16 Ocak 2010 Cumartesi 00:00
Devlet insana hizmet etmeli

"Milli Ekonomi Modeli'nde diğer iktisadi sistemlerin aksine devleti insanlara hizmet eder noktaya taşıdık" diye konuşan Prof. Dr. Haydar Baş, "Milli Ekonomi Modeli Türk-İslam medeniyetinin tez haline getirilmiş halidir" dedi.
~|~

 


Kapitalizm ve sosyalizm insanlığın ihtiyaçlarını temin etmede başarısız olduğunu dile getiren Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, uygulanan iktisat sistemleri üzerine önemli açıklamalarda bulundu. "Bir iktisat sistemi eğer insanların temel ihtiyaçlarını bile sağlayamamışsa o sistem insanlık için yeterli olmaktan çok uzaktır. Kapitalizm, sosyalizm ve komünizm bunu da yapamamıştır" diye konuşan Prof. Dr. Haydar Baş, Milli Ekonomi Modeli'nin bu sistemlerden tamamen farklı bir iktisadi analiz olduğunu söyledi. Milli Ekonomi Modeli'yle ortaya konulan mantığın inkâr edilemeyecek ilmi gerçekler olduğunu dile getiren BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Milli Ekonomi Modeli bir ömür boyunca kazanılmış hayat tecrübesidir, bir ömrün tercümesi ve Türk?İslam medeniyetinin tez haline getirilmiş halidir" diye konuştu.

Kapitalizm ve sosyalizm insanlık için yeterli değildir
Kapitalizm ve sosyalizm üzerine önemli değerlendirmeler yapan Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Ne sosyalizm de ne de kapitalizm'de tam istihdam temin edilememiştir. Yani insanlara iş sağlanamamıştır" dedi. Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: "Şu anda Almanya, İngiltere, Fransa başta olmak üzere bütün Avrupa ülkelerinde ciddi işsizlik problemleri var. Şayet Kapitalizm gerçekten insanların ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte olsaydı istihdam sorununu, yani işsizlik sorununu çözmüş olacaktı değil mi? Yine sosyalizm de aynı şekilde. Zaten insanların ihtiyaçlarına cevap veremediği için Sosyalizm, Komünizmin şahsında inkıraza 1990 yıllarında uğradı. Yani sosyalizm sona erdi. Bugün Çin'de ve Uzakdoğu'da uygulanan Komünizm ise sosyalizmden çok uzaklaştı ve içine bir takım kapitalist umdelerin olduğu görüşler haline geldi. Kapitalist ve sosyalist ülkelerin tamamı tam istihdamı temin edemedikleri gibi sürekli büyümeyi de başaramadılar. Bir iktisat kuralının ve tezinin sağlam olabilmesi uygulandığı ülkede sürekli büyümeyi temin etmesinden anlaşılabilir. Yani ekonominin sağlıklı bir şekilde devamlı büyümesi gerekir. Eğer ekonomi sürekli ve sağlıklı bir şekilde büyürse o zaman doğacak nesiller de iş sahibi olur. Bir iktisat sistemi eğer insanlara bu hizmeti verememişse o sistem insanlık için yeterli olmaktan çok uzaktır. Kapitalizm, sosyalizm ve komünizm bunu da yapamamıştır."

Adil paylaşım sağlanamadı
Kaynakların adil paylaşımı konusunda da Kapitalizm ve sosyalizmin başarısız olduğuna işaret eden Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: "Kapitalizm ve sosyalizm insanlığa adil paylaşımı da verememiştir. Kazancı adil şekilde paylaşmak yerine komünizmde bir sınıf, bir zümre beslendi. Kapitalizm de ise bazı bireyler öne çıkartıldı. İşin garip tarafı kapitalizm'de vergilerle insan devlete hizmetkar oldu, devlet de global sermaye sahiplerine hizmetkar oldu. Komünizm'de vatandaşların tamamı devlete hizmet etti, devlet de bir avuç zümreye yani Polit büroya hizmet etti. Hiçbir sistem tüketim eksenli bir analiz mantığına dayanmadı."

Devlet milletine hizmetkâr olmalı
"Milli Ekonomi Modeli'nin Kapitalizm ve sosyalizm'den ayrıcalığı fakirden, fukaradan, çöpçüden, hamaldan, işçiden, memurdan, emekliden ve çiftçiden yola çıkmış olmamızdır" diyen Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "ortaya koyduğumuz anlayışla devleti insanlara hizmet edecek noktaya taşıdık" dedi. BTP Genel Başkanı şunları söyledi: "Milli Ekonomi Modeli'nin Kapitalizm ve sosyalizm'den ayrıcalığı fakirden, fukaradan, çöpçüden, hamaldan, işçiden, memurdan, emekliden ve çiftçiden yola çıkmış olmamızdır. Milli Ekonomi Modeli sisteminin ana umdeleri dar gelirli vatandaşlarımızın hayat şartları oldu. O bakımdan biz tüketen insanları düşünerek, tüketici nasıl daha rahat tüketebilir, hangi imkân elinde olursa daha fazla para harcayabilir hesabıyla bir iktisadi sistem ortaya koyduk. Ondan sonra ne dedik? Çalışanlar hem işçi olduğu için maaş alması lazım hem de devletinin bu işçiye vatandaşlık hakkı gereği Vatandaşlık Maaşı verilmesi lazım. Başka? Ev hanımlarına hem vatandaşlık maaşı hem de ev hanımı meslek maaşı verilmesi lazım dedik. Çocuklara, okuyan gençlere burs vermesi lazım. Sistemi biz bu mantalite çerçevesinde vücuda getirirken diğer iktisadi sistemlerin aksine Milli Ekonomi Modeli'nde devleti insanlara hizmet eder noktaya taşıdık. Yani bizim sitemimizin temeli de bu nüktedir."

İnkâr edilemeyecek gerçekler
"Milli Ekonomi Modeli'yle ortaya koyduklarımız inkâr edilemeyecek ilmi gerçeklerdir" diyen BTP Genel Başkanı, "Bunlar bir ömür boyunca kazanılmış hayat tecrübesidir, bir ömrün tercümesi ve Türk?İslam medeniyetinin tez haline getirilmiş halidir. Bunun için seçim zamanı geldiğinde milletimden kendisini sömürenlerin peşinden artık koşmamasını istiyorum. Bundan sonra milletim kendi geleceği için Milli Ekonomi Modeli'ni desteklemeye, yani Bağımsız Türkiye Partisi'ne koşmasını istiyorum" diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100