04 Ocak 2006 Çarşamba 00:00
Çiçek genelge yağdırdı
Adalet Bakanı Çiçek, dün bir düzineyi aşkın genelge yayınladı. Genelgeler adalet müessesinin 2006 yılında nasıl bir zihniyete sahip olacağını ortaya koyuyor. Çiçek, genelgelerinde özellikle AB kurallarının ve AB için yapılan düzenlemelerinin dikkate alınmasını istedi ~|~ Adalet Bakanlığı, 31 Aralık 2005'e kadar yayımladığı tüm genelgeleri güncelleştirdi. Bu maksatla Adalet Bakanı Cemil Çiçek, ilgili mevzuata göre hazırlanan yeni genelgeler yayımladı. 

Devlet düzeni genelgesi

Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in dün yayınladığı ilk genelge devlet düzeninin korunması ile ilgili suç teşkil eden olayların bildirilmesi konusunda idi. Genelgede, Türkiye'de bazı dönemlerde meydana gelen, kamu düzeni ve güvenliğini sarsan, hür demokratik rejimi, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü tehdit eden ve yurt düzeyinde can ve mal güvenliğini, eğitim ve öğrenim özgürlüğünü tehlikeye sokan terör ve şiddet eylemleri karşısında, demokratik hukuk devleti kuralları içinde etkili bir şekilde mücadele edilerek, bu suçların soruşturmalarının yapılarak ivedilikle kamu davası açılmasının büyük önem taşıdığı vurgulandı.

Gözaltı genelgesi

Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in 2. genelgesi, yakalama, gözaltına alma ve ifade alma mevzuatının uygulanması ve insan hakları ihlallerinin önlenmesi konusunda son düzenlemelerle ilgiliydi. Genelgede, kişi özgürlüğünün sağlanıp, korunmasına yönelik hükümlerin, taşıdıkları önem sebebiyle bütün insanhaklarına ilişkin belgelerde ve birçok ülkenin başta anayasası olmak üzere, iç hukuk düzenlemelerinde yer aldığı anımsatıldı. Anayasa'nın yakalama ve gözaltına almaya ilişkin hükümlerinin anımsatıldığı genelgede, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin hükümlerine de dikkat çekildi.

Soruşturmaların yürütülmesi

Bakan Cemil Çiçek'in 3 nolu genelgesi vatandaşların hak ve hukuklarının etkin şekilde korunabilmesi, adli soruşturmaların gecikmesiz ve eksiksiz şekilde yapılması için soruşturmaların yürütülmesi, soruşturma evrakının düzenlenmesinde ve tamamlanmasında dikkat edilecek hususlarla ilgiliydi.

İşkence genelgesi

Çiçek, bir başka genelgeyle de, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararları da dikkate alınarak, işkence ve kötü muamele iddialarına ilişkin soruşturmaların kolluk kuvvetlerine bırakılmayarak bizzat cumhuriyet başsavcısı ya da görevlendireceği bircumhuriyet savcısı tarafından yürütülmesini istedi.
Bir diğer genelgede Çiçek, toplantı vegösteri yürüyüşünün anayasal bir hak olduğunu, ancak bu hakkın kanunlara aykırı olarak kullanılması halinde, gereğinin  yapılacağını bildirdi.

Faili meçhul genelgesi
Adalet Bakanı Cemil Çiçek, bir diğer genelge ile, faili meçhul olaylarla ilgili yeterli delil ve emarelerin bulunup bulunmamasına bakılmaksızın kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmemesini, suçun veya faillerinin tespiti ve bulunması için zaman aşımına kadar aranmalarının sürdürülmesini istedi.

Aile genelgesi
Aile içi şiddete maruz kalındığının öğrenilmesi halinde, bu konuda herhangi bir şikayet de gerekmediğinden derhal soruşturmaya geçilmelidir.

Mafya genelgesi

Orgütlü suçlar (mafya) ve suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerinin aklanmasının önlenmesinde gereken dikkat ve özen gösterilmelidir.

Savcılara uyarı genelgesi

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, insan hakları ihlallerine yol açılmaması ve Türkiye'nin bu nedenle maddi ve manevi zarara uğramasının önlenmesi için cumhuriyet savcılarını, soruşturma evresinde dikkat etmeleri gereken konularda uyardı. Çiçek, "AİHM'de Türkiye aleyhine açılan davalarda, cumhuriyet savcılarının soruşturma evresini, kanunlarda ve bakanlık genelgelerinde açıklanan ilkeler doğrultusunda yerine getirmemeleri durumunda bu eksikliklerin insan haklarının ihlali olarak değerlendirilip Türkiye'nin tazminata mahkum edilmesi halinde  Hazine tarafından yapılan ödemelerin kendilerinden geri alınmasının ilgili kanun hükümleri çerçevesinde söz konusu olabileceğinin göz önünde bulundurulmasını" istedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.