09 Kasım 2001 Cuma 00:00
DGM Yasası'nda değişiklik
Tasarı, DGM'lerin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu (CMUK) ile Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu'nda bazı değişiklikler öngörüyor.

Getirilen düzenleme kapsamında, TCK'nın 313. ve 314. maddelerinde tanımlanan "Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak" ve bu teşekküllere mensup kişilere "yardım etmek" suçları, DGM'lerin görev alanından çıkarılacak. Bu tür suçlara Ağır Ceza Mahkemeleri bakacak.

Tasarıyla ayrıca, DGM kapsamına giren suçlarda da, CMUK'un 104. maddesindeki tutuklamaya ilişkin şartların aranmasına ilişkin düzenleme getiriliyor.

Çıkar amaçlı suçlar

Tasarıyla, Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu kapsamındaki çıkar amaçlı suç örgütüne ilişkin tanımda yer alan "zor veya tehdit" kullanılması ibaresi daha net hale getiriliyor. Bu ibare''tehdit, baskı, cebir veya şiddet" şeklinde değiştiriliyor.

Aynı tanımda yer alan, "veya kişileri kendilerine tabi kılmaya zorlamak veya mensupları arasında her ne suretle olursa ~|~olsun açık veya gizli işbirliği yapmak" ibaresi de yasa metninden çıkartılıyor. Tasarı ayrıca, bu yasadaki "şüpheler ve şüphe" tanımlarının ''belirtiler" şeklinde düzenlenmesini öngörüyor.

Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu'nun 11'inci maddesini de değiştiren tasarı, bu suçlara birden fazla DGM bulunan yargı çevrelerinde sadece 1 No'lu DGM'lerin değil diğer DGM'lerin de bakmasına olanak sağlıyor.

Soruşturma ve dosyaların durumu

Tasarı yasalaştığında, TCK'nın 313 ve 314. maddeleri kapsamına giren fiillerle ilgili olarak DGM Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından yürütülen soruşturma dosyaları, bulundukları aşamada soruşturmaya devam edilmek ve gereği yapılmak üzere yetkili CumhuriyetBaşsavcılıklarına gönderilecek.

DGM'lerde görülmekte olan dava dosyaları, bulundukları aşamada yargılamaya devam etmek ve sonuçlandırılmak üzere görevli ve yetkili yargı mercilerine devredilecek.

Temyiz incelemesi için Yargıtay'da bulunan dava dosyaları ise karara bağlandıktan sonra yasa değişikliğinin yürürlüğe girdiği tarihte davaya bakmaya yetkili DGM'nin bulunduğu yerin yargı çevresindeki görevli ve yetkili yargı mercilerine verilecek.

Düzenlemenin amacı

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, yapılan değişikliklerle "çıkar amaçlı suç örgütü" tanımına açıklık getirildiğini belirterek, bu suçlara ilişkin yasanın çıkmasından sonra 1 No'lu DGM'lerin iş yükününarttığını söyledi.

DGM'lerin görev alanına giren suçlarda tutuklama işlemlerinde CMUKdeğişikliği öncesi uygulamanın sürdüğünü anlatan Türk, "Yeni düzenlemeyle bu mahkemelerde de CMUK'un 104. maddesinin tutuklamaya ilişkin hükümlerinin uygulanması sağlanmaktadır" dedi.

Türk, TCK'nın 313. ve 314. maddelerindeki suçların DGM kapsamındançıkarılmasından sonra bu konudaki soruşturma ve dava dosyalarının akıbetine ilişkin düzenleme de yapıldığını belirterek, "Tasarının hazırlanmasında herhangi bir artniyet aranmamalı. Benzeri bir düzenleme, Sıkıyönetim Mahkemeleri'nden DGM'lere geçişte de yapılmıştı" şeklinde konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100