01 Kasım 2007 Perşembe 00:00
El ele Türkiye'yi bölecekler

AB'nin 6 Kasım'da açıklayacağı İlerleme Raporu ile DTP'nin önceki gün yayınladığı bildirgedeki Türkiye'yi bölmeye yönelik ifadelerin örtüşmesi dikkat çekiyor ~|~


Türkiye ? Avrupa Birliği ilişkileri açısından yıllık karne olma niteliğindeki İlerleme Raporu'nda yer alan bazı taleplerin, Demokratik Toplum Partisi (DTP) öncülüğünde Diyarbakır'da gerçekleştirilen ve önceki gün sona eren 3 günlük 'Demokratik Toplum Kongresi'nin sonuç bildirgesindeki ifadelerle örtüşmesi dikkat çekiyor.

'Özel haklar' sağlanmalı
Bu yılki raporda da Lozan'a atıf yapılan belgede, Türk yetkililerin Türk vatandaşlarını azınlığa ya da çoğunluğa bağlı bireyler olarak değil, yasalar önünde eşit haklara sahip bireyler olarak gördüğü belirtildikten sonra "Bu yaklaşım, Türkiye'nin, kimliklerini korumalarına imkan tanıma amacıyla bazı vatandaşlarına, etnik köken, din ya da dil temelinde özel haklar sağlamasına engel oluşturmamalı" ifadesi kullanıldı. Raporda, Türkiye'nin azınlıklara ilişkin yaklaşımında değişiklik olmadığının altı çizildi.
2007 İlerleme Raporu'nda, filmler ve müzik programları dışında Kürtçe yayınlara zaman sınırlaması uygulandığına işaret edilerek, şu görüşler öne çıkarıldı: "Bu iki alan dışında Türkçe altyazı uygulamasının zorunlu olması çok ağır bir teknik yük oluşturuyor. Türkçe dışındaki dillerin siyasi alanda kullanılması yasak."

Kürtçe eğitim serbest bırakılsın
Sur Belediye Başkanı'nın, çokdilli hizmet uygulaması nedeniyle görevden alındığının altının çizildiği AB İlerleme Raporu'nda "Anadili Türkçe olmayan çocuklar, dillerini Türk kamu okul sisteminde öğrenemiyorlar. Bu tür bir eğitim ancak özel eğitim kurumları aracılığıyla sağlanabilir" deniliyor.

DTP de aynı kafada
DTP öncülüğünde Diyarbakır'da yapılan 'Demokratik Toplum Kongresi'nin sonuç bildirgesinde yer alan bazı taleplerin Avrupa Birliği 2007 Türkiye İlerleme Raporu ile örtüşmesi dikkat çekiyor. DTP Bildirisi'nde "Merkeziyetçi ulus?devlet sisteminin büyük dengesizlikler ortaya çıkardığı ve cumhuriyetten çok oligarşik bir yapılanmaya denk düştüğü" savunularak üniter devlet yapısı dışında bir model önerildi. Bildirgede, kendi rengi, sembolleri ve yetkileri olan bölgelere özerklik talep edildi. Bu talep, İlerleme Raporu'ndaki "Etnik köken, din ya da dil temelinde özel haklar sağlanmalı" ifadesi ile birebir örtüşüyor.

Önde gelen DTP'liler orada
DTP Genel Başkan Vekili Nurettin Demirtaş'ın okuduğu bildirgenin açıklandığı toplantıya, DTP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, eski DEP milletvekili Leyla Zana ile belediye başkanları katıldı.
"Kardeş halkları birbirine boğazlatacak tehlikeli bir aşamada tarihsel bir yol ayrımına gelindiği"nin savunulduğu bildirgede, "yeni anayasa sürecinde kongrenin Kürt halk iradesinin beyanı olduğu" vurgulandı. Demirtaş, şu ifadeleri okudu:
"Kongremiz sınır ötesine yönelik operasyonları kabul edilemez bulur. Bu gelişmeler ışığında kongremiz Kürt halk önderi Abdullah Öcalan'ın Kürt sorununa demokratik çözüm yaklaşımını son derece belirleyici olduğu sonucuna varmıştır..."

Bölgesel meclisler kurulsun
"Demokratik özerkliğin salt etnik ve toprak temelli özerklik anlayışı yerine, kültürel farklılıkların özgürce ifade edildiği, bölgesel ve yerel bir yapılanmayı savunduğu" kaydedilen bildirgede şöyle devam edildi: "Bayrak ve resmi dil tüm Türkiye ulusu için geçerli olmakla birlikte her bölge ve özerk birimin kendi renkleri ve sembolleri ile demokratik öz yönetimini oluşturmasını öngörür..."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137