28 Mart 2011 Pazartesi 00:00
Çözümü olmayanlar demagoji yapıyor

Acil çözüm bekleyen sorunların çözümsüz kaldığına dikkatleri çeken Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "milli çözümü olmayan partilerin tek yapacağı iş demagojidir" dedi

12 Haziran seçimleri yaklaştıkça sorunların çözümüne dair ülkede atılan bir adım yine yok.  Bu konuda Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'tan dikkat çekici değerlendirmeler geldi

~|~

12 Haziran seçimleri yaklaştıkça sorunların çözümüne dair ülkede atılan bir adım yine yok.  Bu konuda Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'tan dikkat çekici değerlendirmeler geldi. Prof. Dr. Haydar Baş milli çözümü olmayan partilerin tek yapacağı iş demagojidir" dedi. Prof. Dr. Baş şöyle konuştu: "Ekonomi konularında insanlarımızın veya partilerimizin konuşabilmeleri için mutlak surette bir hazırlıklarının olması lazım. Sizin şimdi hiçbir hazırlığınız yok neyi konuşacaksınız ki. Dolayısıyla siyasilerimizin partilerini kurma aşamasında 'ben bu insanlara ne verebilirim, yani vatandaşıma ne verebilirim' bunun hazırlığını yapıp dosyalar haline getirmesi ve kendi anlayışına göre bir tez oluşturması lazım. Ama bakıyoruz siyasi partilerimize ki basmakalıp Amerika'dan, Avrupa'dan duyduklarını gördüklerini Türkiye'ye taşıyorlar, sanki oranın şartları burada varmışçasına meseleleri olduğu gibi konuşmaya çalışıyorlar. Üç yıl geçiyor, beş yıl geçiyor vatandaşın beklentileri tamamen havada kalıyor."

Seçmen plana programa bakmalı
Vatandaşın oy verdiği partinin kendi sorunlarına yönelik bir planı, projesi var mı, yok mu diye sorması gerektiğini söyleyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: "Vatandaşımız bakacak, eğer tarımla uğraşan bir çiftçi ise diyecek ki; 'benim ekmemde, biçmemde, pazarlamamda, tohumu almamda, tarlamı sürmemde bu adamın bana kazandıracağı bir şey var mı?' Bu işin sahibi o olduğuna göre 'şunların, şunların olması lazım' diyecek. Bunların kaçta kaçını veriyor, kaçta kaçını vermiyor? Bunu sorduğu zaman görecek ki yüz meselesi varsa, yüz meselesinin hiçbir tanesine cevap bulamaz. Şimdi geliyor bu kardeşimiz yüz probleminden bir tanesine bile çözüm getirmeyen o insanla sandıkta buluşuyor ve beraber oluyor. Ondan sonra diyor ki; 'üzümüm satılmadı, çayım satılmadı, tütünüm satılmadı, buğdayım satılmadı, mısırım para etmedi.' Elbette zarar edersin, oy verdiğin partiler sana bu hazırlıkla gelmedi ki, sana bir defa bundan bahsetmedi ki. Onun için bizim bu olayı çok iyi görmemiz lazım."

Tüketimi desteklemek işlerine gelmiyor
Türkiye'nin içinde bulunduğu sorunlardan çıkmasının Milli Ekonomi Modeli'nin tüm yönleriyle uygulanmasıyla mümkün olabileceğini ifade eden BTP Genel Başkanı bugüne kadar dünya üzerinde uygulanan iktisat sistemlerinin fakiri, fukarayı düşünmediğini söyledi. Prof. Dr. Haydar Baş konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bugüne kadar dünya, işine gelmediği için tüketimi devreye koymamıştır. Devamlı üretim mantığı üzerinden yola çıkmıştır. Niye? Kazanan daha fazla kazansın diye. Hiç kimse fakiri, fukarayı, garibi düşünmedi. İşte biz bütün bunları yıkma noktasında dedik ki, 'hayır bu yanlış' sürekli büyüme olması için mutlaka tüketimin olması lazım. Tüketimin olduğu yerde mutlaka üretim olur. Niye? Adam pazar buldu. İmal etti geldi sattı, ikincisini yapacak, üçüncüsünü yapacak. Ama şimdi imal ediyor geliyor pazara müşteri almıyor, elinde kalıyor, bu sefer iflaslar başlıyor. Bunun sona ermesi için modelimizin sadece Türkiye'de değil, bütün dünyada hâkim olması lazım. Onun için dikkat ederseniz bütün devletler bizim modelimizden görüş alıyorlar artı bendeki programı, projeyi, tezi kendi aralarında pay ediyorlar uygulamaya çalışıyorlar. Türkiye'de de bunu yapmaya başladılar sağ olsunlar ama ben onların yerinde olsam kaynağını gösteririm derim ki; 'işte bu filancanındır teşekkür ediyoruz'. CHP'li arkadaşımıza bu Haydar hocanın projesidir dendiği zaman 'tabi o bizim hocamız' dedi. Elbette bunu söyledikleri zaman biz de mutlu oluyoruz. Niye? Ben milletime hizmet ettim diye. Ben isterim ki, IMF'ye gitmesinler elbette bana gelsinler. Avrupa Birliğine, Amerika'ya gidip el açmasınlar bana gelsinler bizim istediğimiz bu zaten."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.