24 Temmuz 2007 Salı 00:00
Çankaya düğümü

Aldığı yüksek oya rağmen AKP, CHP, MHP ya da çoğu DTP'nin adayı olan bağımsız milletvekilleriyle uzlaşmaksızın TBMM'de 11. cumhurbaşkanını seçemiyor. Bu durum yeni bir Çankaya düğümüne yol açabilir.
~|~

 Önceki gün yapılan seçimlerde AKP 340 milletvekili çıkarmasına rağmen, yeni Meclis'in ilk yapacağı iş olan Çankaya Köşkü'ne kimin çıkacağını tek başına belirleyemeyecek. Anayasa Mahkemesi'nin kararına göre, cumhurbaşkanlığı seçimine geçmek için TBMM'de yapılacak oturuma en az TBMM üye tamsayısının üçte ikisine denk gelen 367 milletvekilinin katılması gerekiyor. Aksi takdirde oylamaya geçilemiyor. Ancak AKP, aldığı yüksek oy oranına rağmen 367 milletvekili çıkartamadı.
Resmi olmayan ilk sonuçlara göre bağımsız milletvekillerinin desteğini alması halinde AKP'nin CHP ve MHP'nin desteği olmaksızın 11. cumhurbaşkanını seçme ihtimali bulunuyor. Bu nedenle büyük çoğunluğu DTP'nin desteğiyle seçimi kazanan ve yeniden DTP saflarına geçmesi beklenen bağımsız milletvekillerinin tavrı önem taşıyor. Kesin sonuçlara göre AKP ve bağımsız milletvekillerinin toplam sayısı 367'yi geçerse 11. cumhurbaşkanı CHP ve MHP'nin desteklemediği bir isim olabilir.

Referandum imkanı yok
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, AKP'nin seçimden önce yasalaştırdığı cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de içeren Anayasa değişikliği paketini referanduma götürdü. Olağan koşullarda referandum 21 Ekim'de yapılacak. Mevcut Anayasa'ya göre ise cumhurbaşkanının "derhal" seçilmesi gerekiyor. Bu nedenle hukukçulara göre mevcut hukuki düzenlemeler değişmedikçe AKP'nin ekim ayındaki referandumu bekleme ihtimali bulunmuyor.

Yeni Meclis seçecek
TBMM Başkanı seçilip TBMM Başkanlık Divanı oluşturulduktan sonra parlamentodaki bir aylık cumhurbaşkanı seçimi takviminin başlaması gerekiyor. 1 aylık sürenin ilk 10 gününde cumhurbaşkanlığına adaylığını koyanlar veya aday gösterilenler TBMM Başkanlığı'na başvuruyor. Kalan 20 günlük sürede de üçer tam gün arayla 4 tur yapılıyor. Seçimin ilk iki turuna 367 milletvekilinin katılması gerekiyor. Bu toplantılara 367 milletvekilinin katılmaması halinde oylamaya geçilemiyor. 367 milletvekili bulunur ve oylamaya geçilirse, bu turlarda adaylardan birinin cumhurbaşkanı seçilebilmesi için yine 367 milletvekilinin desteğini alması gerekiyor. İlk iki turda 367 milletvekilinin oyunu alan aday olmazsa 3. tura geçiliyor. Bu turda 276 milletvekilinin oyunu alan kişi cumhurbaşkanı seçiliyor. 276'yı da bulan olmazsa, dördüncü ve son tura en çok oy alan iki aday katılabiliyor. Adaylardan TBMM üye tamsayısının salt çoğunluğu olan 276 oyu alan kişi cumhurbaşkanı oluyor.

Meclis seçemezse, halk seçecek
TBMM'nin cumhurbaşkanı seçememesi halinde Anayasa'ya göre parlamentonun feshi gerekiyor. TBMM'nin 1 aylık sürede cumhurbaşkanı seçememesi halinde 22 Temmuz seçimlerine giden süreçte olduğu gibi genel seçimlerin, dolayısıyla parlamentonun "derhal" yenilenmesi gerekiyor.
TBMM'nin cumhurbaşkanı seçememesi halinde referandum ile yenilenen genel seçimin birarada yapılması olasılığı da gündeme gelebilir. Bu durumda referandumda Anayasa değişikliğine "evet" oyu çıkması halinde 11. cumhurbaşkanı TBMM değil ilk kez halk tarafından seçilecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100