03 Nisan 2010 Cumartesi 00:00
Dil geçmişe köprüdür

"Bir milletin dile hem haline hem de geçmişine köprüdür" diyen Prof. Dr. Haydar Baş, "Eğer bu köprüyü siz ortadan kaldırırsanız geçmişinizle bütün irtibatınız kopar ve yetiştirdiğiniz nesiller açıkta kalır" dedi.
~|~

 Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş Karabük'ten yayınlanan Ekoanaliz programında vatandaşlardan gelen sorulara cevap verdi. Programda bir bayan seyircinin, "cebimizdeki paranın Türk lirasının aslında tercüme para olduğunu vurguluyorsunuz. Tercüme parayla ne kastediyorsunuz açıklar mısınız?" şeklindeki sorusuna cevap veren Prof. Dr. Haydar Baş, "Cebimizdeki paranın bizim paramız olabilmesi için milletinin emeğinin ve üretiminin karşılığında basılmış olması lazımdır" diye konuştu. "Şu anda Türkiye senyoraj hakkını kullanarak para basmıyor" diyen Prof. Dr. Baş, "Amerika'dan, İngiltere'den borç alarak hazineye koyduğun borç para karşılığında kendi paranı basıyorsun. O zaman iki türlü zarar ediyorsun. Birincisi, elindeki para görünüşte sana ait, hakikatte ise kimden borç almışsan ona aittir. Dolayısıyla borçlandığın kadar para mal olarak o borç aldığın devlete gidiyor. Yani o devletin parası senin malının, üretiminin ve emeğinin karşılığı olacak. Elimizdeki para onun parasının tercümesi olduğu için malımızı ona bedava transfer ediyoruz. İkincisi ise bu aldığımız borç paranın bir de faizini ödüyoruz. Şimdi böyle bir devletin kalkınması mümkün olabilir mi?" dedi.

Millet hak etmeyenlerin peşinde
Bir işadamının "halk hem şikâyetçi hem de şikâyet ettiklerine oy veriyor. Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şu cevabı verdi: "Bir noksanı var vatandaşlarımızın. Ben ekonomi üzerine Milli Ekonomi Modeli tezini yazdım. Bu tez sadece Türkiye'nin değil, dünyanın ekonomik sorunlarını temelinden çözecek bir tezdir. Bunun yanında Milli Ekonomi Modeli'ni nasıl hayata geçireceğimizi ortaya koyan Sosyal Devlet?Milli Devlet tezini de ortaya koydum. Biz milletin huzuruna çıkarken bütün bu tezlerle çıktık. Dünya tarihinde 7 tane iktisat kongresi yaptık. Ben bakıyorum adamın bir makalesi yok. İki satır, iki sayfa yazısı yok. Şak şak onun peşine gidiyorlar. Tabi bunun neticesi böyle olur."

Dil geçmişe köprüdür
"Türkçe'yi korumak için iktidar olduğunuzda neler yapacaksınız" şeklindeki bir soruya Prof. Dr. Haydar Baş şöyle cevap verdi: "Bir milletin dile hem haline hem de geçmişine köprüdür. Eğer bu köprüyü siz ortadan kaldırırsanız geçmişinizle bütün irtibatınızı kopartırsınız. Ve de yetiştirdiğiniz nesil açıkta kalır. Binaenaleyh yetişen neslin geçmişiyle irtibatlı, geleceğin aydınlık günlerine modern bilgilerle donanmış bir şekilde çıkması için dilinin sağlam olarak bilinmesi ve de bu kurallarla hayata geçmesi lazım."

Milleti yokuşa sürüyorlar
Pek çok iş kolunda yabancı dil sorunluluğu bulunduğunu söyleyen bir seyirci BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'a bu konuda görüşlerini sordu. Prof. Dr. Baş şunları söyledi: "Yabancı diller zaruri olmayacak. Bir ilim adamı ancak kendi diliyle ilmini geliştirebilir. Bizim başımızdaki insanların ilimden haberi olmadığı için Türk milletini zorla yokuşa sürüyorlar. Bu çileden milletimizi kurtaracağız."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137