31 Mart 2011 Perşembe 00:00
Devlet olmazsa millet de olmaz


Yeni anayasa tartışmaları konusunda dikkat çekici açıklamalar yapan Prof. Dr. Haydar Baş, yeni anayasada 'Türk milleti sözcüğü yer almasın' görüşünü, "Devletin olmadığı yerde millet zaten olmaz" şeklinde değerlendirdi
~|~

Son günlerde TÜSİAD'ın ortaya attığı anayasa taslağı üzerine başlayan tartışmalar konusunda çarpıcı açıklamalarda bulunan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, taslakta ifade edilen anayasada Türk milleti sözcüğü yer almasın görüşünü eleştirdi. "Devletin olmadığı yerde millet zaten olmaz" diyen Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: "Yeni anasayada 'Türk Milleti' sözcüğü yer almayacakmış. Hangi millet sözcüğü yer alacak, kim adına bu anayasa yapılıyor onu da anlayabilmiş değilim. Devlet o kadar mühim değilmiş, bireyler mühimmiş. Tamam da kardeşim devletin olmadığı yerde millet zaten olmaz. Sen bana bir yer göster ki orada aile, yok orada ordu yok, orada devlet yok. Millet var. Sen tarihi bilmiyorsun, geçmişini tanımıyorsun, insanlıktan haberin yok, ezbere konuşuyorsun. Onu dinleyen adam cebinde parası olduğu için bir şey zannediyor. Öyle şey olur mu? Sen bana bir tek millet göster ordusu yok, ailesi yok, devleti yok. Var mı? Buna sürü denir millet denmez. Böyle bir şey yok."

Samimi değiller
"Memleketi bu kadar düşünüyorsanız Güneydoğu'da kaç tane işyeriniz var" diye soran Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: "Mademki bu memleketi bu kadar seviyorsun, kaç iş yeri açtın Güneydoğu'da? Söyle bakayım bana bir tane iş yerin var mı? Binlerce insan çalıştırıyorsun niye demedin ki 500 tanesini de Güneydoğu'da açacağım iş yerinde çalıştıracağım. O zaman sen samimi olabilirdin. Sen bozucu, yıkıcısın, sen samimi değilsin samimi olsan bunları söylemezsin. Birliğe beraberliğe dokunan her şey yapıldığı zaman kim ne derse desin, kasıtlı olsun veya olmasın bizim bunun ardından arayacağımız niyet samimiyetsizliktir. 'Ama efendim o senin dediğin gibi değil' beni ilgilendirmez. Şurada düğmeye bastığımda buradaki lambaların tamamı söner. 'Ama efendim ben algılayamadım yanlışlıkla bastım' demen bir şey değiştirmez. Bilerek bassan da söner, yanlışlıkla da bassan söner."

Sonuç Türkiye'nin bölünmesidir
Kastın öyle olmasa bile sonucun ülkenin parçalanması olacağını söyleyen Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: 'Kişi hürriyeti öne çıkacakmış, devletten bir şey olmazmış, o olsun da o olmasın' böyle şey olmaz. Bunlar demagoji yapıyorlar, bunlar insanlığı bilmiyorlar, Sosyolojiyi bilmiyorlar, mantıktan haberleri yok, insanlık tarihinden haberleri yok kısaca ahkam kesiyorlar. Ben de bir şey söylüyorum; bunun altındaki niyet ülkenin parçalanmasıdır. Ama bunun kastı bu değildir. Sonuç budur. Onun kulvarından biz gidersek Türkiye'nin parçalanmasına, bölünmesine gideriz."

Üniter yapı kolay kurulmadı
"Ülkenin bir üniter yapısı var, bu üniter yapı hangi zorluklarla vücuda geldiğini biliyor muyuz biz? Üniter yapı bütün devletlerin kavuşmak istediği en ideal sonuçtur" diye konuşan Prof. Dr. Baş şunları söyledi: "Federasyon; işin altından çıkamazsın, birisi sağa çeker birisi sola çeker küçük devletçikler bir araya gelip senatoyu kurarlar, başkan seçerler. Ama Türkiye'de durum böyle mi? Türk halkının birbirine olan husumeti, kavgası, düşmanlığı var mı? Bana söyleyebilir misiniz? Güneydoğu'da bu kadar terör olmasına rağmen Türk milletine düşman olduğunu kim iddia edebilir? Laz'a düşman olduğunu kim iddia edebilir? Boşnağa, Arap'a düşman olduğunu kim iddia edebilir? Kalkalım hepimiz Güneydoğu'ya gidelim, Diyarbakır'a gidelim. Birisi Türk'tür, birisi Arap'tır, birisi Boşnak'tır ama hepsi Türk vatandaşıdır. Bu kimliklerin hiç birisine orada zerre kadar dokunulmaz. Onların can emniyeti, namus emniyeti, mal emniyeti, din ve vicdan emniyeti o insanlar tarafından teminat altındadır. Dolmuşa bindirilmişler bir grubu devlete karşı çıkarmışlar, o halkın tamamının Türk insanına bakışı masumdur, Türk insanına yakındır, Türk insanıyla derdi problemi yoktur."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137