06 Şubat 2009 Cuma 00:00
Çatalca İstanbul'un sağlık merkezi olacak
BTP Çatalca Belediye Başkan Adayı, İGDAŞ eski Genel Müdürü Fuat Şengül, Çatalca'yı istanbul'un sağlık merkezi yapacaklarını söyledi. Şengül, bu alanda yerli - yabancı çok sayıda yatırımcı ile prensipte anlaştıklarını dile getirdi. ~|~

 Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Çatalca Belediye Başkan Adayı, İGDAŞ eski Genel Müdürü Fuat Şengül, Çatalca'yı İstanbul'un en gözde ilçesi yapmak için kolları sıvadı. İlçeyi tarım, tıp, teknoloji ve turizm alanlarında Türkiye'de merkez yapacaklarını dile getiren Şengül, sağlık alanındaki çalışmaların kendileri açısından büyük önem taşıdığını belirtti. Şengül, bu çercevede Çatalca'da Göğüs Hastalıkları Hastanesi inşa edileceğini dile getirdi.

Çatalca Avrupa'nın sağlık merkezi olacak
Çatalca'nın Türkiye'nin en temiz havaya sahip yörelerinden birisi olduğunun altını çizen Fuat Şengül, projeleri konusunda şunları söyledi: "Aşırı gelişmiş ülkelerdeki genel hizmet maliyetlerinin yüksek olması sağlık hizmetlerinin de çok pahalı olması sonucunu doğurmaktadır. Sigorta  faaliyeti de geliştiğinden sağlık sigortası şirketleri kendi sigortalılarının sağlık masraflarını öderken karşılaştıkları yüksek fiyatlardan dolayı finansman  sıkıntısı içine girmektedirler. Bu defa bu sıkıntıyı gidermek için müşterilerinden aldıkları sigorta primlerini arttırmaya çalışmakta ve bunun sonucu olarak da çalışanlara yüksek maliyetli sosyal sigorta primleri yüklenmektedir.
Avrupa için bir dezavantaj ve zayıflık olarak görülen bu durum ülkemiz ve bu arada Türkiye'nin pek çok yerine göre Avrupa'ya daha yakın olan Çatalca şehri, hatta ilçesi için bir kuvvetli duruma, bir fırsata dönüşmektedir. O fırsat da Avrupalı, Rusyalı  veya Arabistanlı hastalara Türkiye'de, Çatalca'da tedavi olacakları hastaneler açarak tedavilerini sağlamak olmaktadır. Çatalca'nın bu noktadaki kuvveti ise, Avrupa'ya yakınlığı, hastaların ve hasta yakınlarının burada daha ucuza tedavilerini sağlamaları olarak görülmektedir. Bu yolla Çatalca'nın da hem bir istihdam noktasına ve hem de daha başka yatırımlarını gerçekleştirmek için bir gelir kaynağına sahip olması planlanmıştır. İlk etapta hastane göğüs hastalıkları hastanesi olarak planlanmıştır."

Hastaneyi Avrupalı bir grup finanse edecek
Çatayca'ya yapılacak dünya çapında önemli hastaneyi Avrupalı bir yatırım grubunun finanse edeceğini açıklayan Şengül, sözlerini şöyle sürdürdü: "Belediye tarafında ise bizlere düşen görev hastane ve hasta yakınlarının geceleyip istirahat edecekleri yerlerin inşa edileceği alanı üretmektir.
Yaklaşık 10 bin metrekare kapalı alan üzerine yapılacak olan hastane binasının tamamıyla Avrupa Birliği (AB) standartlarında inşa edilip içinin teçhizatı da aynı AB standartlarında olması planlanmıştır Her odada tek yatak, lavabo, banyo ve ihtiyaç malzemeleri olmak üzere yapılacak olan yeni hastane binasında ayrıca, poliklinikler, laboratuarlar, röntgen, ultrason bölümleri ve diğer görüntüleme merkezi, ameliyathaneler, çift asansör, çamaşırhane, jeneratör ve kesintisiz güç kaynağı, telefon santrali, müzik yayın sistemi, hemşire çağırma sistemi, yangın algılama ve ihbar sistemi, ve diğer işletme sistemlerinin AB Standartları gereği olarak bulunması planlanmıştır. Hastane binasının mimarisi de şehre başka bir görünüm getirecek şekilde düzenlenmektedir. Özel dış cephe kaplamaları planlanmakta ve flotal camlı giydirme cephelerin de yer alması binanın mimari özelliklerini arttıran unsurlar olarak mütalaa edilmektedir. Çatalca Güğüs Hastalıkları Hastanesi(senatoryum) yabancı hastalar yanında ilçeden gelecek hastaları, ve hatta bazı çevre yerleşim yerlerinden gelen veya getirilecek hastaları da bir şifahane olarak ağırlayacaktır."

Hasta yakınları da rahat edecek
Hasta yakınlarının kalacağı 5 yıldızlı otelin yanı sıra değişik tiplerde konaklama tesislerinin de inşa edileceğinin altını çizen BTP Çatalca Belediye Başkan Adayı Fuat Şengül, "Bu yolla hasta yakınları hastaları ile ilgilenmek için daha az ve dolayısıyla daha ekonomik bir bedel öderken, diğer yandan ek gelirler de temin edilmesi planlanmıştır. Hastanenin, bir an evvel hizmete başlaması için, bölümler halinde inşa edilmesi, ilk bölümün hemen işletmeye alınması ve yaklaşık üç yıl sonra tamamıyla birmiş olarak hizmete açılması öngörülmektedir."


Hastanenin arsasını Belediye tahsis edecek
Hastanenin arsasını Belediyenin tahsis edeceğinin altını çizen BTP Çatalca Belediye Başkan Adayı Fuat Şengül, yatırımın Avrupalı bir sigorta şirketi tarafından gerçekleştirileceğini belirtti. Fuat Şengül, bu çerçevede bir başka projelerinin de Huzur Çiftlikleri olduğunu dile getirdi. Şangül, bu konuda da şunları söyledi: "Yaşlıların ve bakıma muhtaç kişilerin rahatça vakitlerini geçirip kapsamlı tıbbi kontrol altında yaşayacakları huzur evleri inşa edilecek.Bunun yanında bakıma muhtaç kişilerin güvenli sağlık şartları altında kendilerini sosyal ve her türlü bakımdan güvende hissederek yaşacakları bakım evleri de planlanmaktadır. Bu çiftliklerde yaşlıların vakit geçirecekleri hobi bahçeleri de oluşturulacaktır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137