26 Aralık 2008 Cuma 00:00
Derin uçurum !..

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, kapatılan belde belediyeleriyle ilgili açıklamanın kararı onaylayan 6 üyenin ortak imzasıyla yayınlandığını belirtti.
15 üyeden 8'i karşı açıklama yapınca Yüksek Mahkeme iki parçaya bölündü.
~|~

 Recep BAHAR

Danıştay'ın kapatılan belediyelerle ilgili verdiği kararın ardından Anayasa Mahkemesi'nden yapılan açıklamanın yarattığı gerginlik sürüyor. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın Danıştay'ı eleştiren açıklamanın 6 üyenin onayı ile yapıldığı açıklamasına 8 üyeden tepki geldi. Söz konusu üyeler Kılıç'ın sözlerine katılmadığını bildirdi. 

İlk açıklama Kılıç'tan
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, kararlarının mahkeme iradesi dışında bir noktaya götürülmesi halinde bunu kamuoyuna açıklamanın görevleri olduğunu belirterek, "Kurumlar arasında böyle bir kavga, öfke, kin asla olmaz" dedi.
Kılıç, Anayasa Mahkemesi Başkanlığının önceki günkü açıklamasının yalnız başına yaptığı bir açıklama olmadığını söyledi.

Açıklama 6 üyenin eseri
Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün, "Anayasa Mahkemesince dün yapılan açıklamanın Başkan'ın görüşünü yansıttığı" şeklindeki değerlendirmesinin hatırlatılması üzerine Kılıç, Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun geçici birinci maddesinin kısmen iptal edildiğini, bir bölümünün de Anayasa'ya aykırı görülmediğini hatırlattı.
Kararın 5'e karşı 6 üyenin oyuyla alındığını anımsatan Kılıç, "Bu kararda 6 arkadaşımızın ne demek istediğini bir kez daha kamuoyuna duyurmak istedik. Yapılan önceki günkü açıklama, benimle birlikte bu arkadaşların, yani çoğunlukta olan 6 arkadaşın arzusu, onayı ve isteği doğrultusunda yapılmıştır. Yalnız başıma yaptığım bir açıklama değildir" diye konuştu.

YSK'nın dediği olacak
Kılıç, "YSK kararı doğrultusunda belediyeler tekrar seçime girebilecek. Bir noktada sizin kararınız işlevsiz kılınmış oldu. Bundan sonra süreç nasıl işleyecek?" sorusunu şöyle cevapladı: "Tabii ki biz, mahkeme başkanı ve üyeleri, verdiği kararın arkasında durmak, verdiği kararın ne demek istediğini anlatmak ve onun sahibi olmak durumundayız. Karar eğer, dışarıda mahkememizin iradesi dışında bir noktaya götürülmüşse, bunu kamuoyuna açıklamak da bizim görevimizdir. Bundan sonra iş, tamamen Yüksek Seçim Kurulunun iradesi ve inisiyatifi içerisindedir. Buna onlar karar verecek. Bunun bizimle bir ilgisi yok. Biz, Anayasa Mahkemesinin bu konuda ne demek istediğini açıklamamızda bildirmek istedik. Bundan ibarettir."

Paksüt'ün haberi olmadı
Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, Başkanvekili Paksüt'ün açıklamasını nasıl değerlendirdiği sorusunu, "Sayın Başkanvekili zaten muhalefetteydi, karşı görüşteydi. Görüşünü muhalefette, kararında belirtti. Ondan dolayı Osman Bey'in bu konudan haberdar olmaması doğaldır" diye cevapladı.

Cevap gecikmedi
Anayasa Mahkemesinin 8 üyesi, "Anayasa Mahkemesi Başkanlığı tarafından, 'kapatılan belediyelerin dava açma süresine ilişkin' önceki gün yapılan açıklamanın, Anayasa Mahkemesinin görüşünü yansıtmamadığını" bildirdi.
Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Alifeyyaz Paksüt, üyeler Fulya Kantarcıoğlu, Mehmet Erten, Cafer Şat, A. Necmi Özler, Fettah Oto, Şevket Apalak ve Zehra Ayla Perktaş'ın imzaları bulunan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Anayasa Mahkemesi Başkanlığı tarafından 24 Aralık 2008 gününde yapılan açıklama, Anayasa Mahkemesinin görüşünü yansıtmamaktadır. Anayasa'nın 149. maddesine göre, Anayasa Mahkemesi, Başkan ve on üye ile toplanır, salt çoğunluk ile karar verir. Bu bağlamda, belirtilen usule uyularak yapılmayan açıklamalar Mahkeme görüşü olarak kabul edilemez.
Öte yandan, Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmasından, anayasal görev, yetki ve sorumluluk, ilgili kurum ve kuruşlara aittir. Önceden haberdar olmadığımız, bu nedenle de oluşumuna hiçbir katkıda bulunamadığımız açıklamaya katılmıyoruz."

'Kapatma' kararı verenler Başkan Kılıç'a cevap vermedi
Fettah Oto ile Şevket Apalak, Anayasa Mahkemesi'nde yedek üye sıfatıyla görev yapıyor.
Belde belediyelerinin kaldırılmasına ilişkin davada Anayasa Mahkemesi üyeleri Osman Alifeyyaz Paksüt, Fulya Kantarcıoğlu, Mehmet Erten, Şevket Apalak ve Zehra Osman Perktaş 'ret oyu' kullanmışlardı. Belediyelerin kapatılması yönünde oy kullanan üyeler ise şunlardı: Başkan Haşim Kılıç, Sacit Adalı, Ahmet Akyalçın, Mustafa Yıldırım, Serdar Özgüldür, Serruh Kaleli. Dolayısıyla Başkan Haşim Kılıç'ın önceki günkü açıklamayı birlikte hazırladık dediği isimlerden hiçbiri dün Başkanvekili Osman Alifeyyaz Paksüt'ün başını çektiği "Açıklamadan haberimiz olmadı" açıklamasına imza atmadı.


Anayasa Mahkemesi'nin üye yapısı
1) Haşim Kılıç- Başkan, 1990 tarihinde Turgut Özal tarafından seçildi. Görev süresi sona 2015'te erecek.
2) Osman Alifeyyaz Paksüt - Başkan vekili, 2005 tarihinde Ahmet Necdet Sezer tarafından seçildi. Görev süresi sona 2018'de erecek.
3) Sacit Adalı - Üye, 1993 tarihinde Turgut Özal tarafından seçildi. Görev süresi sona 5 Mart 2010'da sona erecek.
4) Fulya Kantarcıoğlu - Üye, 1995 tarihinde Süleyman Demirel tarafından seçildi. Görev süresi sona 2013'te sona erecek.
5) Ahmet Akyalçın - Üye, 2000 tarihinde Ahmet Necdet Sezer tarafından seçildi. Görev süresi sona 2014'te sona erecek.
6) Mehmet Erten - Üye, 2002 tarihinde Ahmet Necdet Sezer tarafından seçildi. Görev süresi sona 2014'te sona erecek.
7) Cafer Şat - Üye, 2003 tarihinde Ahmet Necdet Sezer tarafından seçildi. Görev süresi sona 2010'da sona erecek.
8) Abdullah Necmi Özler - Üye, 2004 tarihinde Ahmet Necdet Sezer tarafından seçildi. Görev süresi sona 2010'da sona erecek.
9) Serdar Özgüldür - Üye, 2004 tarihinde Ahmet Necdet Sezer tarafından seçildi. Görev süresi sona 2020'de sona erecek.
10) Serruh Kaleli 2005 tarihinde Ahmet Necdet Sezer tarafından seçildi. Görev süresi sona 2019'da sona erecek.
11) Zehra Ayla Perktaş - Üye, 2007 tarihinde Ahmet Necdet Sezer tarafından seçildi. Görev süresi sona 2014'de sona erecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137