05 Mart 2008 Çarşamba 00:00
Danıştay'ın ?din dersi' kararı kafaları karıştırdı
Danıştay'ın ilk ve ortaöğretim kurumlarında verilen din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin mevcut içeriğiyle zorunlu tutulmasını hukuka aykırı bulması dikkat çekti. ~|~
 

Bir veli, ilköğretim okulu 4. sınıf öğrencisi olan çocuğunun, zorunlu din dersi eğitiminden muaf tutulması yönündeki 12 Temmuz 2005 tarihli başvurusunun, cevap verilmeyerek reddine ilişkin İstanbul Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü işleminin iptali istemiyle dava açmıştı. İstanbul 5. İdare Mahkemesi, çocuğunun zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf tutulması gerektiği görüşüyle işlemi iptal etmişti.
İstanbul Valiliği, İdare Mahkemesi kararını temyiz ederek, bozulmasını istedi.

Temyiz istemini görüşen Danıştay 8. Dairesi, Valiliğin istemini reddederek, İstanbul 5. İdare Mahkemesi kararını oy birliğiyle onadı.
Danıştay 8. Dairesi, aynı yöndeki bir başka davayı da karara bağladı.
Danıştay 8. Dairesinin, iki davaya ilişkin kararlarının ortak gerekçesinde, şöyle denildi:

"Anayasa'nın 24. maddesinde, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretiminin zorunlu olduğunun belirtilmesi, ilk ve ortaöğretim kurumlarında verilen öğretimin adının din kültürü ve ahlak bilgisi olmasına rağmen, içerik olarak din kültürü ve ahlak bilgisi öğretimi olarak kabul edilemeyeceği açık olduğundan ve din eğitiminin de ancak kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanuni temsilcisinin talebine bağlı olması karşısında, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin bu içeriği ile zorunlu tutulmasında hukuka uyarlık bulunmamaktadır."

Anayasanın hükmü çok açık
Anayasanın 'Din ve vicdan Hürriyeti' başlıklı 24. maddesinin 4. fıkrası çok açık bir şekilde 'din kültürü ve ahlak bilgisinin ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında zorunlu olduğu' hükmünü getiriyor. Madde şöyle: "Din ve ahlâk eğitim ve öğretimi Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Din kültürü ve ahlâk öğretimi ilk ve orta?öğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır. Bunun dışındaki din eğitim ve öğretimi ancak, kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanunî temsilcisinin talebine bağlıdır." Danıştay'ın Anayasada bu kadar açık bir şekilde düzenlenen bir hükmü dolanması dikkat çekti. Danıştay'ın üniversitelerdeki başörtüsü yasağı konusunda da benzer kararları bulunuyor.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Danıştay'ın zorunlu din dersi kararıyla ilgili olarak "Bence alınan karar yanlış, Danıştay yetkisini aşıyor" değerlendirmesinde bulundu.
Fırat "Danıştay'ın anayasayı denetleme gibi bir yetkisi yok, ancak idari olarak bir karar alabilir" dedi. Bu konuda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) bir kararı olduğunu anımsatan Fırat, Türkiye'de AİHM'nin aldığı kararı uygulayacak organın da Danıştay değil, Anayasa Mahkemesi olduğunu belirtti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137