11 Kasım 2006 Cumartesi 00:00
Büyükanıt'tan AB'ye dokundurma
Genelkurmay Başkanı Org Büyükanıt, AB'nin TCK'nın 301. madde konusunda sergilediği tutumun doğru olmadığını belirtti. Büyükanıt, PKK'nın siyasallaştırıldığını da dile getirdi. ~|~ 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Salih Zeki Çolak, 9 Kasım akşamı Gazi Orduevi'nde Basın Kokteyli verdi.
Kokteyle, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun da katıldı.
Orgeneral Büyükanıt, kokteylde gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevapladı.

AB'ye dokundurdu
Orgeneral Büyükanıt, AB İlerleme Raporu'na ilişkin sorular üzerine, bu konudaki görüşlerini açıkladığını hatırlatarak, "Hata yapanlar hata yaptıklarını anladılar" dedi. Bunun üzerine bir gazetecinin "Da Vinci şifresi gibi konuştunuz" sözleri üzerine Orgeneral Büyükanıt, "Bunu da siz çözersiniz" dedi. Gazetecilerin AB İlerleme Raporu'nda terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan için kullanılan 'Bay' ifadesinin kullanılmadığının hatırlatılması üzerine Orgeneral Büyükanıt, "Bizim tenkit ettiğimiz bazı kişiler, TSK'ye olumsuz yaklaşan yabancılar vardı. Bana, yaptıklarının doğru olmadığını anladıklarına dair haberler geliyor" diye konuştu.

PKK siyasallaştırılmak isteniyor
"Terör sorunu, Türkiye'de insan hakları ve azınlık haklarına indirgenerek, çok uluslu zemine çekilmek isteniyor. Hiç kimse terörden bahsetmiyor, insan hakları ve azınlıklardan bahsediyor ve çok uluslu zemine taşınıyor. Eğer bu çok uluslu zemine taşınırsa Osmanlı dönemine gideriz" şeklinde konuştu. Orgeneral Büyükanıt, AB'nin askerlerin konuşmasından rahatsız olduğu yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, "Bizim iç politikayla ilgimiz yok. 1908-1918 döneminde ordu siyasete karıştı ve iyi olmadı. Biz iki şey konuşuyoruz. Türkiye'nin bütünlüğü ve rejim. Bunun dışında biri çıksın bir şey söylesin, bana'' karşılığını verdi.
Orgeneral Büyükanıt, TCK'nın 301. maddesinin değiştirilmesi yönünde AB'nin baskı yaptığına ilişkin hatırlatma üzerine şunları söyledi: "Her kanun tartışılabilir, ancak AB ülkelerinde örneğin Almanya'da vatandaşın biri çıkar, terör eylemi yapmaksızın, 'Ben Nazi düşüncesini seviyorum' derse, ne olur biliyor musunuz? İçeri girer. İtalya'da da aynı şekilde. Hükümet veya yasal kuruluşları tenkit ederse içeri girer. 301. madde çok hassas bir konu. Asker olarak düşünce bildiremem. Vatandaş olarak da düşüncelerim var, ama sizlerle paylaşamam."

PKK'nın gazeteleri yayınlanıyor
Orgeneral Büyükanıt, terör örgütü elebaşının avukatları aracılığıyla açıklamalar yaptığı iddiaları hakkında da, ''PKK'nın dergileri ve günlük gazeteleri yayımlanıyor. Bunlara müsaade edilmemesi gerek. Bunlar nasıl yayınlanıyor?" dedi.

Yunanistan ile ilişkiler
Orgeneral Büyükanıt, Yunanistan Genelkurmay Başkanı Oramiral Panayotis Hinofotis'in davetlisi olarak Atina'ya gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin sorular üzerine, ziyareti sırasında Yunan halkının büyük ilgisi ile karşılaştığını belirterek, "Sokaktaki Yunan vatandaşının tepkisi fevkalade olumlu, bu beni çok mutlu etti" diye konuştu.

Fin Planı'nı görmedim
Orgeneral Büyükanıt, bir soru üzerine, Kıbrıs konusunun görüşmelerde gündeme gelmediğini belirterek, "Kıbrıs konusu hiç gündeme gelmedi. Biz de getirmedik. Fin planı filan diyorlar. Ben plan filan görmedim. Gazetelerde siz neler yazıyorsanız biz onları okuyoruz. Var mı öyle bir şey ben görmedim." diye konuştu.
Orgeneral Büyükanıt, 8 Kasım'da açıklanan AB İlerleme Raporu konusundaki bir soruya ise "Ona ben şu anda karışmam" karşılığını verdi.


En hassası Irak sınırı
"ABD'de Demokrat Parti seçimleri kazandı. Amerikan Savunma Bakanı istifa etti. Irak politikasının değişeceği anlaşılıyor. Bizim de Irak sınırımızda Yunanistan sınırından daha vahim bir tablo var. Irak politikası nasıl değişebilir?" şeklindeki bir soru üzerine Orgeneral Büyükanıt, şunları söyledi: "Bizim Yunanistan sınırında hiçbir sorun yok. Ben Yunan sınırında, Ordu Komutanı iken gezerken Yunan askerleri selam veriyordu. Irak sınırında Irak sınırını koruyan herhangi bir Irak kuvveti yok. Hiç kimse yok. Bu tarafında Türk askeri, karşı tarafında PKK var. Irak sınırı en hassas. Kimse yok."

Irak hükümeti sınırlarını korusun!
Orgeneral Büyükanıt, "ABD'deki siyasi dengelerin değişmesiyle Irak politikası da değişecektir diyorlar. Bu bizi nasıl etkiler?" sorusuna "Bunu değerlendirmek için çok erken. Bizim için önemli olan sınırın iki tarafı da korunmalıdır. Durmadan bize diyorlar ki Irak'ta meşru hükümet var. Gelsin korusun sınırını" karşılığını verdi.

Özel temsilci yeni bir şey getirmedi
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, "Koordinatörlerin atanmasından sonra terörle mücadelede ne değişti?" sorusuna ise, "Üç günde bir şey değişmez. Bakıyoruz değerlendiriyoruz" yanıtını verdi. Gazetecinin "Daha çok Amerikan tarafında, Ralston'u atadıktan sonra Amerikalılarının tavrında değişiklik oldu mu?" diyerek sorusunu yinelemesi üzerine Orgeneral Büyükanıt, "Şu anda bizim gördüğümüz pozitif bir şey yok. Ama öyle hemen de olmaz" diye konuştu.

Türkiye tehdit altında
ABD'de Demokratların güçlenmesi İran konusundaki riski azaltır mı?" soru üzerine Orgeneral Büyükanıt, "Ben onu değerlendiremiyorum. O kadar belirsizlikler var ki. Ben devir teslim konuşmasında bir şey söyledim. Dedim ki Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri hiç bu kadar büyük ve çok tehditle aynı zamanda ve aralarında dokusal ilişki olan sorunla karşı karşıya kalmadı. Eğer bu söylediğimin aksini düşünen biri varsa söylesin.
Türkiye'nin karşı karşıya olduğu sorunlara bakarsanız daha başka boyutları var. Her şey birbiri ile ilgili. Kıbrıs'ta sorunumuz var mı? Var. Peki Kıbrıs'ın AB ile ilişkisi var mı? Var. Irak'la sorunumuz var mı? Var. Peki Irak'ın başka şeylerle ilişkisi, içerideki terörle ilişkisi var mı? Var. Onları söylemek istedim. Hepsinin arasında organik ilişkiler var. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden itibaren böyle bir şeyle karşı karşıya kalmadı."

Umutsuzluğa kapılmamazı lazım
Orgeneral Büyükanıt, bir gazetecinin "Nasıl başa çıkabiliriz bu tehditle?" sorusuna şu cevabı verdi:
"Kendimize güvenerek, inanarak, birlik ve beraberliğimizi koruyarak. Şimdi kendinizi Atatürk'ün yerine koyun. Siz 16 Mayıs 1919'da Türkiye'nin içinde bulunduğu durumda kalkıp da Samsun'a çıkar mısınız? Topraklar işgal edilmiş, kimler tarafından o zamanın süper güçleri tarafından. Ordu dağılmış, memleket perişan, ülke 10 seneyi aşkın bir savaşın içinde. Bu durumda bir kişi çıkıp da nasıl 'Bunlar geldikleri gibi gidecek' diyor? Şunun için söylüyorum. Bizim durumumuz o dönemdeki Atatürk'ün durumundan daha kötü değil. O zaman, umutsuzluğa kapılmamamız lazım. Türk milleti, Türk devleti kendini zayıf görmemeli. Türkiye büyük bir devlet. İnanın Türkiye'nin büyüklüğünü yurtdışına çıktığınızda görüyorsunuz. Kendimizi küçük görmeyelim. Umutsuzluğa kapıldığınızda iş bitmiştir. Türkiye her sorunun üstesinden gelebilir. Ben bunun savunmasını yapıyorum, bunun için uğraşıyorum. Türkiye her sorununu kendisi çözebilir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.