07 Şubat 2008 Perşembe 00:00
Dünya MEM'e koşuyor

BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, Rusya'dan Venezüella'ya, Bolivya'dan ABD'ye bir çok ülkenin Milli Ekonomi Modeli'ni(MEM) hayata geçirdiğini söyleyerek, "Dünya bu modele koşuyor" dedi.
İşte MEM'i 4 yıllık kalkınma programına alan Rusya'nın bu modelden aldıkları: ~|~

 BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, partisinin Başkanlık Divanı toplantısında yaptığı konuşmada, başta ABD ve Uzakdoğu olmak üzere tüm dünyayı kasıp kavuran ekonomik kriz üzerine değerlendirmeler yaptı.
ABD başta olmak üzere dünya ekonomisinin sistemden kaynaklanın bir çöküş içinde olduğunu belirten BTP Lideri, "Kapitalist liberal ve komünist sistemin artık sonuna gelindi" dedi. Haydar Baş, tek çıkış olarak da kendisine ait olan Milli Ekonomi Modeli'ni göstererek, şunları söyledi: "Artık dünya devletleri şapkasını çıkarıp bizi selamlamaya durdular."

Dünya uyguluyor
İstanbul, Baku ve Almanya'nın Heidelberg'de düzenlenen 3 ayrı uluslararası kongre ile tüm dünyaya deklare edilen Milli Ekonomi Modeli'nde yer alan plan ve projelerin bir çok ülke tarafından incelenip artık hayata geçirildiğini anlatan BTP Lideri, bunları örneklerle açıkladı.

İşte MEM'i 4 yıllık kalkınma programına alan Rusya'nın bu modelden aldıkları:

  • Asgari ücret 2 bin dolara çıkartıldı.
  • Her doğan çocuk için 9 bin dolar ödeme yapılıyor.
  • Ev hanımlarına emeklilik hakkı Tanındı.
  • Yer altı kaynakları devlet ? millet ortaklığıyla işletiliyor
  • Dar gelirliye vergi indirimi getirildi
    Bu projeleri hayata geçiren Rusya'da dar gelirliye vergi indirimi getirilmesi de sırada bekliyor.

ABD de muhtaç
BTP Lideri Rusya'nın yaptığı bu alıntıdan sonra sözü ABD'ye getirerek, şunları söyledi: "ABD girdiği ekonomik bunalımdan kurtulmak için bizim işçi, memur, çiftçi, emekli olarak sınıflandırdığımız kesimleri 'çok harcayanlar' olarak adlandırarak, havadan para dağıtmaya başladı. Bu bir sosyal devlet projesi örneğidir. Biz de iktidara geldiğimizde 500 YTL vatandaşlık maaşı vereceğiz. Bunu ilan ettiğimiz de, kaynağı nerede diye soruyorlardı bize. Ancak ABD bizim projemizi hayata geçirince, şimdi 'Haydar Hoca doğru söyledi' diyorlar. Sizin aklınız beş sene sonra mı başınıza geliyor." Yaşadığı büyük krizden çıkış yolu arayan Amerikan yönetiminin 150 milyar dolarlık acil önlem paketi ile tüketici kesimine güçlendirmeyi amaçladığını anlatan Prof. Dr. Baş, "Liberal ve kapitalist sistemde yeri olmayan bu çözüm bize aittir" diye konuştu.

Yine de krizden çıkamazlar
BTP Genel Başkanı, Amerikan yönetiminin bu paketi uygulasa halinde bile krizden çıkamayacağını dile getirerek, yapılması gerekeni şu şekilde ortaya koydu: "Bir defaya mahsus olmak üzere sen 100 değil 10 bin versen bile b işi halledemezsin. Bu sürekli olması gereken bir devlet uygulamasıdır. Bunun adı da sosyal devlettir. Bu sistem hayata geçirilirse, tüketici kesim devamlı destek bulacağından satın alma imkanı bulacak; ona malını arzeden üreticiler de pazara kavuşmuş olacaklardır."

Prof. Dr. Baş'tan hodri meydan
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, 'dünya çapında yaşanan ekonomik krizden tek çıkış yolu budur' dediği Milli Ekonomi Modeli için de tüm iktisatçılara hodri meydan dedi. Baş, şunları söyledi: "Hadi bir tanesi erkekse çıkıp desin ki, sen bu işi bilmiyorsun. Demeleri mümkün değil çünkü dünya hep Haydar Hoca'yı sürekli doğrular noktaya geldi. Sen şimdi bir 'tez' yazıp, insanlığın önüne koyacaksın, al evir çevir, varsa eleştirin ifade et, diyeceksin. Hayır, eleştirecek bir şey bulamazlar. Ben dünyada böyle bir ilim adamı göremiyorum. Bunu yapabilmek mangal kadar yürek ister, kainatı kuşatacak bir kafa yapısı ister. Biz bütün dünyaya hodri meydan demedik? Dediğimiz şudur: Gelin hep birlikte Milli Ekonomi Modeli'nden istifade edelim. Şimdi hepsi Allah'ın lütfuyla peşimizden koşuyorlar."

Neden kulakları kapalı?
BTP Lideri'nin son sözleri de Türk milletine ve partililere oldu. Prof. Dr. Baş, şunları söyledi: "Ne oluyor bunlara? Dünya bizi işitiyor, ayağa kalkıyor, bunlar ise tam aksine kulaklarını tıkayıp, gözleri gerçeklere kapatıyorlar. Lütfen çok çalışıp, dünyanın gördüğünü görmeyenleri ayıktıralım. Bunlar bizim kardeşlerimiz, evlatlarımız, çocuklarımız, bizim insanımız."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100