30 Ocak 2009 Cuma 00:00
Çatalca'ya projeci başkan

Bağımsız Türkiye Partisi Çatalca Belediye Başkan Adayı, İGDAŞ eski Genel Müdürü Fuat Şengül, Çatalca'yı Türkiye'nin en gelişmiş ilçesi yapmak için yola çıktıklarını belirterek, "Geliştirdiğimiz projelerle Çatalca'nın çehresi değişecektir" dedi.
~|~

 1994-2000 yılları arasında İstanbul'da gerçekleştirdiği doğalgaz çalışmalarıyla kentin havasını değiştiren, bu alanda yaptığı çalışmalar sonucunda ulusal ve uluslararası çok sayıda ödüle layık görülen İGDAŞ eski Genel Müdürü ve Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Çatalca Belediye Başkan Adayı Fuat Şengül, Çatalca'nın asırlar öncesinden gelen bir yerleşim yeri ve Trakya'nın İstanbul'a açılan kapısı olmasına rağmen, ilçenin şimdiye kadar gerekli ihtimamı görmediğini söyledi.

Çatalca, İstanbul'un kapısıdır
Çatalca'nın büyük Trakya ovası üzerindeki  ana ulaşım yollarının güzergahında özel bir coğrafik konuma sahip bulunduğunun altını çizen Şengül, şunları söyledi: "Osmanlı devletinin son yıllarında Rus desteğindeki  azgın Bulgar çetelerinin Istanbul'a ulaşmak ve ele geçirmek  için Çatalca önlerine kadar geldiği ve orada durdurulduğu hatırlardadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında da Çatalca gene Balkan Yarımadasından Türkiye'ye doğru yapılması gereken muhtemel bir Alman saldırısında da düşmanın durdurulacağı son yer olarak görülmüş ve meşhur Çakmak savunma hattı ve tabyaları Marmara ile Karadeniz kıyıları arasında Çatalca ilçesi içinde oluşturulmuştur. Dolayısıyla Çatalca İstanbul'un kapısıdır."

Çatalca'da 'değişim' zamanı
Trakya'nın önemli bir tarım bölgesi ve aynı zamanda Marmara bölgesinin önemli bir sanayi bölgesi olan Çatalca'nın mutlaka sosyal ve ekonomik gelişmeye, bugünkinden çok daha ileri sanayileşmeye ihtiyacı bulunduğuna işaret eden Fuat Şengül, "Herşeyin oluruna bırakıldığı bir Çatalca, Çatalca'nın ve Çatalcalıların kaderi değildir artık; değişmeye mecburdur, elimizde değişecektir" dedi. Çatalca İlçesinin nüfusunun çok genç olması, burada yetişen gençliğin ümidi olacak ve onlara yeni geniş ufuklar açacak olan projelerin gerçekleştirilmesininin de bir zorunluluk olarak ortaya çıktığını vurgulayan BTP Çatalca Belediye Başkan Adayı Fuat Şengül, hedefleri konusunda şu çarpıcı açıklamalarda bulundu: "Bu bakımdan Bağımsız Türkiye Partisi olarak esas amacımız bölgesel kalkınma ile desteklenen ulusal kalkınmayı gerçekleştirmek ve refahı bütün insan kütlelerine yaymaktır. Bu amaca ulaşmak için de öncelikle Çatalca'nın kendi imkanlarını, yeni fırsatlarla birlikte ele alarak bu imkanların sosyal faydalarını arttırmak ve böylece kentte kalkınmayı kentin özünden başlatmak kararındayız. Bu amacın gerçekleştirilmesi için gerek devletin ve gerekse yerel idarelerin yani Çatalca Belediyesinin imkanlarını yeni yatırımlar yolunda seferber etmek kararındayız. Ülkede yatırım yapmak isteyen yabancı sermayeyi de Türkiye'yi bir rantiye olarak görmekten çıkarıp onları bizzat risklerini taşıdıkları hakiki ticari işletmeler kurmaya yöneltmek üzerinde çalışmalarımızı geliştirdik. Bütün bu imkanları Çatalca halkına ve gençliğine de  tahsis etmeyi planladık."

Sosyal projeler çehre değiştirecek
Şengül, sosyal yardımlara farklı bir muhteva getireceklerini vurgulayarak, bu alandaki yaklaşımlarını şu sözlerle ortaya koydu: "İnsanlık haysiyetini yaralayan ve hiçbir zaman insanları fakir ve yardıma muhtaç olmaktan kurtarmayacak, yani aslında insanlara yararlı olmayacak olan 'Fakir Fukaraya Gıda ve Yakacak Yardımı Yapmak' gibi, yapay ve sorumluluktan uzak projeler yerine insanları fukara olmaktan, fakirlikten kurtaracak projeler geliştirip ortaya çıkararak millete ve ülkeye faydalı olmak yolunu seçtik. Şüphesiz bu kabil yardımlara ihtiyaç duyacak, duyan kısıtlı imkanları olan düşkün kişilere yardımlar devam edecektir. Ama, iş görme kabiliyeti olan kişileri yardımla yaşar hale getirmek bir insanlık ayıbıdır ve hiçbir devletin vatandaşına karşı giriştiği pozitif bir eylem olarak görülemez."

İşte Çatalca'yı dünya çapında bir kent yapacak projeler
BTP Çatalca Belediye Başkan Adayı Fuat Şengül, Çatalca için geliştirdiği projelerin hepsinde başlıca amacın yerel istihdamı arttırmak, kişilere gelir temin ederek onların toplum içindeki konumlarını geliştirip yükseltmek olduğunu vurguladı. Şengül, "Gençlere hem istihdam ve hem de mesleki yetenek sağlamak, yani bileklerine birer altın bilezik takmak işleri beraberce yürütülüp bir yandan onlara iş ve geçim imkanı temin ederken diğer yandan gençleri mesleki eğitime tabi tutmak işleri beraberce yürütülmek üzere planlanmıştır" diye konuştu.

Şengül, Çatalca için geliştirdiği 4T projelerinin açılımını şu şekilde özetledi:
1) Tıp Alanındaki Projeler,
2) Tarım Alanındaki Projeler,
3) Turizm Alanındaki Projeler,
4)Teknoloji Alanındaki Projeler.
Şengül, bunların arasında yer vermedikleri eğitim ve sanat edindirme faaliyetlerinin ayrı başlıklar altında değerlendirdiklerinin altını çizdi.

NOT: FUAT ŞENGÜL'ÜN ÇATALCA İÇİN GELİŞTİRDİĞİ PROJELERİN DETAYLARINI 6 ŞUBAT CUMA GÜNKÜ YENİ MESAJ GAZETESİNDE BULABİLİRSİNİZ.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.