22 Haziran 2006 Perşembe 00:00
Emeklilik yaşı mahkemelik
Cumhurbaşkanı Sezer, IMF'nin talimatları ile hazırlanan ve emeklilik yaşını önce 65'e, sonra 68'e yükselten yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. ~|~

 

 


Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,  Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun aralarında emeklilik yaşının yükseltilmesinin de yer aldığı bazı hükümlerinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu.
Sezer, onayladığı Kanun'un 3, 28, 29, 31, 40, 46, 55, 63, 80, geçici 1, geçici 2, geçici 3, geçici 4, geçici 6 ve geçici 9'uncu maddelerinin bazı hükümlerinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesinde dava açtı.

Sezer, Kanun'un "tanımlar"ı içeren 3. maddesi ile "Yaşlılık sigortasından sağlanan haklar ve yararlanma şartları" başlıklı 1 Ocak 2007'den sonra sigortalı kapsamına girenlere, kadın için 58, erkek için 60 yaşını doldurmuş olmaları ve en az 9 bin gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş bulunması koşuluyla aylık bağlanacağının öngörüldüğü 28. maddesinin bazı fıkra ve hükümlerinin iptalini istedi.

Emeklilik yaşını 68'e çıkarıyordu
Cumhurbaşkanı Sezer, Kanun'un yaşlılık aylığının hesaplanmasına ilişkin 29, "yaşlılık toptan ödemesi ve ihya" başlıklı 31, fiili hizmet süresi zammını içeren 40, bazı kamu görevlilerinin prime esas kazançları ve prime esas kazanç üst sınırını belirleyen 46. maddelerinin bazı hükümlerini de Anayasa'ya aykırı buldu.
Sezer, Kanun'un "gelir ve aylıkların düzeltilmesi, yükseltilmesi, ödenmesi ve yoklama işlemleri" başlıklı 55, "finansmanı sağlanan sağlık hizmetleri ve süresi başlıklı 63 ile prime esas kazançların düzenlendiği 80. maddelerinin bazı fıkra ve hükümlerini

Anayasa'ya aykırı olduğunu bildirdi.
Cumhurbaşkanı Sezer, Kanun'u, söz konusu maddelerinin bir kez daha görüşülmesi için 10 Mayıs 2006'da Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına geri göndermiş; TBMM, Kanun'u aynen kabul etmişti. Sezer, TBMM'ye iade gerekçesinde, "sosyal güvenliği salt aktüeryal denge olgusu düşüncesiyle oluşturmanın, 'sosyal devlet ilkesini savsaklamak anlamına geleceğini' ve bunun Anayasa ile bağdaşmadığını" vurgulamıştı. Anayasa Mahkemesi, başvuruyla ilgili ilk incelemesini tamamladıktan sonra iptal istemini esastan görüşerek karara bağlayacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137