13 Nisan 2003 Pazar 00:00
Çiçek: Yolsuzlukla sessizce mücadele ediyoruz
Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Irak'taki olaylardan Türkiye'nin bir kar beklentisi olmadığını belirterek, ''Türkiye, sadece bir takım sıkıntıların ortadan kalkması, zararın karşılanması peşindedir" dedi.

Afyon Adliye binasının temel atma töreninde konuşan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, adalet dağıtılan yerlerin, artık kendi binalarında olacağını söyledi. Çiçek "Adliye binaları, müstakil ve 2004 Haziran ayına kadar da elektronik bir ortamda olacaktır. Vatandaş isterse evinden, mahkemesinde neler olduğunu, avukatının katılıp katılmadığını görebilecek, avukatlarımız da bürolarından dava açabilecekler" diye konuştu.

Yolsuzlukla mücadele

Bakan Çiçek, "Türkiye'nin yolsuzluklarla mücadelede neden başarılı olamadığı" yolundaki sorusu üzerine de bunun birkaç sebebi olduğunu belirterek şöyle devam etti:

"Birinci olarak bu işi yapanların, götürdüklerini Türkiye'de bırakmadıkları anlaşılıyor. İkincisi, zamanında gerekli tedbirlerin alınmamış olmasıdır. Üçüncüsü, gerekli siyasi irade, siyasi kararl~|~ılık söz konusu olmamıştır. Dördüncüsü de bu konu, geçmişte de çok hukuka uygun bir tarzda götürülmemiştir.

Şimdi biz bütün bunları ortadan kaldırma çabası içindeyiz. Yolsuzlukların üzerine gidiyoruz, ancak bunun reklamını yapmadan, basınla birlikte maç nakleder gibi bir operasyon yapmadan, hukuk kuralları içinde götürmeye gayret ediyoruz. Şu an hakimlerimiz ve savcılarımız, devletimizin ilgili birimleri pek çok konuda araştırma ve soruşturma yapıyor. Dikkat ederseniz, bu konuda da çok fazla açıklama yapmıyoruz, sadece kararlılığımızı ortaya koyuyoruz.

Bu konuların siyasi malzeme yapılması yanlıştır. Sessiz ve derinden, yasalar çerçevesinde bu işi götürüyoruz. Bu vesileyle buradan bir şey söylemek istiyorum: Yolsuzlukla ilgili elinde bilgi ve belgesi olan varsa, bunu bize, savcılarımıza verebilirler. Hatta muhalefet partisine verilip Meclis gündemine bile getirilebilir."

Ormancılar

halkoylaması istedi

Ormancılar, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den, Anayasa'nın "Ormanların korunmasına ilişkin 169. maddesi ile orman köylüleri ile ilgili 170. maddelerinde yapılacak değişikliği halkoyuna sunmasını istediler.

57 sivil toplum örgütü, Ormancılar Derneği'nde ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, orman niteliğini yitirmiş arazilerin satışına imkan tanıyan yasanın TBMM'de kabul edilerek Cumhurbaşkanı Sezer'e sunulmasına tepki gösterdiler.

Yasa ne getiriyor?

Sivil toplum örgütleri adına açıklama yapan Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği (OrKoop) Genel Başkanı Cafer Yüksel, yasadaki değişiklik ile orman sayılmayan arazilerin ormansızlaştıranlara devredilebileceğini, kiraya verilebileceğini; orman köylülerinin, onlarca yıldır yerleşmiş oldukları tarım, hayvancılık yaptıkları arazilerin de satılabileceğini söyledi.

Değişiklik ile Türkiye'deki ormansızlaştırmanın daha da hızlandırılacağını, kamu arazilerindeki haksız kazanç olanakları ve vurgunların anayasal dayanaklara kavuşturulup sürekli kılınacağını kaydeden Yüksel, şöyle konuştu: "Anayasamız'ın ormanlarımız ve orman köylülerimizle ilgili maddelerinin değiştirilmesi konusunun doğrudan yurttaşlarımıza danışılması, bu doğrultuda atılacak anlamlı bir adım olacaktır. Anayasa değişikliğinin dayandırıldığı gerekçelerin ormanlarımızın, ormancılığımızın ve orman köylülerimizin içinde bulunduğu gerçeklerle uzaktan yakından ilgisi yoktur. İktidar, Türkiye ekonomisinin parasal kaynak sıkıntısına geçici ve kolaycı çözümler bulma ve bütçe açığını orman kaynakları ile kapatma çabası içindedir. Bu amacını gerçekleştirmek için de yurttaşlarımızı yanıltmaya çalışmaktadır."

25 milyar dolar doğru değil

Hükümet yetkililerinin, "orman arazilerinin satışından 25 milyar dolar elde edeceğine" ilişkin açıklamalarını doğru bulmadıklarını bildiren Yüksel, 20 milyon 700 bin hektar orman alanından sadece 473 bin hektarının kadastrosu bulunmadığını, bunun da ancak orman arazisi niteliğini yitiren 2025 bin hektarının satılabileceğini söyledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137