28 Mayıs 2001 Pazartesi 00:00
Derviş'ten görev zararı açıklaması
Devlet Bakanı Kemal Derviş, kamu bankalarının görev zararlarının kişi ya da şirketlere kullandırılan krediler sonucu değil tarım, esnaf?sanatkar, genç ve kadın girişimcilerin desteklenmesi ile doğal afetler sonucu yapılan desteklerden kaynaklandığını iddia etti.

FP Kocaeli Milletvekili Mehmet Batuk'un, Başbakan Bülent Ecevit'e yönelttiği soruları, Devlet Bakanı Kemal Derviş cevapladı. Derviş, Ziraat, Emlak, Vakıflar ve Halk bankalarının 2000 yılı Eylül ayı itibarıyla bankacılık sektörünün Türk Lirası mevduatının yüzde 60.7 ve toplam mevduatın yüzde 38.2'sine sahip olduğunuöne sürdü.

Derviş, Hazine tarafından bütçe imkansızlıkları nedeniyle karşılanamayan görev zararı alacaklarına faiz yürütülerek faiz geliri sağlandığını kaydetti.

Kamu bankalarının görev zararı tutarlarının, çeşitli kanun ve kararnameler uyarınca tarım kesimi ile esnaf, sanatkar, genç ve kadın girişimcilerin desteklenmesi, Türkiye Öğretmenler Bankası (TÖBANK) ile Sümerbank ve Denizcilik Bankası'nın devrine ilişkin ~|~bu bankalara verilen görevlerle tabii afetler nedeniyle yine sayılan kesimlere yapılan kredi destekleri sonucunda ortaya çıkan zararları ifade ettiğini belirten Derviş, bilançolarında "zarar" olarak değil, ancak aktif hesaplarında "Hazine'den olan alacaklar" kaleminde izlendiğini anlattı.

Derviş, Halk Bankası'nca hem sel hem depremler sonucunda ertelenen, aynı zamanda bankada görev zararına yol açan tabii afet kredileri kapsamında bugüne kadar 17 bin 664 esnaf?sanatkar, KOBİ, sanayi ve ticaret erbabına 19.6 trilyon liralık kredisinin ertelendiğini ve bu bölgelerdeki 27 bin 172 esnaf ve sanatkar, KOBİ, sanayi ve ticaret erbabına 69 trilyon liralık kredi tahsis edildiğini bildirdi.

ı Şahıs ve şirketlere

kullandırılan krediler değil

Derviş, 2000 sonu itibarıyla Ziraat Bankası'nın toplam tarımsal kredi bakiyesinin 3 katrilyon 268 trilyon 625 milyar lira olduğunu ifade etti.

Ziraat Bankası yurtiçi şubelerinden 31 mart 2001 tarihi itibarıylatoplam 11 bin 569 kişiye, 382 trilyon 949 milyar lira ticari kredi kullandırıldığını, bu miktarın 40 trilyon 983 milyar lirasının takip hesaplarından halen tasfiye edilmeye çalışıldığına işaret eden Derviş,yurtdışı şubeler tarafından kullandırılan krediler içinde 1995?2001 yılları arasında vadesi geçen ve vadesinde tahsil edilmeyen bir alacağı bulunmadığını bildirdi. Derviş, "Bankanın görev zararı alacakları herhangi bir şahsa ya da şirkete kullandırılıp da geri dönmeyen krediyi içermektedir" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100