13 Kasım 2009 Cuma 00:00
Ekonomi, taklitle düze çıkmaz
BTP Lideri Prof. Dr. Baş, Milli Ekonomi Modeli'nin bir bütün olduğuna işaret ederek, "Bugün bizi isim vermeden taklit edenler, bizden aldıkları ile tam manası ile başarıya ulaşamazlar" dedi. ~|~

 

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, milli duyguların yok edilerek küreselleşmenin her türlü sömürüsüne ses çıkartmaktan aciz bir millet meydana getirilmeye çalışıldığını belirterek, "Parçalanmış, küçülmüş toprak parçası üzerinde kaynakları sömürülen bir devlet meydana getirilmek isteniyor" uyarısında bulundu.
Kapitalist sistemdeki zengin ve fakir arasındaki korkunç uçurumun Türkiye'de de görüldüğünü hatırlatan BTP Genel Başkanı, "Zengin ve fakirin aldığı paylar arasında 18 kat fark vardır. Dünyada ve Türkiye'de gelir dağılımında çok büyük bir adaletsizlik söz konusudur" dedi.

Çözüm Milli Ekonomi Modeli'nde
Tüketim kesimi olmadan ekonominin ayakta duramayacağını belirten BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, piyasaların canlanması, alışverişin yapılması için insanların cebinde para olması gerektiğinin altını çizerek, "Esasen Milli Ekonomi Modeli'nin çıkış noktası tüketici kesimdir. Denenmiş tüm sistemler üretimden ve üreticiden bahsederken, Milli Ekonomi Modeli tüketiciyi dikkate alarak kurallarını belirlemiştir" şeklinde konuştu. Prof. Dr. Haydar Baş, şunları söyledi:"Milli Ekonomi Modeli iktisat tarihindeki tek tüketim eksenli analizdir. Çünkü, piyasaların halletmesi gereken ilk sorunu pazar problemidir. Günümüz sistemleri çözemedikleri problemleri olağan kabul etmektedir. Hiçbir sistemde iktisat konuları bir bütün olarak ele alınmamıştır. Oysa Milli Ekonomi Modeli, getirdiği formülle ekonomi çarkını hiç durmadan döndürmeyi başarmaktadır. Bunun formülü, her biri diğerine destek olan kuralların tamamının aynı anda devreye konmasıdır. Bugün bizi isim vermeden taklit edenler, bizden aldıkları ile tam manası ile başarıya ulaşamazlar. Çünkü, Milli Ekonomi Modeli bir bütündür."

Tüketim Eksenli Analiz ne getiriyor?
BTP Genel Başkanı, sözlerine şöyle devam etti: "Biz, işçiyi, çiftçiyi, orman köylüsünü, pazarda filesini dolduramayan emekliyi, evlenemeyen genci, ay sonunu getiremeyen memuru, özürlüyü düşünerek yola çıktık. Önce onların cebine para koyduk. Bizim Sosyal Devlet projelerimizin nedeni budur. Devletin, her toplum tabakasındaki tüketen kesime destek sağlaması, parası olmadığı için üretilene talip olamayan tüketiciyi tüketim kabiliyetine kavuşturması gerekir. Tüketim olmazsa siz istediğiniz kadar üretim yapın, mesela bugün olduğu gibi kobileri veya üreticiyi üretim için destekleyin; bu yanlış adım, sadece onların sonunu getirir. Çünkü, pazarda, alıcısı olmayan mal stoklanmaktan başka bir işe yaramaz. Ekonomi politikalarının ana hedefi üretim ile tüketim arasındaki dengenin oluşturulmasıdır. İşte biz tüketiciyi destekleyerek bunu gerçekleştiriyoruz. Sürekli büyüme ancak böyle yakalanır.
Üretim ile tüketim arasında meydana gelen açıklığın sistemin yapısından veya gelir dağılımındaki dengesizlikten kaynaklanan iki nedeni vardır. Bizim sosyal devlet projeleri ile yaptığımız bu iki sorunu da halletmektedir. Hem belirli miktarda paranın dolaşımda olması, hem de gelir dağılımında belli bir dengenin kurulmasını temin eder. Böylece gelir belli ellerde toplanmaz, milletin tamamına dağılmış olur."

Milli Ekonomi Modeli'nde yer alan önemli projeler
* Vatandaşlık maaşı projesi ile her vatandaş maaşa bağlanacak
* Ev hanımlarına meslek hakkı verilerek, meslek maaşı verilecek.
* Doğum yapan her anneye ikramiye verilecek. Her çocuk, çocuk maaşına bağlanacak.
* Gençler için uzun vadeli faizsiz krediler ile evlenme imkanı sağlanacak.
* Geliri 100 milyon TL'nin altında olanlardan vergi alınmayacak.
* Kobilere, sanayiciye, küçük esnafa proje mukabili, faizsiz kredilerle iş ve yatırım imkanı sunulacak.
* Özürlü vatandaşlarımız tüm sosyal haklarında devlet garantisinde olacak.
* Evi olmayanlar uzun vadeli, faizsiz kredilerle konut sahibi yapılacak.
* Tarım kesimine avans ve faizsiz üretim desteği verilecek.
* Hayvancılıkla uğraşanlara avans ve 0 faizli kredi verilecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.