12 Haziran 2009 Cuma 00:00
Erdoğan: Ahmet Türk'le görüşebilirim!
Başbakan Erdoğan, kendisinden randevu talep eden DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile görüşme konusunu gündeminden düşürmediğini belirtti. ~|~

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kendisinden randevu talep eden DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile görüşme konusunu gündeminden düşürmediğini belirterek, "(Başbakan bizi kabul etmiyor) diyorlar. Ben de diyorum ki kendilerine, PKK örgütünü terör örgütü olarak dünya ilan etti. Siz de bunu bir terör örgütü olarak ilan edin" dedi.
Erdoğan, Kürt kökenli vatandaşların meselesinin, "benim meselem" olduğunu diyerek ortaya koyduğunu belirterek, bu konuya partilerini kurarken, programlarında özel yer verdiklerini anlattı. Türkiye'yi oluşturan tüm etnik unsurları her zaman saygıyla karşıladığını, bunu da AK Parti'nin politikası olduğunu belirten Erdoğan, "Üst kimlik olarak da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını hep beraber benimseyeceğiz, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı da bizim çatımızdır, burada bütünleşeceğiz. Ama benim, Türk kardeşim, Kürt kardeşim, Laz, Çerkez, Gürcü, Abaza, Arnavut, Boşnak, aklınıza ne gelirse, ülkemde yaşayan her etnik unsur saygındır. Bunu bütün etnik unsurlar da böyle anlamalıdır" dedi.

Molotof kokteyli ile barış olur mu?
Erdoğan şunları kaydetti: "Neler yaptılar, ne gibi ekstra artı değerler getirdiler. Bunları sormak lazım. Fakat biz, laf üretmek yerine, iş üretmek suretiyle bu çalışmalarımız sürdürüyoruz. Ben de şunu söylüyorum, burada muhalefet olarak parlamentonun çatısı altında bulunan DTP şunu yapmalı; iktidara bu konuda ben nasıl yardımcı olurum, gerek bölgeye hizmet götürmede, gerek Kürt kökenli vatandaşlarıma hizmet götürmede. Bunu düşünmesi lazım. Ama onlar bunu düşünmüyorlar. Onlar günlerini eylemler üzerinden nemalanmak suretiyle geçirmeye çalışıyorlar. Bir huzursuzluk ortamın tahrik etmek suretiyle geçirmeye çalışıyorlar. Öbür taraftan 'barış çiçeği uzattık' diyorlar, nasıl barış çiçeği? Molotofkokteyliyle barış çiçeği olur mu? Yapılan toplantılarda bu kadar özgürlükler şunlar bunlar deniliyor, bakıyorsunuz bazı yerlere yaptığımız ziyaretlerde farklı bir mücadelenin, farklı bir eylemin içine giriyorlar. Şehir halkını sindirme politikalarıyla böyle bir yaklaşım barış için olur mu?"

'Türk ile görüşme gündemimde'
Erdoğan, "Ahmet Türk ile görüşme olasılığınız söz konusuydu. Bu görüşme tamamen gündemden kalktı mı? Yoksa şu veya bu olursa olabilir mi?" sorusuna da şu yanıtı verdi:
"Hayır. Ben gündemimden filan düşürmüş değilim. Böyle bir talep geldi. Geçen yine bir tv kanalında bana soruldu, orada da cevabını verdim. Biz kendimizi bu noktada bir görüşmeye hazırladığımız esnada, bakıyorsunuz ertesi gün bir haber. Şehitlerimiz... Tekrar bir süreç, tekrar bakıyorsunuz, 6 şehidimiz... Buralarda kalkıp da bunu kınayan DTP, kınarken bir şeyi söyleyemiyor. Bunu ben Meclis'te ilk girdikleri dönemde söyledim. Gelin...
'Çünkü, Başbakan bizi kabul etmiyor' diyorlar. Ben de diyorum ki kendilerine, gelin PKK örgütünü, terör örgütü olarak, dünya ilan etti. ABD'si, AB'si... Her yer ilan etti.
Siz de bunu bir terör örgütü olarak ilan edin. İlan ettiğiniz andan itibaren birçok görüşmenin, çok daha farklı bir zemine oturacağını göreceksiniz, bunu bu kadar açık söylüyorum. Ama bunu söyleyemediler. Tam aksine avukatlığına soyundular. Tabii işi zorlaştırıyor.
Mesela, 'taraflar silah bırakmalı' diyorlar. Ne demek taraflar silah bırakmalı. Yani bir ülkenin güvenlik gücü, silah bırakır mı? Silahı olmayan bir güvenlik gücü düşünülebilir mi? Böyle bir şey olur mu? Yapılması gereken nedir? Teröriste silah bırak demektir."
"Siz o zaman PKK'dan tek yanlı bir çağrı bekliyorsunuz?" sorusuna Erdoğan, "Tabii. Bu konularla ilgili olarak bu çağrıyı tek yanlı yapması lazım. Güvenlik gücünün görevi, içerde de dışarda da saldırılara karşı, ülkemizin can, mal güvenliğini sağlamaktır" yanıtını verdi.

Af konusu
"Bu konunu af boyutu var mı? Hani adı af olmasa bile..." sözleri üzerine Erdoğan, göreve geldikten sonra "Eve Dönüş Yasası"nı hazırladıklarını ve bu yasanın yürürlükte olduğunu hatırlattı. Bu yasanın önünü de yine "kendilerinin kestiğini" ifade eden Erdoğan, "Bunu teşvik etmiş olsalar. Belki binlerce şu anda bu konuda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bu insanlar, bundan istifade edecekler. Ama bunu da istemiyorlar. Çünkü böyle bir şey başladığında, bir yerde terör örgütünü nemalanma yolları kapanmış olacak" diye konuştu.
Bir soru üzerine, "Eve Dönüş Yasası" üzerinde "oynamalar yapılabileceğini" ifade eden Başbakan Erdoğan, "Ne bileyim daha faydalı hale getirilebilir. Ama biz şu anda yeterlidir' diyoruz" dedi. Bir başka soru üzerine, "muhalefetin TBMM'yi çalıştırmadığını" ifade eden Erdoğan, bundan dolayı da belki Meclis'i Temmuz ayında kapattırmayacaklarını söyledi.

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137