Bu haber kez okundu.

Çiftçinin yüzü BTP ile gülecek
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Giresun, Ordu ve Samsun'u kapsayan Karadeniz turunda tarım kesiminin karşılaştığı sorunlar ve bunların çözüm yolları üzerinde hassasiyetle durdu. ~|~

 

Tarım kesiminin IMF'nin dayattığı yasalar doğrultusunda batma noktasına getirildiğini dile getiren Prof. Dr. Baş, şunları söyledi: "Milli gelirimizde önemli yer tutan tarımın; şeker ve tütün yasalarıyla üretimin önünün kesilmesi, tarıma teşviklerin kaldırılarak sınırlamalar getirilmesi, üretime kota uygulanması, tarımda ithalatın artırılması neticesinde önü tıkanmıştır. Bundan kısa zaman önce kendi kendine yetebilen birkaç ülkeden biri olan Türkiye, bugün IMF programlarındaki dayatmaların etkisiyle, tarım ürünlerinin tamamına yakınını değişik ölçeklerde ithal etmek zorunda bırakılmıştır. İklim ve toprak verimliliği nedeniyle en avantajlı olduğumuz tarım sektörü, küresel güçlerin ve uluslararası kredi kuruluşlarının ortaklaşa yaptıkları uygulamalar sonucu yok edilmektedir."

'Yepyeni bir model uygulayacağız'
Sistemleştirdiği Milli Ekonomi Modeli'nde tarıma büyük önem verdiklerinin altını çizen BTP Lideri, "Türkiye de uygulanacak bir kalkınma modelinin en önemli sektörü tarım olacaktır. Tarımsal üretime verilecek önemle, halkımızın ucuz ve yeterli miktarda besin ihtiyacının karşılanması garanti altına alınacaktır" dedi.

Prof. Dr. Haydar Baş, partisinin iktidara gelmesi halinde uygulayacağı tarım politikasını şu başlıklar altında özetledi.

 1. Tarım üzerindeki tüm tahditler kaldırılacak. İsteyen istediği ürünü istediği kadar üretebilecektir. Çiftçi malını satma endişesini taşımayacak. Devlet üretilen tüm ürünlere 'satın alma' garantisi verecek. 
 2. Toprağı olmayan köylüye, üretim yapma garantisi altında toprak verilerek üretime katılması sağlanacaktır. 
 3. Tarım tek başına bir sektör olarak değil, tarıma dayalı ilgili sanayi dalları ile bir bütün olarak alınacaktır. Bu amaç doğrultusunda tarım ürünlerinin son mamul haline getirilmesi için entegre sanayi kuruluşları teşvik edilecektir. 
 4. Tarım stratejik öneme haiz olduğu gerçeğinden hareketle yerli üretim dış pazarlardan korunacaktır. 
 5. Çiftçi, planlı ve sürekli üretime katıldığı sürece vergi alınmayacak.
 6. Çiftçiye tohum, gübre, ilaç konularında yardım edilecektir. 
 7. Çiftçilere sosyal güvenlik ve emeklilik hakkı sağlanacaktır. 
 8. Çiftçilere üretmeyi planladıkları ürün karşılığında yüzde 50 avans verilecektir. Ürün bedellerinin geri kalanı teslimatta ödenecektir. 
 9. Çiftçinin kooperatifleşerek güç birliği yapması desteklenecektir. Kooperatiflere tarımsal alet ve makine desteği verilecektir. 
 10. Kuraklık, don, sel gibi doğal afetlere karşı 'ürün sigorta' sistemi getirilerek, çiftçilerin riskleri azaltılacaktır. 
 11. Üretici ile tüketici arasındaki zincir kısaltılarak üreticinin yüksek gelir, tüketiciye ucuz ürün sağlanacak, kooperatiflerden bu amaçla istifade edilerek, hal yasası tekrar gözden geçirilecektir. 
 12. Tarımsal üretim merkezlerine maliyetlerini azaltmak için ucuz taşıma aracı olan demiryolları hatları çekilerek etkin kullanımı sağlanacaktır. 
 13. Yerli gübre üretimine destek verilecek. 
 14. Hayvancılığın temel girdi kalemlerinden olan yem ihtiyacının sağlanabilmesi amacıyla, ilgili tarım ürünleri yeterli miktarda üretimi teşvik edilecektir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100