20 Aralık 2005 Salı 00:00
CHP'li Çekmez esnafı rahat brakmıyor
Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Sarı, CHP Mersin Milletvekili Vahit Çekmez'in geçimlerini zor şartlar altında kazanan kişilerin mesleki açıdan dayanışma amacıyla kurdukları Esnaf Odalarından elini çekmemekte olduğuna ve bu konuda aşırı siyasi faaliyet gösterdiğine dikkatleri çekti ~|~ Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Veysel Sarı, Hürriyet Gazetesi'nin 15 Aralık 2005 tarihli nüshasının Mersin ekinde 'Oda seçimlerinde vekil parmağı' başlığıyla yayımlanan yazıda da görülebileceği gibi CHP Mersin Milletvekili Vahit Çekmez'in geçimlerini zor şartlar altında kazanan kişilerin mesleki açıdan dayanışma amacıyla kurdukları Esnaf Odalarından elini çekmemekte olduğuna ve bu konuda aşırı siyasi faaliyet gösterdiğine dikkatleri çekti. Veysel Sarı, "Bunun en büyük örneği de; 30 Kasım 2005 tarihinde yapılan Tarsus Şoförler ve Otomobilciler Odası'nın genel kurul toplantısında çekinmeden kalkarak ve siyasi kimliğini ön plana çıkararak, yapılacak Esnaf Odaları Birliği Başkanlığı seçiminde 'Benim adayım Mesut Yaşar Ertekin. Bunu desteklemenizi istiyorum' demesidir" ifadesinde bulundu.

Çekmez Anayasaya aykırı tutum içinde

CHP Mersin Milletvekili Vahit Çekmez'in milletvekili seçildiği günden beri Mersin Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi'ndeki Başkanlık görevini sürdürdüğüne işaret eden Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Veysel Sarı, bu durumun  Anayasanın 32.maddesi İle düzenlenen üyelikle bağdaşmayan işlerden sayıldığını hatırlattı.  Sarı, sözkonusu maddede "Devletten yardım sağlayan ve vergi muafiyeti olan vakıfların, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve sendikalar ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıktan teşebbüs veya ortaklıktan yönetim ve denetim kurulunda görev alamazlar" denildiğini belirtti.

Diğer engelleyici hükümler
Veysel Sarı, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Yine Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Ana sözleşmesi'nin 83.maddesinde 'Kooperatif, siyasi maksatlı veya genel güvenlik, asayiş ve kamu düzenini bozmaya yönelik faaliyet gösteremez ve kooperatif faaliyetleri bu maksatlara alet edilemez' denilmektedir.
Yukarıda belirtilen Anayasanın 82. maddesi ve ayrıca Esnaf ve Sanatkârları Kredi ve Kefalet Kooperatifi Ana sözleşmesi'nin 83 maddesinde açıkça görüldüğü gibi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi faaliyetleri Milletvekilliği ile bağdaşmayan siyasi faaliyet yasağını içeren işlerdendir. Bu nedenle Vahit Çekmez'in Mersin Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifindeki Başkanlık görevini yapmaması gerekmekte ve etik kurallara uygun değildir."

Çekmez Meclis'e uğramıyor

CHP Milletvekili Vahit Çekmez'in 3 aydan bu yana TBMM'nin yoğun gündemine rağmen kendi yandaşlarını oda ve birlik başkanı seçtirmek için Mersin'de kapı kapı dolaştığına işaret eden Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Veysel Sarı, yıllarca mesai arkadaşı olan Esnaf Odaları Birliği'nde genel sekreterliğini yapan Talat Dinçer'e kukla başkanlık teklif etmesi yasal ve ahlaki açıdan etik olmadığını dile getirdi.

Vahit Çekmez'in eylemlerinin bunlarla sınırlı kalmadığını vurgulayan Veysel Sarı, açıklamasını şöyle tammaladı: "Esnaf ve Sanatkârlar Odalarıyla ilgili birçok yetki ve görevi bulunan, Esnaf Odalarının genel kurul toplantılarına Bakanlık Temsilcisi görevlendiren Mersin Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Mustafa Yıldız'ı yıllardır rahat bırakmamaktadır. CHP Milletvekili Vahit Çekmez'in Mersin Sanayi ve Ticaret II Müdürü Mustafa Yıldız hakkındaki birtakım asılsız iddialarının Bakanlık müfettişlerince defalarca inceleyip bir suç unsuruna rastlamamalarına rağmen, 3 yıl önce kendi yandaşlarından almış okluğu imzalan bu asılsız dilekçelerde kullanmakta, mesnetsiz iddiaları içeren deklarasyonların dolaylı yollardan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na birkaç gün önce tekrar gönderildiğini öğrenmiş bulunuyorum. En büyük hedefi İl Müdürü Mustafa Yıldız'I görevden aldırmaktır. Konuyla ilgili Deklarasyonlar, Bakanlık talimatı ve tutulan tutanaklar ektedir. Başta Bakanlık yetkilileri olmak üzere, Mersin Esnaf Sanatkârları ile tüketicilerin gözünde İl Müdürü Mustafa Yıldız kişiliği ve çalışmalarıyla örnek bir yöneticidir. Bu tutum ve davranışından dolayı CHP Milletvekili Vahit Çekmez'i esnafım adına kınıyorum."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137