarda doğrudan, imar planlarında yoksa, belediye, dernek ve ildeki odaların görüşü alınarak valilik tarafından verilecek.

Satış alanı 15 bin metrekareden fazla olan büyük mağazaların kuruluş izinleri; imar planlarında belirlenen ticari alanlarda, valiliğin doğrudan teklifi üzerine, imar planlarında ticari alan yoksa belediye, dernek, ve ildeki odaların görüşleri doğrultusunda valilik teklifi üzerine şehir yerleşim merkezleri dışında bakanlık tarafından verilecek.
Ancak, bakanlık bu yetkisini, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından belirlenen şehirlerin sosyo-ekonomik gelişmişlik katsayısını dikkate alarak valiliklere devredebilecek.
     
HER MAĞAZANIN SİCİLİ OLACAK

Bu tür müesseselerin kuruluş izni kriterleri arasında ise, faaliyet gösterilecek yerdeki esnaf ve sanatkarlar ile küçük ve orta boy işletme yoğunluğu ile trafik ve nüfus yoğunluğu dikkate alınacak. Böylelikle, rekabet etmekte zorlandıklarını sık sık dile getiren, bakkal, market ve şarküteri gibi küçük çaplı işletmeler koruma altına alınmış olacak.

Ayrıca, satış alanları büyüklüklerine göre büyük mağazaların şehir yerleşim merkezlerine ve birbirlerine olan uzaklıkları, ulaşım, otopark, sosyal tesisleriyle, şehir altyapısına getireceği yükler ve çevre sorunları gibi kriterler de bu tür büyük alışveriş merkezlerinin kurulmasında dikkate alınacak unsurlar olarak belirlendi.
Büyük mağazaların aynı ya da başka yerleşim merkezinde doğrudan veya dolaylı olarak satış mağazası zinciri kurmaları ve şube açmaları kanun kapsamına alınırken, her ilde ticaret odası veya ticaret ve sanayi odası bünyesinde ''Büyük Mağazalar Sicili'' oluşturulacak. Kuruluş izni alanlar, ''Sicil Defteri''ne kayıt edilecek.
     
İZNE GEREK KALMAYANLAR

İllerin nüfusuna, sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyine, mevsim şartlarına göre, diğer zorunlu hallerde büyük mağazaların iş, hafta sonu, resmi tatil ve bayram günlerinde çalışma saatleri oda ve belediyelerin görüşleri alınarak valiliklerce düzenlenecek.
Satış alanları 400 metre kareyi aşmayan mağazalar, eczaneler, esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olanlar, semt pazarları, sadece ürettikleri mamulleri doğrudan halka satmak kaydıyla bulunduğu il içinde ya da üretim tesisi yanında 1000 metrekareyi aşmayan fabrika satış mağazaları açılmasında izin almaya gerek olmayacak.
     
İZİN ALMADAN KURULANLARA CEZA
Büyük mağazalar, tedarikçi veya üreticilere ürettirip satın aldıkları ürünleri kendi markaları altında satmaları halinde, bu satışların toplamı, cirolarının yüzde 40'nı geçmeyecek. Bu oran Bakanlar Kurulu kararıyla yüzde 50 artırılıp eksiltilebilecek.

Tüketiciyi yanıltan süresi belirlenmemiş indirimli satış kampanyaları düzenleyemeyecekler ve son kullanma tarihini açıkça ambalaj üzerinde ve etiketinde belirtmeden, tüketim mallarına ilişkin indirimli veya hediyeli satış kampanyası vesaire yapamayacaklar.
Kuruluş izni almaksızın kurulan ve ticari faaliyette bulunan büyük mağazalar, valilik tarafından kapatılacak ve bunların işletmecilerine satış alanları itibariyle 100 metrekare başına 200 YTL para cezası uygulanacak. İzin almadan faaliyette bulunduğu için kapatılan büyük mağazaların, faaliyete geçmeleri ancak cezalarını ödeyip, gerekli izni almaları halinde mümkün olacak. Bu kanunda düzenlenen para cezaları idari olup, fiilin bir yıl içinde tekrarı halinde 2 katı olarak uygulanacak.

KANUNDAN ÖNCEKİLERİN DURUMU
Öte yandan, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce, işletmeye geçmiş olan büyük mağazaların, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde kuruluş faaliyetlerine ilişkin diğer mevzuat uyarınca almış oldukları işyeri açma izin ve ruhsatlarının birer örneğini, bir dilekçe ekinde yetkili makama sunmaları halinde, ilave harç alınmaksızın kuruluş izinleri başkaca bir işleme gerek kalmaksızın verilecek.

Faaliyette bulunmak üzere yapı inşaat ruhsatı almış olmakla birlikte, inşaata başlamamış veya inşaat halinde olan yahut inşaatı bitmiş olmasına rağmen, faaliyete geçememiş büyük mağazalar, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önceki diğer mevzuat hükümleri uyarınca aldıkları ruhsatları 60 gün içinde ibraz edecekler. Ve en geç 2 yıl içinde faaliyete geçeceklerini taahhüt etmeleri halinde kuruluş izinleri alabilecekler.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137