04 Aralık 2001 Salı 00:00
DGM Yasası yeniden görüşülüyor
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bir kez daha görüşülmesi istemiyle TBMM'ye geri gönderdiği, Türk Ceza Kanunu'nun 313. ve 314. maddelerindeki "Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak" ve bunlara "Yardım" suçlarını DGM'lerin görev alanından çıkarılmasına ilişkin yasa, 5 Aralık Çarşamba günü Adalet Komisyonu'nda ele alınacak.

Yasa, DGM'lerin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun, CezaMuhakemeleri Usulü Kanunu (CMUK) ile Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu'nda bazı değişiklikler öngörüyor.

Buna göre, TCK'nın 313. ve 314. maddelerinde tanımlanan "Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak" ve bu teşekküllere mensup kişilere ''Yardım etmek" suçları, DGM'lerin görev alanından çıkarılacak. Bu tür suçlara Ağır Ceza Mahkemeleri bakacak. Ayrıca, DGM kapsamına giren suçlarda da CMUK'un 104. maddesindeki tutuklamaya ilişkin şartların aranmasına ilişkin düzenleme getiriliyor.

Mafya türü örgütler

Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu kapsamındaki çıkar amaçlı suç örgütü~|~ne ilişkin tanımda yer alan "Zor veya tehdit" kullanılması ifadesi daha net hale getiriliyor. Bu ifade "Tehdit, baskı, cebir veya şiddet" şeklinde değiştiriliyor.

Aynı tanımda yer alan, "Veya kişileri kendilerine tabi kılmaya zorlamak veya mensupları arasında her ne suretle olursa olsun açık veya gizli işbirliği yapmak" ifadesi de yasa metninden çıkarılıyor.

Yasa ayrıca, "Şüpheler ve şüphe" tanımlarının "Belirtiler" şeklinde düzenlenmesini hükme bağlıyor. Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu'nun 11'inci maddesini de değiştiren yasa, bu suçlara birden fazla DGM bulunan yargı çevrelerinde sadece 1 No'lu DGM'lerin değil diğer DGM'lerin de bakmasına olanak sağlıyor.

Değişikliğin yürürlüğe girmesinden sonra, TCK'nın 313. ve 314. maddeleri kapsamına giren fiillerle ilgili olarak DGM Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından yürütülen soruşturma dosyaları, bulundukları aşamada soruşturmaya devam edilmek ve gereği yapılmak üzere yetkili Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderilecek.

DGM'lerde görülen dava dosyaları, bulundukları aşamada yargılamaya devam etmek ve sonuçlandırılmak üzere görevli ve yetkili yargı mercilerine devredilecek. Temyiz incelemesi için Yargıtay'da bulunan dava dosyaları ise karara bağlandıktan sonra, yasa değişikliğinin yürürlüğe girdiği tarihte davaya bakmaya yetkili DGM'nin bulunduğu yerin yargı çevresindeki görevli ve yetkili yargı mercilerine verilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137