30 Mart 2007 Cuma 00:00
ÇİFTE ŞAMAR

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümeti Ermeni diyasporasının baskılarına boyun eğerek harabe halindeki Akdamar kilisesini açtı. AKP'nin restorasyonu için trilyonlar harcadığı kilisenin açılışından bir gün önce de Amerikan Senatosu Türkiye aleyhine tasarıyı kabul etti ~|~
Soykırım yalanıyla Türkiye'yi uluslararası arenada köşeye sıkıştırma gayretinde olan diyaspora Ermenileri hükümetin tavizkâr politikasından istifade ederek çift koldan saldırıya geçti. Hükümet, milletin vergilerinden 2 milyon 600 bin YTL para harcayarak, Van gölünün ortasındaki adada tek başına duran ve harabe halindeki Akdamar Kilisesine büyük bir açılış töreni yaptı.
Kilise, yıllar sonra, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın öncülüğünde özenli bir restorasyondan sonra dün müze olarak açıldı.

Mutafyan AKP'ye müteşekkir
Açılışta konuşan Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan, "90 yılı aşkın bir süredir ibadethane olarak kullanılmayan binanın kar, yağmur gibi etmenlerle yıpranmış olmasına rağmen, aslına uygun olarak yenilenmesi memnun edici bir durumdur" dedi.
Mutafyan, "Çeşitli kesimlerden gelen sert eleştirileri göğüsleyerek, kiliseyi müze olarak açan hükümetimiz, Kültür Bakanlığı ile Gevaş Kaymakamlığı'na Ermeni Cemaati adına teşekkürlerimizi sunuyorum" diye konuştu.

İtalya ve Ermenistan'dan özel ustalar getirtildi

Akdamar Kilisesinin duvarlarının temizlenmesi için İtalya'dan uzman, hac kaidesinin yapımı için Ermenistan'dan usta getirildi.
Restorasyona 2 milyon 600 bin YTL harcandı ve kilise yıkılmaktan kurtarıldı. Bir Türk firmasının üstlendiği restorasyonun danışmanlığını Ermeni asıllı Türk mimar yaptı.

Ermenistan heyeti Türkiye'de
Akdamar Kilise Müzesi'nin açılışı için Ermenistan Kültür Bakanı Yardımcısı başkanlığında bir heyet Türkiye'ye geldi.
Açılıştan önceki gece adaya giden Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan, ortaya çıkan sonuçtan mutluydu.
Hükümetin bütün ısrar ve davetlerini geri çeviren Ermeni Genel Patriği Karekin II ise açılışa gelmedi.
ABD, Almanya, Belçika, Danimarka, Lübnan, İsrail, Rusya, İtalya, Hollanda, İsrail ve İngiltere'nin önde gelen basın?yayın kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan grup, İstanbul ve Ankara'da basın?yayın mensupları, tarihçiler, akademisyenler, uzman kişi, kurum ve kuruluş yetkilileriyle görüşmeler yaptı.

ABD'de Dink tasarısı kabul edildi

Akdamar'daki açılıştan bir gün önce Amerikan Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Hrant Dink'in öldürülmesini kınayan ve Türkiye'den TCK'nın 301'inci maddesini kaldırmasını isteyen kararı kabul etti.
Tasarı, Türkiye'nin en fazla rahatsız olduğu Ermeni soykırımına yapılan atıfın değiştirilmiş haliyle benimsendi.
Türkiye, aslında tasarının tamamının Komite'den geçmesine karşı çıkıyordu. Komite'den geçen tasarı, Senato Genel Kurulu'na sevkedildi.

Ermenistan ile ilişkiler
Tasarıda, Türkiye'nin Ermenistan ile diplomatik, siyasi ve 'ticari ilişki kurması da isteniyor. Tasarının, komitede 'üç hafta önce' oylanması öngörülürken, kilise açılışından bir gün önce kabul edilmesi anlamlı bulundu.
Tasarının genel kurulda oylanıp, oylanmayacağı ya da ne zaman oylanacağı henüz netlik kazanmadı.Tasarı, Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin Demokrat Başkanı Senatör Joe Biden tarafından sunulmuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100