08 Kasım 2009 Pazar 00:00
Çıkışın formülü sadece BTP'de
"Ülkemizin yaşadığı tüm çıkmazlardan çıkışın tek formülü Bağımsız Türkiye Partisi'ndedir" diyen Prof. Dr. Baş, "Türkiye'nin tek alternatifi var; o da BTP'dir, Milli Ekonomi Modeli'dir ve Sosyal Devlet projelerimizdir" diye konuştu. ~|~

 

Bağımsız Türkiye Partisiv(BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş; üreticinin, esnafın, tüccarın, bakkalın, pazarcının iş yapamamaktan şikâyet ettiğini dile getirerek, önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Baş, halkımızın somut gelir sahibi yapılmadan kredi kartları yoluyla maliyetli para kullanmaya yöneltildiğini, bunun sonucu olarak bankaların görülmemiş oranda karlar açıkladığını dile getirerek, şunları söyledi: "Şimdi bankaların hayata bakış tarzları şudur: Güneşli havalarda gelir sana şemsiye verir, yağmurlu havalarda elindeki şemsiyeyi alır! İster geçin, ister geçinme! Taktiği bu. 'Yağmur beni ıslatacak' dersin ama seni dinlemez, bu beni ilgilendirmez, der. O hesap sana ait. Şimdi böyle bir mantıkla, tüketici zannetti ki, benim çok ciddi gelirlerim var, aldığı 600 TL maaşla, tüketicilere verilen banka kredi kartları bin TL'lik veya 2 bin TL'lik limit tanıdılar. Bu limite göre de, alışveriş yaptılar."

Türkiye'de tüketim bitti
Milyonlarca kredi kartı kullanıcısının ödeme zamanı gelince borçlarını ödeyemediklerini dile getiren Prof. Dr. Baş, şunları kaydetti: "Şimdi milyonlarca insan kredi kartlarıyla borçlu. Bu borcu ödeyemiyor. Şimdi bunu veremeyen vatandaş, pazarda müşteri olabilir mi? Biz işte ta baştan beri diyoruz ki, tüketiciyi güçlendirmediğimiz müddetçe pazarda müşteri bulabilmemiz mümkün değil. Esnafın iş yapması mümkün değil. Orman köylüsü, tarım kesimi, hayvancısı pazara gelir, elindeki mamulü satacak kimse bulamaz. Niye? Çünkü şehirdeki insanların alım gücü bu malları eritemiyor. Neden? Çünkü ceplerinde para yok. Olmadığı için de bu işi yapamıyor. Türkiye'de tüketim bitmiştir. Bilmem nerede açılan 100 küsur fabrika, iki yıl içinde heba olup gidiyor. 3?5 tanesi ayakta kalabiliyor, diğerleri yok olup gitmiş durumda. Bu anlayış müddetçe ? ki devam edecek? Türkiye halkının iki yakasının bir araya gelmesi asla ve kat'a mümkün değildir."

Ekonomi tüketim desteklenirse büyür
"Ekonomide hedef, üretim ile tüketim arasındaki dengenin kurulması olmalıdır" diyen Prof. Dr. Haydar Baş, bu hedefe ancak Milli Ekonomi Modeli uygulanarak ulaşılabileceğini söyledi. BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "Tüketim kesiminin desteklenmesi sürekli büyümenin sağlanması için olmazsa olmaz şarttır. Tüketim kesiminin içinde özellikle hedefimiz, belli bir gelir seviyesinin altında kaldığı için ihtiyacı olduğu halde bunu elde edemeyen hane halklarıdır. Bu kitle özellikle ülkemiz için düşünüldüğünde toplumun en az yüzde 90'ını oluşturmaktadır. Eğer ekonomiyi büyütmek istiyorsak tüketim kesimini desteklemek zorundayız, tüketim artmadan pazar problemi çözülmeden ekonomilerin büyümesi hiç mümkün değildir. Bugün çağımızın en büyük problemi hane halklarının büyük bir kısmının tüketebilme kabiliyetini yitirmiş olmasıdır. Tüketicinin güçlendirilmesiyle elde edilecek netice ise, piyasaların tamamının refahını temin edecek şekilde bir bütünlük arz etmektedir."

Sıkıntılara ancak BTP son verebilir
"Gelinen noktada ülkemizin yaşadığı tüm çıkmazlardan çıkışın tek formülü Bağımsız Türkiye Partisi'ndedir" diyen Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: "Türkiye kabul etsek de etmesek de ekonomik ve sosyal olarak çok kötü bir noktaya geldi. Bağımsız Türkiye Partisi'nin dışındaki bir hareketle bu durumdan kurtulmak mümkün değil. Türkiye'nin tek alternatifi var; o da BTP'dir, Milli Ekonomi Modeli'dir, Sosyal Devlet ? Milli devlet projelerimizdir. Gelin elele verelim. Milletin ve devletin bu sıkıntısına son verelim bu sizin elinizde, milletimizin elinde ve azminde. Gelin elele verelim, devlet ve milletimizin nasıl şahlandığını hep beraber görelim. Gelin el ele verelim, bakınız Türkiye nasıl kurtuluyor."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137