17 Ekim 2007 Çarşamba 00:00
Düşmanları açıklayamadı
Hükümet Sözcüsü Çiçek, PKK'nın önemli devletlerin istihbarat güçleri ile iç içe, onların maşası olduğunu söyledi. Ancak Çiçek bu önemli devletleri zikretmekten kaçındı! ~|~

 Hükümet Sözcüsü, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek, PKK'nın uluslararası istihbarat örgütleri tarafından kullanıldığını söyledi.
Çiçek, önceki gün Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin yaptığı açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını cevahladı. 1 yıllık süreyi kapsayan tezkereye dayanarak kaç defa sınır ötesi operasyon yapılabileceğine ilişkin bir soruya Çiçek, "İnşallah hiçbirisine gerek kalmaz. Bu 1 yıllık süre içinde bu tezkere müteaddit defalar kullanılabilecektir" cevabını verdi. Çiçek şartların tayini ve tespitinin ilgili birimler tarafından yapılacağını belirtti.

PKK kullanılıyor
Çiçek, "Ne olursa tezkerenin gerekleri yerine getirilmez?" sorusu üzerine şu değerlendirmeyi yaptı: "Ben bu sorunuzun cevabını biliyorum ama dikkat ederseniz her şeyi burada söylememeye çalışıyorum. Çünkü bir tek tedbirle, bir tek konuşmayla, bir tek teşebbüsle bu bela defedilebilseydi, şimdiye kadar hem Türkiye'mizden hem de başka ülkelerden def edilebilirdi. Şunu da görmemiz lazım, bugün PKK dediğimiz terör örgütü Kürt halkını temsil etmiyor. En büyük zararı onlara veriyor ama birçok gelişmelerden biliyoruz ki PKK, bugün önemli devletlerin istihbarat güçleri ile iç içedir, onların maşasıdır, onların politikalarının aletidir. Onların karşılığı olarak da birçok yerde sığınıyorlar, barınıyorlar, para topluyorlar, oralarda icrai faaliyette bulunuyorlar. Ne söylemek istediğimi şöyle 5?6 aylık gazeteleri karıştırırsanız, göreceksiniz. O nedenle PKK gerçeğinin herkes tarafından iyi bilinmiş olması gerekir. Türkiye de iyi bilmelidir. Yani Türkiye Cumhuriyeti Devleti sadece görünürdeki belli rakamla uğraşıyor değildir. Ama bugün herkes biliyor ve biz de biliyoruz ki PKK, önemli devletlerin istihbarat kuruluşlarıyla iç içe, onların maşası, piyonu. Türkiye'yi istikrarsız kılmak, gelişmesini engellemek adına eğer rakam 300 milyar dolar bir şey ifade ediyorsa PKK'nın kimlerin hesabına, niçin çalıştığının da gerçek olarak ortaya çıkması çok kolaydır ve bunların aşılması da çok kolaydır."

Peşmerge ile karşılaşılır mı?
Türk askerinin Kuzey Irak'ta Peşmerge ve ABD ordusu ile karşı karşıya gelme olasılığı üzerine sorulan bir soruya karşılık Çiçek şöyle konuştu:
"Bunlar tamamıyla teknik ayrıntılardır. Bunların hepsinin burada konuşulması doğru da değildir. Aslında zor bir konuyu konuştuğumuzun hepimiz farkında olmalıyız. Yani her şeyi, herkesin huzurunda konuşursak bu işin tedbir olma niteliği ortadan kalkar. Bazı sorularınızı kendi kendinize sorun cevaplayabilirsiniz de. Çok fazla detaya girmekte fayda görmem ben."
Ermeni soykırım tasarısıyla ilgili hangi somut tedbirlerin alınacağı şeklindeki bir soru üzerine de Çiçek, Türkiye'nin her güçlü ve büyük bir devlet gibi olayı soğukkanlılıkla ve sağduyuyla takip ettiğini belirtti.

Bütçe imzaya açıldı
Çiçek, başka bir soru üzerine de 2008 bütçesinin Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını belirterek Anayasa ve içtüzük gereği bütçenin ayın 17'sine kadar sunulması gerektiğini ifade etti. Çiçek toplantıda memur maaş zamları konusunun görüşülmediğini söyledi. Bütçe büyüklüklerinin ne kadar olduğunun sorusu üzerine de Bakan Çiçek, "yaklaşık bellidir ama bir detay çalışma daha yapılması gerekiyor" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137