04 Ekim 2003 Cumartesi 00:00
Emisyonu genişletmek şart
Para pazarı haline gelmiş olmanın borcumuzu gittikçe arttırması, neredeyse ülkemizi Düyun?u Umumiye türü bir haciz uygulamasına götürecek olması bir yana kalkınmak için vazgeçilmez vasıta üretime de ket vurduğunu söyleyen BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, söylenenlerin aksine bu sarmaldan kurtulmanın yolunun emisyon hacmini genişletmekten geçtiğini belirtti. Ekonomilerin büyüme kuralı olarak nitelediği emisyon için, "Emisyon, piyasada dolaşan banknot miktarıdır. Bir ekonomi sürekli büyüme istiyorsa piyasada GSMH'nin 1/3'ü kadar paranın bulunmasını temin etmeli, her yıl hedeflediği büyüme oranı kadar emisyonu arttırmalıdır. Bu bir iktisat kuralı olduğu gibi bir matematik hesabıdır" diyen Prof. Dr. Haydar Baş, emisyonu genişletme işinin ise gelişigüzel değil üretime mukabil ya da devreye konulacak emek kadar genişletilmesi gerektiğinin altını çizerek şöyle devam etti: "Örneğin 10 milyarlık emisyon arttırılıp çiftçiye verildiğinde çiftçi tarlasına 10 milyar maliyetli ürün ektiğinde, 30 mil~|~yarlık kazanç sağlar. Devlet 10 milyara devreye koyduğu emekten 30 milyarlık ürün toplar veya girişimciye verdiği 10 milyarlık faizsiz kredinin kazancı 20 milyar olur. Maliyetle kazanç arasında ortaya çıkan fark devletin arttırdığı emisyonun çok üzerinde olduğu için enflasyona yol açmadığı gibi ülkenin GSMH'sını yükselterek büyümeyi sağlamıştır."

Ekonomi emisyonla badireden kurtulur

Türkiye'nin bunu yapacağı yerde parayı piyasadan çekerek maliyet enflasyonunu hortlattığı, IMF'nin yanlış teşhisi münasebetiyle de talep enflasyonu kurallarını uyguladığı, böylece para darlığının gittikçe artarak birkaç seneden beri ismi konmamış bir stagflasyon dönemi yaşanmakta olduğu açıklamasında bulunan Prof. Dr. Haydar Baş, "Bu badireyi aşmak için para darlığına emisyonu genişleterek son vermek, piyasaları paraya kavuşturmak lazımdır. O takdirde para darlığı aşılır, emisyonla beraber tedavüle giren para ekonomiyi bu badireden çıkartarak, bütün kesimlerin yüzünü güldüren bir kurtarıcı olur. İşte Milli Ekonomi Modeli, ekonominin çarklarının dönmesi ve her yıl büyümenin sağlanması için emisyonun her yıl belli oranda genişletilmesini bir iktisat kuralı haline getirmiştir" dedi.

Stagflasyon sebebi faiz kaldırılmalı

BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, emisyonun gelişigüzel değil belli kurallar dahilinde arttırılması gerektiği tezini faiz konusunda yapılması gerekenler olduğunu da belirten şu sözleriyle tahkim ederek ülkeyi resesyon ve stagflasyona sokan faizin de kaldırılması gerektiğine işaret etti: "Bu güne kadar sürekli büyümeyi sağlayamayan ekonomi modelleri, emeğin devreye girmesiyle ürettikleri mallardan kazandıkları serveti tekrar üretime döndürmek yerine faize yönlendirdiklerinden ülkeleri eninde sonunda resesyona ve stagflasyona sokmuşlardır. Bu durumdan kurtuluşun tek çaresi emisyonu arttırmaktır. Fertlerin elinde olması gereken para faizle bloke edilince piyasada talep oluşmaz. Talep oluşmayınca arz da kısıtlanmış olur. Bunun aşılabilmesi için emisyonunu genişletilmesinin yanında faiz de kaldırılmalıdır."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100