17 Temmuz 2011 Pazar 00:00
Demokratik özerkliğin yolunu hükümet açtı!
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Demokratik Toplum Kongresi'nin önceki gün açıkladığı 'Demokratik Özerklik' ile ilgili soruşturma başlattı. Demokratik özerklik kavramı Anayasanın 3. ve 14. maddelerine aykırı bir nitelik taşıyor. BDP'nin bu çıkışının kaynağı ise AKP yönetiminin 2003 yılında onayladığı BM ikiz sözleşmeleri! ~|~

YENİ MESAJ - İSTANBUL
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, DTK'nın önceki gün açıkladığı 'Demokratik Özerklik' ile ilgili soruşturma başlattı. BDP Diyarbakır İl Başkanlığı'nda, BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkanı ve bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk, BDP'li milletvekilleri, Belediye Başkanları ve DTK üyelerinin katılımıyla toplantının ardından 'Demokratik Özerklik' kararının alındığı açıklanmıştı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, DTK Genel Başkan Yardımcısı ve Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk tarafından yapılan açıklamaya ilişkin soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında sonuç bildirgesiyle ilgili metin incelemeye alındı. İnceleme sonucu suç unsuruna rastlanması halinde dava açılacak.

Anayasaya aykırı
BDP'lilerin 2003 yılında AKP yönetimi tarafından onaylanan ve kamuoyunda 'ikiz sözleşmeler' olarak bilinen Birleşmiş Milletler "Kişisel ve Siyasal Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme  ve "Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme"den güç alarak ilan ettiği 'demokratik özerklik' anlayışı, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 3. ve 14. maddelerine aykırı bir durum teşkil ediyor. Anayasanın değiştirilemez hükmünde olan 3. maddesi, "Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir" ifadesine yer vermektedir. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, daha önce yaptığı açıklamada, bu maddenin değiştirilmesi gerektiğini savunmuştu. Anayasanın 14. maddesinde yer alan ilgili hüküm ise şöyledir: "Anayasa hükümlerinden hiçbiri, Devlete veya kişilere, Anayasayla tanınan temel hak ve hürriyetlerin yok edilmesini veya Anayasada belirtilenden daha geniş şekilde sınırlandırılmasını amaçlayan bir faaliyette bulunmayı mümkün kılacak şekilde yorumlanamaz."

En büyük desteği 'ikiz sözleşmeler'den alıyorlar
"Siyasi ve Medeni Haklar Sözleşmesi" Abdullah Gül başbakanlığında kurulan 58. Hükümet döneminde Aralık 2002 yılında meclise sevk edildi. "Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi" Nisan 2003 yılında Başbakan Tayyip Erdoğan döneminde meclise sevk edildi. Sözleşmeler 4 Haziran 2003 günü 4867 ve 4868 sayılı kanunlar ile TBMM'de kabul edildi. Kabul edilen sözleşmeler 17 Haziran 2003 günü Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylandı. Onaylanan sözleşmeler 18 Haziran 2003'te Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.
"Kişisel ve Siyasal Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme"nin ilk maddesi ile ikiz sözleşmelerin ikincisi olan "Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme"nin ilk maddesi ortaktır ve 'Halkların kendi kaderlerini tayin hakkı' başlığı ile şöyle düzenlenmiştir. İşte BDP'ye 'demokratik özerklik' yolunda güç varan o maddeler:
"1. Bütün halklar kendi kaderlerini tayin hakkına sahiptir. Bu hak vasıtasıyla halklar kendi siyasal statülerini serbestçe tayin edebilir ve ekonomik, sosyal ve siyasal gelişmelerini serbestçe sürdürebilirler.
2. Bütün halklar uluslararası hukuka ve karşılıklı menfaat ilkesine dayanan uluslararası ekonomik işbirliği yükümlülüklerine zarar vermemek koşuluyla, doğal kaynakları ve zenginlikleri üzerinde kendi yararına serbestçe tasarrufta bulunabilir. Bir halk sahip olduğu maddi kaynaklardan hiç bir koşulda yoksun bırakılamaz.
3. Kendini Yönetemeyen ve Vesayet altındaki Ülkelerden sorumlu olan Devletler de dahil bu Sözleşmeye Taraf bütün Devletler, kendi kaderini tayin hakkının gerçekleştirilmesi için çaba gösterir ve Birleşmiş Milletler şartının hükümlerine uygun olarak bu hakka saygı gösterir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137