29 Mayıs 2010 Cumartesi 00:00
Dünya Türk'ün adaletine muhtaç
Yabancı paraların karşılığında basılan Türk lirasıyla ülkenin üretim ve emeğinin okyanus ötesine aktarıldığını söyleyen Prof. Dr. Baş, "Zalim ilelebet payidar kalamaz. Dünya Türk milletinin adaletini bekliyor" diye konuştu. ~|~

 


Partisinin 4. Olağan Büyük Kongresi'nde konuşan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş Milli Ekonomi Modeli'nin temel anlayışı üzerinde değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasında işsizlik sorunu karşısında tüm dünyanın aciz kaldığını söyleyen Prof. Dr. Baş, Milli Ekonomi Modeli'nin (MEM) işsizliği çözecek tek sistem olduğuna işaret etti. Para basmanın önemi üzerinde de duran Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, kendi milli parasını devreye koyamayan devletlerin payidar olmasının asla mümkün olmadığını söyledi. Milli Ekonomi Modeli'nin kapitalizm ve sosyalizmden çok farklı bir iktisadi analiz olduğunu söyleyen Prof. Dr. Baş, "Bizim modelimizde devlet halkına çalışır, halk da kendine çalışır" diye konuştu.

İşsizliği MEM çözecek
Karşısında bütün iktisadi analizlerin pes ettiği işsizlik sorununu Milli Ekonomi Modeli'nin (MEM) çözeceğini dile getiren Prof. Dr. Haydar Baş, "Modelimiz bugüne kadar halledilmeyen işsizliği halledecek. Ve sadece Türkiye'nin değil tüm dünyada yaşanan işsizlik sorununu çözüme kavuşturacak tek sistem Milli Ekonomi sistemidir. Bir ülkede kalkınmanın olabilmesi için sadece üretmek kafi gelmez. Ne olacak? Tüketeceksin. Ekonomide bugüne kadar kapitalizm ulaşamadığı noktaya Milli Ekonomi Modeli'yle (MEM) Bağımsız Türkiye Partisi ulaşacaktır" diye konuştu.

Milli para çok önemli
Tüketim eksenli bir analiz olarak tarif ettiği modelin ana prensiplerinden birinin milli para politikası olduğunun altını çizen Prof. Dr. Haydar Baş, "Türkiye 30 yılı aşkın bir süredir kendi parasını basamıyor" dedi. BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "Niye bağımsızız? Paramızı basmak için. Hakkımıza sahip çıkmak için. Vatanımızı korumak için. Yani para basmak da devletin hakkıdır. Peki, biz paramızı basıyor muyuz? Basmıyoruz. Türk milleti parasını 1938 yılından bu tarafa basmıyor desek yanlış olmaz. Ne yaptık? O güne kadar devletin rezervinde bulunan altının mukabili olarak parasını basardı. ABD İkinci dünya savaşından galip çıkınca 'ben bu kuralı kabul etmiyorum' dedi. Ne olacak? Şimdi altının yerine benim paramı koyacaksınız bunun karşılığında kendi paranızı basacaksınız. Nagazaki, Hiroşima ortada yüz binlerce insan öldü ne yapsın dünya tamam dediler yeni ağa böyle istiyor. Herkes ağanın kulu kölesi oldu. Bu ne demek oluyor? İşte bizim millet olarak, devlet olarak kazandığımız paranın karşılığı onun verdiği borç para oluyor. Ne olmuş oluyor o zaman? Hazineye koyuyoruz aldığımız borç ürettiğimiz, kazandığımız kazanç karşılığı oluyor. Bir yılda kazanıyoruz ama bu yolla adama hibe ediyoruz. Yetmedi bir de faizini ödüyoruz. Böyle bir ülkenin kalkınmasına imkân ve ihtimal yoktur. Şimdi biz ne yapacağız? O Gayri Safi Milli Hasıla'mız karşılığında paramızı basacağız. Bu para bizim olacak. Bizim olmayan parayla bu milletin bir adım ileri gitmesi asla mümkün değildir."

Emeğimiz okyanus ötesine aktarılıyor
Yabancı paraların karşılığında basılan Türk lirasıyla ülkenin üretim ve emeğinin kâğıt karşılığında okyanus ötesine aktarıldığını söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, "Zalim ilelebet payidar kalamaz. Dünya Türk milletinin adaletini bekliyor" diye konuştu. BTP Lideri şunları söyledi: "Her dönem dünyada mutlaka büyük bir devlet vardır. Ama hiçbiri Amerika kadar adaletsiz olmadı. Şimdi öyle bir satıcı ki bunlar bir süpermarket düşünün. Bu süpermarket müşteriye pahalı ve bozuk mal veriyor. Müşteri azıcık ses çıkardığındaysa zorbalık yaparak sesini kısıyor. Hiçbiri ses çıkartamıyor. Bu para konusunda a bunlar maalesef bunu yaptılar. Ama böyle devletlerin ömrü dünya tarihinde uzun olmamıştır. Zulümle dünyada hiçbir devlet payidar olmamıştır. Ama adalet yüzyıllar boyunca devam etmiştir. Onun için bütün dünya Türk milletinin adaletini bekliyor."

İnsanlık huzuru MEM'le yakalayacak
İnsanlığın aradığı huzurun Milli Ekonomi Modeli'yle mümkün olduğunu söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: "Kapitalist devlet anlayışında millet devlete çalışır. Devlet ise para babaları var onlara çalışıyor. Biz de bunlara kodaman denir. Dolayısıyla millet kime hizmet ediyor? O kodamanlara. Sosyalist devlet anlayışında ise herkes devlete çalışır. Devlet de bir parti grubuna çalışır milletine de ölmeyecek kadar verir. Sosyalist dünyayı gezenler bilirler. Peki, bizim iktisat sistemimizde millet kime çalışır? Kendine çalışır devlet de millete çalışır. Peki, bu devletin adına ne denir? Baba devlet denir. Ey yüce Türk milleti ayağa kalk kendine gel, bir ve beraber olalım."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.