07 Ağustos 2002 Çarşamba 00:00
Derviş'i kullandılar
Başbakan Bülent Ecevit, 19 Şubat 2001 tarihinde yol açtığı ekonomik krizin ardından IMF ve Dünya Bankası'nın direktifleriyle Türkiye'ye çağırdığı ve Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanlığı koltuğuna oturttuğu Kemal Derviş'ten kurtulmanın yollarını arıyor. Önceki gün adı Rahşan Ecevit'in sesine çıkan DSP Grupbaşkanvekili Emrehan Halıcı aracılığıyla Derviş'in "ya siyaset, ya bakanlık" açısından tercihini yapması gerektiğini seslendiren Ecevit, Derviş'in "bu çıkışı kaale almaması" üzerine bu kez bizzat kendisi uyarılarda bulundu.

Örgütü rahatsız ediyor
Başbakan Bülent Ecevit, bir TV kanalında katıldığı programda, Devlet Bakanı Kemal Derviş'in başka partilerle diyalog kurmasının DSP örgütünü rahatsız ettiğini belirterek, "Halıcı'nın demecinin nedeni örgütümüzden gelen tepkilerdi" dedi.

Kapı kapı dolaşıyor
Ecevit, "Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı'nın seçim kampanyası sırasında il il, kapı kapı dolaşıp siyasete yön vermeye kalkışması, tabiatı ile kabul edilebilir birşey ~|~değil. Buna bir çözüm bulacaktır Sayın Derviş" diye konuştu.Ecevit, programda kendisine yöneltilen sorulara şu cevapları verdi:

Soru: Sayın Halıcı'nın demecinin arkasında ne vardı?

Ecevit: Sayın Derviş`in öncelikle siyasete fazla girmeden Türkiye'nin ekonomisine katkıda bulunmak göreviydi. Bu görevi üstlenmişti. İyi de çalışıyordu. Fakat, son zamanlarda biraz siyasetle fazla ilgilenmeye başladı. O arada Türkiye'de bir belirsizliğin olduğunu gündeme getirdi. (Siyasetle ekonomi karıştırılmamalıdır) derken ikisini birbirine fazlasıyla karıştırır hale geldi. Kendisi bir parti üyesi olmamakla beraber hükümetimizin üyesi, önemli bir mevkinin üyesi. Ona rağmen başka partilerle çok yoğun bir şekilde diyalog kurdu. Bu, örgütümüzü rahatsız etti. Emrehan Halıcı'nın demecinin başta gelen nedeni örgütümüzden gelen tepkilerdi.

Soru: Sizi de rahatsız ediyor muydu?

Ecevit: Tabii, rahatsız ediyordu.

Derviş istifa etmeli
Soru: Sayın Halıcı, Hüsamettin Özkan'dan sonra Derviş'i de eleştirdi. Acaba Sayın Ecevit, Sayın Derviş'i istifaya davet etti anlamı çıkabilir mi?

Ecevit: Onu herkes dilediği gibi yorumlar. Benim daha fazla birşey söylemem gerekmez. Ama, herhalde bu şekilde tavrı sürdüremez. Onu Sayın Derviş'in de algılaması gerekir.

Soru: Sayın Derviş, bu eleştiriler karşısında tutumunu değiştirir, siyasi faaliyetlerini en aza indirir, daha çok Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı'na yönelirse sürdürürse hükümette kalmasında bir sakınca olur mu?

Ecevit: Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı'nın seçim kampanyası sırasında il il, kapı kapı dolaşıp politika yapması, siyasete yön vermeye kalkışması, tabiatı ile kabul edilebilir birşey değil. Herhalde buna bir çözüm bulacaktır Sayın Derviş. Bulması gerekir.

Ya hükümet, ya YTP
Soru: Siz Sayın Derviş'e (ya YTP'ye git, ya da hükümette kal mı?) diyorsunuz?

Ecevit: Evet. Bu kararı vermesini istiyoruz.

Soru: Siz, kısa süre öncesine kadar DSP'ye de davet ettiniz, beraber çalışalım dediniz. Birşey oldu ki ipleri kopardı.

Ecevit: Belki, Türkiye'de bazı çevreler, kalburüstü bazı çevreler Sayın Derviş'i baştan çıkardılar siyasi anlamda. Çok şey yapabileceği,Türk siyasetine yön, ayrı bir şekil verebileceği düşüncesini, kanısını yerleştirdiler. Fakat siyaset o kadar kolay değil. Yani, bir kişi çıkacak, birçok partiyi biraraya getirecek, kendi başına ülkenin yaşamına yön verecek, böyle şey mümkün değildir siyasi yaşamda. Ama hiçbirinin tabanı yok, hiçbirinin örgütle ilgisi yok.

Ayrılıkların nedeni
Soru: Sayın Cem ve Sayın Özkan, uzun yıllar DSP'nin bakanlığını yapmış isimler. O zaman bu ayrılışın sebebi neydi?

Ecevit: Yıllardır bazı çevreler benim ağır hasta olduğumu yayıyorlardı. Oysa, ben yakın zamana kadar hasta değildim. Ancak, bu yaz başında ortalarında, kısa zamana kadar geçiştirilebilecek bazı hastalıklarım oldu. Bir süre yatakta dinlenme zorunluluğuyla karşılaştım. Onun üzerine, o kampanyayı yürütenler, artık "Ecevit bitti" havasına girdiler. Ayrılıkları somut bir nedene dayanmıyordu. Sadece benden umudu kestiler. Nedense benden umudu kesince partiden deumudu kesmiş saydılar kendilerini.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.