06 Aralık 2001 Perşembe 00:00
DGM Yasası aynen iade
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından birkez daha görüşülmek üzere TBMM'ye gönderilen Türk Ceza Kanunu'nun, 313 ve 314. maddelerindeki cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak ve bunlara yardımcı olmak suçlarının, DGM'lerin görev alanından çıkarılmasına ilişkin yasa, TBMM Adalet Komisyonu'nda aynen benimsendi.

TBMM Adalet Komisyonu, bazı suçların DGM'lerin görev alanı dışına çıkartılmasını öngören yasanın, Cumhurbaşkanınca, devletin iç güvenliği ve kamu düzeninin gözardı edilemeyeceği gerekçesiyle bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye iade ettiği 4 maddesini de aynen kabul etti. DSP İstanbul Milletvekili İsmail Aydınlı, DGM'lerde görülen cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak ve bunlara yardımcı olmak suçlarına ilişkin davaların ağır ceza mahkemelerine devrini önleyen bir önerge verdi. Ancak, Aydınlı'nın önergesi kabul edilmedi.

Banka suçları Ağır Ceza'da görüşülecek

Yasa, DGM'lerin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu (CMUK) ile Çıkar Am~|~açlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu'nda bazı değişiklikler öngörüyor.

Getirilen düzenleme kapsamında, TCK'nın 313. ve 314. maddelerinde tanımlanan "Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak" ve bu teşekküllere mensup kişilere "Yardım etmek" suçları, DGM'lerin görevalanından çıkarılacak. Bu tür suçlara Ağır Ceza mahkemeleri bakacak.

Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra, TCK'nın 313 ve 314. maddeleri kapsamına giren fiillerle ilgili olarak DGM Cumhuriyet Başsavcılıklarıtarafından yürütülen soruşturma dosyaları, bulundukları aşamada soruşturmaya devam edilmek ve gereği yapılmak üzere yetkili Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderilecek.

DGM'lerde görülen dava dosyaları, bulundukları aşamada yargılamaya devam etmek ve sonuçlandırılmak üzere görevli ve yetkili yargı mercilerine devredilecek.

Temyiz incelemesi için Yargıtay'da bulunan dava dosyaları ise karara bağlandıktan sonra yasa değişikliğinin yürürlüğe girdiği tarihte davaya bakmaya yetkili DGM'nin bulunduğu yerin yargı çevresindeki görevli ve yetkili yargı mercilerine verilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100