29 Aralık 2006 Cuma 00:00
Çankaya senaryoları

Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun gündeme getirdiği cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında TBMM Genel Kurulu'nun toplantı yeter sayısı ile karar yeter sayısı ilişkisi nedeniyle başlayan tartışma Ankara kulislerinde çeşitli senaryoların ortaya atılmasına yol açtı ~|~Siyasi kulislerde en çok konuşulan senaryolar derlendi. Başta Meclis kulisleri olmak üzere çeşitli çevrelerde konuşulan siyasi senaryolar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Köşk'e çıkıp çıkmaması ekseninde oluşturuluyor. İşte Ankara'nın gündemindeki senaryolar Öne çıkan 9 senaryonun özeti şöyle :

1? AKP siyasi gerilimin sonuçlarını görerek, kayıtlı seçmenin yüzde 25'i, kullanılan oyların yüzde 34 ile hakim oldukları yüzde 64 Meclis çoğunluğuna siyasi etiğe ve hukuka aykırı olarak Cumhurbaşkanı seçtirmekten vaz geçer. Mart sonu veya Nisan ayında erken genel seçimlere gider. Seçim sonrası alınacak sonuçla oluşacak yeni Meclis Cumhurbaşkanını seçer. (En geç Nisan ayı, normal genel seçimlere 6 aydan az zaman kaldığında erken seçimlere gidilemiyor.)

2? AKP yaşanan tüm gelişmelere karşın uzlaşmayı reddeder. Ancak ilk turda Sabih Kanadoğlu'nun gündeme getirdiği NİTELİKLİ TOPLANTI YETER SAYISI sorunu ortaya çıkar. İlk tur bir türlü geçilemeyince Anayasal süre dolacak ve Mayıs ayında Meclis feshedilerek zorunlu olarak genel seçimlere gidilecek. Bu durumda yeni Cumhurbaşkanı yeni Meclis'çe seçilene kadar mevcut Cumhurbaşkanı'nın görevi devam edecek.

3?AKP her şeye rağmen, NİTELİKLİ TOPLANTI YETER SAYISI savını yok sayarak Cumhurbaşkanı'nı seçer. Ama ana muhalefet partisi CHP cumhurbaşkanlığı seçimini Anayasa Mahkemesi'ne iptali için götürür. Anayasa Mahkemesi bu kararı içtüzük aykırılığından bozar. Ve Haziran ayında Genel Seçimlere gidilir. Görev süresi dolan Cumhurbaşkanı Sezer'in, görevi anayasa hükümlerine göre yenisi seçilene kadar uzar.

Siyasi pazarlıklar
4?Sabih Kanadoğlu'nun iddiaları karşısında seçimi hukuken sağlama almak isteyen AKP, milletvekili transferi, gizli anlaşma veya açık uzlaşma ile istenen sayıya ulaşarak cumhurbaşkanı seçimini yapar. Ancak muhalefetin her ihtimali pazarlık olarak niteleyerek yaratacağı siyasal etik tartışmaları arasında Başbakan Erdoğan Köşk'e çıkar.

5?Yine Sabih Kanadoğlu'nun iddiaları karşısında seçimi hukuken sağlama almak isteyen AKP, Başbakan Erdoğan'ı böyle bir duruma düşürmek yerine anayasa değişikliğine gider, toplantı ve karar yeter sayısını düzenleyen maddeyi açıklığa kavuşturacak ve sıkıntı yaratmayacak sayıya bağlayacak değişikliği yapar. Düzenlemenin anayasa gereği kendiliğinden ya da Cumhurbaşkanı tarafından referanduma götürülmesini engellemek için milletvekili transferini veya uzlaşmasını bu sırada yaparak Erdoğan'ın oylamasının tartışılmasını önler.

5 artı 5 formülü
6?Başka bir senaryo daha önce de gündeme gelen 5+5 formülü. Buna göre herkesin üzerinde anlaşabileceği AKP'li bir vekil 5 yıllığına Cumhurbaşkanı seçilir. Seçimler Kasım da normal süresinde yapılır. Bu formüle göre Cumhurbaşkanın görev süresi 2012 yılında dolar. AKP'nin tekrar iktidara gelmesi halinde de yine seçimleri zamanında yapar, yani 2012 yılında. Ve cumhurbaşkanı da yine AKP belirler ve Başbakan Erdoğan'ı o Meclis Çankaya'ya çıkartır.

7?Başbakan Erdoğan'ın veya AKP'nin tek başına Cumhurbaşkanını uzlaşmadan belirlemesinde ısrar etmesi olasılığı karşısında, başta ana muhalefet partisi CHP olmak üzere muhalefet partileri TBMM'den çekilecek. Sine?i Millet baskısına dayanamayacak AKP seçim kararı almak zorunda kalacak.

8?AKP'nin uzlaşmayarak ortamı germesi üzerine merhum Bülent Ecevit'in başörtüsüyle Meclis'teki yemin törenine katılan Merve Kavakçı tartışmasında TBMM kürsüsünden dile getirdiği formül hayata geçer. Genelkurmay Başkanlığı'nın ışıkları gece söndürülmez. Harp Okulu öğrencileri önce TBMM'nin etrafında yürür, ardından localara gelerek turları izlerler.

9?Son senaryo da şöyle: AKP uzlaşmanın kaçınılmaz olduğunu görecek ve Mayıs ayında tüm kesimlerin üzerinde anlaştığı bir aday Cumhurbaşkanı seçilecek. Genel seçimler de zamanında yani Kasım ayında yapılacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100